Cote d'Armor - Divoká Bretagne

Menhir u Ile Grande
Menhir u Ile Grande

Departement Cote d'Armor je na samém severu Bretagne. Jeho pobřeží Cote de Granit Rosee (Pobřeží růžové žuly) představuje jednu z nejdivočejších a nejpůsobivějších přírodních scenérií v Evropě a možná i na světě. Neuvěřitelně pitoreskní pobřeží je tu neustále přetvářeno bouřemi a divokým příbojem.

Je zde také velmi vysoký příliv - až 10 metrů. Co to znamená? Třeba to, že si dáte na pláž ručník 20 metrů od vody, skočíte do moře a za čtvrt hodiny jdete na břeh posunout své ležení o dalších 20 metrů.

I zde se nacházejí pozoruhodné megalitické památky. V Douarnenez je například největší tumulus na světě, obsahuje tuším 12 pohřebních komor, ale nejsem si tím jist, bohužel jsem neměl možnost ho navštívit osobně.

Dále je zde řada menších dolmenů a menhirů, mezi nimi zmiňme menhir u Ile Grande s křesťanským křížem navrchu, nádherný příklad prolínání dvou kultur, které jsou si sice na první pohled zcela nepodobné, ale jejich základem v Bratagni vždy byla hluboká zbožnost a smysl pro duchovno.

Na samém konci Bretagne, na hranicích s Normandií, je také slavné poutní místo, klášter Le Mont Saint Michel. Je to nejnavštěvovanější památka Francie, ročně ji navštíví víc lidí než Eiffelovu věž v Paříži.

Nu a zde mé putování po Bretagni skončilo. Kdo by se sem chtěl podívat, rozhodně to stojí za to. Nejlépe na kole, na vlastní pěst, nebo třeba stopem. Kdybyste měli potřebu se mě na cokoliv dalšího zeptat, poradit, dát tip apod., tak mi třeba napište mail.

Útesy
Bretagne - dcera oceánu
Cote de Granit Rose
Pitoreskní pobřeží Cote de Granit Rosee
Odliv
Lodě na suchu za odlivu

Dolmen Kerbors
Západ Slunce nad dolmenem u Kerbors
Dolmen u Ile Grande
Alee Couverte (dolmen) u Ile Grande
Le Mont Saint Michel
Le Mont Saint Michel


[Předchozí] [Obsah]