Locmariquer - Dolmeny nad mořem

Dolmen Table des Merchands
Dolmen Table des Merchands v Locmariaquer

Locmariaquer je jedno z nejhezčích městeček v Bretagni. Megalitické památky zde najdete na každém kroku, ve městě i v okolí, je jich tolik, že si tu ukážeme jenom ty hlavní.

V samotném městečku se nachází největší menhir na světě - Le Grand Menhir Case. Je sice zlomený, ale v dobách své slávy měřil asi 10 metrů. Poblíž je rekonstruovaný dolmen Le Table des Merchands, který byl původně obnažený, dnes kolem něj vyrostl "původní" pahorek z kamenů.

Další zastávkou v městečku je dolmen Mane Lud. Je úplně schovaný mezi pozdější zástavbou a zcela ponořený do země, vidět je jen vrchní deska. Dovnitř se jde po malých schůdkách, na jednom podpěrném kameni je uvnitř vidět jakási rytina.

Kousek na jih, u mořského břehu, stojí nejdelší domen v oblasti, dolmen Pierres Plates. Je také rekonstruovaný, dříve to byla jen hromada kamení. Obsahuje dvě pohřební komory.

Když se vydáme po mořském břehu směrem na západ, dostaneme se do vesničky St. Pierre. Zde je schovaný, také uprostřed vesnice, další dolmen.

Tak to jsou ty hlavní. Na poloostrově, kde se městečko Locmariaquer nachází, je dobře značený megalitický okruh, když se po něm vydáte, zavede vás ke mnoha dalším skrytým prehistorickým stavbám.

Osamělý menhir
Osamělý menhir v poli u Locmariaquer
Mane Lud
Dolmen Mane Lud schovaný v zemi
Mane Lud - vnitřek
Vnitřek dolmenu Mane Lud s rytinou na čelním podpěrném kameni. Rytina je velmi nezřetelná.

Zlomený menhir
Le Grand Menhir Case - zlomený menhir
Dolmen Pierres Plates
Dolmen Pierres Plates - placaté kameny
Dolmen v St. Pierre
Dolmen v St. Pierre u Locmariaquer


[Mapa okolí Locmariaquer]
[Předchozí] [Obsah] [Další]