Korejské reálie

V Jižní Koreji dnes žije přibližně 45 miliónů obyvatel (v ČR 10 miliónů) na ploše přibližně 100 tisíc km čtverečních (ČR 80 tisíc km čtverečních). Asi tři čtvrtiny obyvatel žijí ve městech. Země je to převážně hornatá, jenom část tvoří úrodné nížiny, kde se pěstuje převážně rýže.

V zemi je řada zajímavých historických památek, hlavně kláštěrů a královských paláců, dále je možné navštívit skanzeny, muzea či přírodní památky. Mezi turistické zajímavosti patří i dinosauří stopy a vejce či čajové plantáže (resp. jedna čajová plantáž na jihu).

V Jižní Koreji jsem pobyl 3 týdny a myslím, že to na tuto zemi docela stačí. Na turisty jsou zařízení, ale musíte počítat s tím, že jako běloch vypadáte dost exoticky. Čech jistě ocení, že tu není draho, ceny jsou srovnatelné s Českou republikou. V zemi funguje naprosto spolehlivě hustý systém veřejné dopravy (hlavně autobusy), co se týče ubytování, můžete se uvelebit v "yogwanu", což je takový motýlek většinou pochybné pověsti, avšak příznivé ceny, nebo v "minpaku", což by se dalo do češtiny přeložit jako "zimmer frei".

Velkou výhodou je znalost jazyka. Korejci anglicky sice občas mluví, ale většinou nikoliv. Korejština je extrémně obtížný jazyk, naprosto nepodobný indoevropským jazykům, je prý těžší než čínština. Ale pro uklidnění mohu dodat, že čeština je prý ještě daleko těžší než korejština. Výhodou je, že korejština používá hláskovou abecedu (i když se to na první pohled nezdá), která se jmenuje hangul. Není problém se ji naučit číst. Pár základních frází je také docela jednoduchých, po třech týdnech jsem byl schopen na trhu smlouvat.

Takže pokud se někdy vydáte do Jižní Koreje, nezapomeňte kromě megalitů navštívit i nějaký ten klášter, určitě to stojí za to.

Pulguksa
Pulguksa, jeden z nejkrásnějších korejských klášterů.
Velký obrázek - Malý obrázek
Unjusa
Unjusa, klášter tisíce budhů a tisíce pagod. Pagod je tu sice jenom 24 a budhů asi tři stovky, ale stejně je tu nádherně.
Velký obrázek - Malý obrázek
Soul
Noční Soul - tady si na své přijde každý milovník noční zábavy, ať už chcete na house party, nebo si sednout k pivu a poslouhat jazz.
Malý obrázek

[Zpět na ostatní megality] [Úvod]