7.10.2001

Vítám vás v novém týdnu. Je neděle večer (21,15). Američané se právě ze všech sil snaží zarovnat afghánské hory...Celý minulý týden směřoval k absurditě dnešní noci...Náš drahý premiér, který vystoupil s válečnickým projevem, nádherně zapadl do blázince plného hysterických pacientů, snažících se bombami a raketami napravovat tenhle nemocný svět. Náš ministr vnitra stejně půvabně hodlá bojovat za demokracii a lidská práva potlačováním demokracie a lidských práv. Nějak ani nevím co na to všechno říct, skutečně mě nic nenapadá, fuck divnej svět....

Opět jsem pro vás připravil malý mix ze serveru www.blisty.cz:


Americký odborník: Armádou nelze bojovat proti terorismu
Přinášíme výňatek z pořadu PM, který se vysílal v sobotu 29.9. v 17 hodin na stanici BBC Radio Four.

Televizní stanice Al-Džazíra oznámila, že několik příslušníků amerických speciálních jednotek, včetně dvou Afghánců s americkým občanstvím, bylo prý zadrženo Talibánem v západních částech Afghánistánu, nedaleko hranic s Íránem. Podle této televizní stanice to prý byly speciální jednotky s moderními zbraněmi a s několika mapami míst, kde jsou prý základny organizace Al-Qaeda. Ministr obrany Talibánu sdělil tiskové kanceláři Reuters, že jsou tyto zprávy naprosto falešné. Náš reportér Dan Damon je ve Washingtonu. Jaká je tam reakce? Dan Damon z Washingtonu: Pentagon tuto zprávu explicitně nepopírá, ale sděluje reportérům, aby ji ignorovali, což je vlastně totéž. Neměli bychom to přehánět. Al-Džazíra není oficiálním hlasem Al-Qaedy ani Osamy bin Ladena, i když odvysílala s ním rozhovory a minulý týden fax, který byl údajně od něho, který požadoval svatou válku proti židovskokřesťanským křižákům, ať to má být kdokoliv. Ale nebyl poskytnut žádný důkaz, že je to skutečně od něho. Moderátor: Bílý dům však v pátek potvrdil, že v Afghánistánu jsou už speciální americké jednotky, ne?

Dan Damon: A prezident prý podle New York Times uvedl, že prý americké speciální jednotky aktivně stíhají terority. Řekl prý také, že v současnosti nejsou v Afghánistánu, ale že se pohybují mezi Afghánistánem a zahraničím. Tohle je pro prezidenta Bushe a jeho tým problém, jak udržovat morálku. Lidé tady v Americe jsou pořád ještě hluboce šokováni, jsou velmi rozhněváni. Je obtížné jim dát pocit, že Spojené státy na teroristické útoky reagují, když nedochází k žádným dramatickým vojenským akcím a nejsou ani jasně definované cíle. Ve svém rozhlasovém projevu v sobotu dopoledne uvedl prezident Bush, že tato válka je daleko širší než bojiště minulosti. Uvážlivé jednání je dobrou diplomacií, možná to není tak efektivní jako stimulant pro morálku. Hovořil jsem s vojenským analytikem ze Střediska pro obranné informace Chrisem Helmanem. Upozornil mě, že to, že je obtížné používat vojsko proti terorismu, je něco, s čím je Británie velmi dobře seznámena:

Chris Helman: Je užitečné studovat modely, kde je najdete. A jedním z těchto modelů je využívání armády v Severním Irsku. Británie tam používá armádu už několik desetiletí, je tam několik desítek tisíc vojáků, ti hledají v podstatě hrstku lidí a dosud se jim je nepodařilo efektivně najít. Musíte si tedy být vědom, že nelze spoléhat na armádu jako na konečné řešení teroristického problému.

Dan Damon: Co tedy, myslíte, americká vláda bude dělat s letadly typu B 52 a s letadlovými loděmi?

Chris Helman: Letadlové lodi tam jsou, protože umožňují úzce soustředěné letecké údery, které se budou hodit, bude-li nutno provést omezené letecké zásahy s minimem civilních raněných a mrtvých, což je něco, co bude nesmírně důležité z mezinárodní politické perspektivy. Letadla B-52 jsou zajímavou volbou. Jsou schopna dodat munici pro přesné zásahy a inteligentní bomby. Letadla B-52 jsou obyčejně spojována s mentalitou kobercového bombardování. Ten přístup by nebyl nyní efektivní, ale má to symbolický význam: znamená to, nezáleží na tom, co bude potřeba udělat a nezáleží na tom, jaké nsutroje k tomu bude potřebovat, Spojené státy jsou schopné a ochotné to udělat.

Dan Damon: Ale problém, jemuž čelí tato americká vláda, je problém zdání nečinnosti. JAk daleko se v americké vládě myslíte nyní pokročilo v přípravě vojenské akce?

Chris Helman: Do regionu byla přesunuta celá řada vojenských jednotek, včetně speciálních jednotek, Rangerů, Zelených baretů, britské SAS, amerického ekvivalentu téhož. Bezpochyby bude alespoň minimálně použito pozemních jednotek, když už pro nic jiného, tak pro získávání informací. Je zjevné, že jednou z alternativ je omezená pozemní akce. Co se týče trvání, to nevíme, to je spíše politická než taktická záležitost.

Moderátor: Jestliže jsou v Afghánistánu západní vojáci, jak fungují a co jsou asi jejich přesné cíle? Tom Carew je bývalý člen SAS. V osmdesátých letech poskytoval v Afghánistánu výcvik mudžahídům. Napsal o tom knihu Džihád: Tajná válka v Afghánistánu. Podle jeho názoru je velmi obtížné se v Afghánistánu skrývat. Tom Carew: Místní Afghánce neošálíte. Dokážou poznat podle toho, jak vypadají otisky bot, jestli jste ze Západu nebo ne. Oni totiž chodí jinak. Taky budou západní vojáci muset nosit spoustu zavazadel, jídlo, vodu, munici, telekomunikační zařízení. Mnoho Afghánců s ruksaky se satelitním komunikačním zařízením tam po horách zrovna nechodí. Musíte si opravdu dávat pozor, s Rusy to mnohokrát dopadlo špatně.

Moderátor: Tyto speciální jednotky byly údajně zatčeny na západě Aghánistánu. Co tam asi chtěli dělat?

Tom Carew: Těžko říct. Asi hlavně hodnotili, co se tam děje. Všichni si pořád myslí, že tam je bin Laden, nevím, odkud to sebrali. Televize je v Afghánistánu zakázána, takže by tam nemohl mít televizi. Musí mít satelitní televizi, pokud ji má, musí mít elektrický generátor. Pokud má generátor, získáte dvě věci: potvrzení ze satelitu, že talíř přijímá signál, a také zjistitelné teplo, které uniká z generátoru. Protože tam není elektřina. Nemůže organizovat své akce z Hindúkuše. Jestli si to někdo myslí, je blázen.

Moderátor: Podle vás je logisticky velmi obtížné pro bina Ladena být v Afghánistánu? Protože Američané a Britové říkají něco jiného.

Tom Carew: Mohou si říkat, co chtějí, já jsem tam žil. Věřte mi, v Afghánistánu jste naprosto ztracen od světa. On musí být v kontaktu, musí vidět, co se děje.

Moderátor: Kde tedy myslíte, že je, když není v Afghánistánu? Protože se nám pořád povídá o té podzemní síti jeskyní, kterou organizace al-Qaeda během let vybudovala.

Tom Carew: Osobně jsem přesvědčen, že je v severozápadním pohraničí v Pákistánu. Tam má také velký počet stoupenců. Ti ho chrání. A bude nesmírně obtížné ho tamodtud dostat.


Poučení ze zpětných neočekávaných reakcí
I velmi pečlivě naplánované akce mohou vyvolat neočekávané následky. Nedělejme nic, co by nakonec bylo ve prospěch teroristů
Tím, že útočí na nevinné lidi, mají teroristé v úmyslu upozornit na provinění nedosažitelných osob
Jedním z cílů terorismu je vyvolat od vládnoucích elit cílového režimu katastrofálně přehnanou reakci. Když to funguje, jak tomu je v Izraeli už rok, výsledky jsou zničující pro všechny strany. Kdo z toho nakonec má prospěch? Teroristé. Carlos Marighella, šéf brazilských partyzánů, jehož spisy ovlivnily politické teroristy v šedesátých a v sedmdesátých letech, vysvětlil proč. Pokud je možné vyprovokovat vládu, aby reagovala na terorismus vojensky, povede to k odcizení mas. Široká veřejnost nakonec bude "rebelovat proti armádě a proti policii a bude je obviňovat z toho, jaká vznikla situace".
Snad to nebude s potlačováním svobody projevu tak zlé, jak se to zdálo vyplývat z článku zveřejněného v New York Times, napsal nám včera jeden čtenář. Že by se musel zodpovídat i deník Los Angeles Times, který 30. 9. otiskl tento velmi kritický článek od Chalmerse Johnsona o americké vládě? (V ČR by asi proti autorovi zahájili trestní stíhání...:) JČ)

Jedním z cílů terorismu je vyvolat od vládnoucích elit cílového režimu katastrofálně přehnanou reakci. Když to funguje, jak tomu je v Izraeli už rok, výsledky jsou zničující pro všechny strany. Kdo z toho nakonec má prospěch? Teroristé.

Carlos Marighella, šéf brazilských partyzánů, jehož spisy ovlivnily politické teroristy v šedesátých a v sedmdesátých letech, vysvětlil proč. Pokud je možné vyprovokovat vládu, aby reagovala na terorismus vojensky, povede to k odcizení mas. Široká veřejnost nakonec bude "rebelovat proti armádě a proti policii a bude je obviňovat z toho, jaká vznikla situace".

Přehnaná reakce vlád nemusí nutně vést jen k odcizení domácích "mas". Pokud způsobíme velké trápení nevinným lidem na Blízkém východě, zcela jistě dojde k tomu, čemu CIA říká "blowback" - k neočekávané záporné reakci na naše činy. Váhající stoupenci teroristů budou pravděpodobně přesvědčeni, aby začali páchat teroristické činy. Umírněné vlády v islámském světě, zejména v Saúdské Arábii a v Pákistánu, budou muset téměř jistě čelit vnitřní nespokojenosti a mohly by být svrženy.

Snad nejtypičtějším příkladem teroristického činu, který byl úspěšný, byl masakr v Philippeville dne 20. srpna 1955, při němž usmrtili alžírští revolucionáři 123 činitelů francouzské koloniální správy. Tento vědomý teroristický čin, který spáchali revolucionáři, kteří měli do té doby jen velmi malou podporu mezi místním obyvatelstvem, vedl k rozsáhlé a krvavé francouzské pomstě. Tento teroristický čin také přesvědčil čelného francouzského reformátora (Jacquese Soustella, tehdejšího generálního guvernéra v Alžírsku), aby začal podporovat útlak. Perzekuce, kterou začala provádět Francie v Alžíru, eliminovala většinu umírněných osob na muslimské straně a způsobila, že se vlivní francouzští občané ve Francii postavili proti vládní politice. Tento sled událostí nakonec vyvolal vzpouru ve francouzské armádě, přivedl generála Charlese de Gaulla zpět k moci jako "zachránce národa" a způsobil, že Francie se musela z Alžírska stáhnout. Dodnes jsou francouzsko-alžírské vztahy chladné.

Žádná politická kauza nemůže ospravedlnit to, že 11. září přišly o život v New Yorku, ve Washingtonu a v Pennsylvanii tisíce nevinných lidí. Ale nebylo by ani ospravedlnitelné zabíjet nevinné lidi jako odplatu. Teroristé útočí na zranitelné lidi, protože cíle, na které by se raději zaměřili (vojenská moc bohaté země) jsou nedosažitelné. Tím, že útočí na nevinné lidi, teroristé mají v úmyslu upozornit na hříchy nezranitelných lidí. Jako anarchismus z 19. století je terorismus propaganda činem.

Pachatelé útoků z 11. září jsou všichni mrtvi. Teď musíme identifikovat, zatknout a odsoudit jejich společníky. Pokud se zjistí, že jim poskytoval útočiště či podporu nějaký stát, vyhlášení války takovému státu by bylo na místě. Dosud jsou dosažitelné důkazy, poukazující na organizaci al-Qaeda bin Ladena, jen nepřímé: bin Laden vydal edikty, které požadují, aby muslimové usmrcovali Američany, jeden z únosců měl styky s organizací Egyptská islámská svatá válka, jejíž šéf je bin Ladenovým společníkem, a americká a německá špionáž zaznamenala telefonáty, v nichž byly skupiny al-Qaeda informovány o útocích z 11. září. Avšak neexistují žádné důkazy, které by spojily útočníky s Afghánistánem. Z 19 únosců identifikovala FBI 11 jako pravděpodobně osoby ze Saúdské Arábie, tři další jako Egypťana, Libanonce a občana Spojených arabských emirátů. Země původu ostatních jsou neznámé.

Dosud reagovaly Spojené státy na teroristické útoky s téměř klasickým opakováním francouzských chyb po Philippeville. Od svých prvních výroků určených národu večer 11. září se chová prezident Bush nesmyslně, komicky "válkychtivě" (Spojené státy chtějí bina Ladena "živého nebo mrtvého", musíme je "vykouřit z jejich jeskyní a donutit je, aby se dali na útěk"). Tím, že původně nazval svůj plán na odvetu "Operace nekonečná spravedlnost" jí dal zbytečně náboženské a mesiášské zabarvení.

Zdá se, že Bush vůbec nechápe, čemu čelíme, a není o tom schopen otevřeně hovořit. Nechápe vážnost problému (stali jsme se terčem útoků, protože jsme "pochodní svobody" a naši útočníci jsou bez motivů, jsou "ztělesněním zla", jsou to "barbaři".

Americký prezident odmítl požadavek z Číny a z Íránu, přednesený v OSN, aby byly na Spojené státy za její případnou odvetu uvaleny mezinárodní sankce. Bushovy hyperboly vedly přemýšlivé posluchače k tomu, aby začali zpochybňovat ten druh akcí, jaké chce Bush realizovat.

"Naše válka proti teroru," řekl Bush v Kongresu v projevu k národu dne 20. září, "začíná al-Qaedou, ale tam nekončí. Neskončí, dokud nebudou všechny teroristické organizace globálního dosahu nalezeny, neutralizovány a poraženy." Znamená to, že slova "globálního dosahu" byla do Bushovy věty včleněna, aby ujistila posluchače, že Bush nehodlá bombardovat stoupence irského terorismu v Bostonu, ani teroristy, zaměřené proti Castrovi, kteří sídlí v Miami.

Trapné chyby Spojených států a jejich vedoucích představitelů nejsou jen verbální. 15. září schválil Kongres společnou rezoluci, která poskytla prezidentu Bushovi nejrozsáhlejší pravomoci, které kdy byly poskytnuty americkému prezidentu. "Prezident je zplnomocněn použít veškerou nutnou a potřebnou sílu proti těm národům, organizacím či osobám, o nichž zjistí, že plánovaly, či spáchaly teroristické útoky z 11. září, schválily je k provedení anebo jim napomáhaly." Vhodné je tuto rezoluci srovnávat s tím, když Abraham Lincoln suspendoval během občanské války zákon habeas corpus (zakazující dávat osoby do vazby na dobu delší než 24 hodin, aniž by do té doby proti nim bylo vzneseno trestní obvinění), což vedlo k násilným protestům a zpochybnění tohoto rozhodnutí soudy, a s rezolucí o Tonkinském zálivu ze 7. srpna 1964, která vedla k eskalaci vietnamské války.

Rezoluci z 15 září schválil senát hlasováním v poměru 98:0 a Sněmovna reprezentantů v poměru 420:1. Zatímco proti rezoluci o Tonkinském zálivu hlasovali dva senátoři, tentokrát hlasovala proti rezoluci z 15. září jen jediná členka Kongresu, poslankyně Barbara Leeová (Demokrat, Oakland).

Nyní, téměř tři týdny po útocích, začíná vycházet najevo, jaké jsou důsledky toho, co udělal Kongres. Prezident Bush utvořil největší leteckou armádu od druhé světové války a připravil ji k bombardování Afghánistánu. Dal dohromady alespoň 630 amerických vojenských letadel, třikrát tolik, než kolik jich bylo použito ve válce v Perském zálivu proti Saddámu Husajnovi. Dalších 280 letadel čeká připraveno na palubě čtyř amerických letadlových lodí a také je připraveno 120 speciálních jednotek.

Jestliže bude tato armáda využita proti beznadějně chudému lidu v Afghánistánu, není pochyb o tom, že to vyvolá v islámském světě všeobecnou krizi, která záporně ovlivní situaci i v umírněných zemích, jako je Indonésie a Malajsko. Výsledkem nebude "vítězství" ve "válce proti terorismu", ale další cyklus teroristických útoků, američtí mrtví a ranění a eskalace konfliktu.

Co máme udělat jiného? Odpovědi se zdají být jasné. Musíme uznat, že teroristické útoky z 11. září nebyly zaměřeny proti Americe, ale proti americké zahraniční politice. Měli bychom naslouchat stížnostem islámských národů, přestat podporovat represivní režimy v té oblasti, ochraňovat bezpečnost Izraele, ale odmítat jeho politiku apartheidu, kterou provádí v oblastech, osídlených Palestinci, a zreformovat naši "globalizační" politiku, aby to už neznamenalo, že bohatí budou dále bohatnout a chudí dál chudnout.

Bude-li jedinou reakcí Spojených států na terorismus další terorismus, Spojené státy se zdiskreditují a budou moci očekávat, že se s nimi bude mezinárodně zacházet jako s teroristickým státem.


Ebole podobný vražedný virus řádí na afghánsko-pákistánské hranici
Tim Butcher, Quetta
(04/10/2001)
Zatím největší hromadný výskyt v dějinách vysoce infekční choroby, která vyvolává krvácení pacienta ze všech tělních otvorů, byl včera potvrzen na Pákistánských hranicích s Afghanistánem.
Z nejméně 75 lidí nakažených touto chorobou jich už 8 zemřelo. V pákistánském městě Quetta byla za ostnatým drátem zřízena izolace a tamní lékaři naléhavě žádají o zaslání mezinárodní pomoci.

Lékařské nálezy naznačují, že jde o krymsko-konžskou krevní zimnici (CCHF) přicházející z území Afghanistánu, což budí obavy z epidemie, protože hrozí, že hranici Pákistánu brzy překročí milióny běženců.

CCHF má obdobné účinky jako obávaný virus ebola. Oba tyto viry poškozují tepny, žíly a další krevní cesty, což vede k vnitřnímu krvácení končícímu kolapsem nejdůležitějších orgánů. Jak uvedl jeden z lékařů: "Pacient trpící krvácivou horečkou doslova taje přímo před očima."

Ve Fatima Jinnah Chest, všeobecné nemocnici v Quettě, hlavním městě pákistánské provincie Balúčistán, bylo zřízeno izolační oddělení s osmi lůžky a dvěma "obslužnými izolačními rukávy" (viz film Andromeda). Devítiletý Ismail Sadiq leží na jednom z těchto lůžek od včerejška, jeho tělem lomcuje horečka a chomáče vaty nacpané do obou nosních dírek zastavují krvácení.
Venku sedí ve stínu stromu jeho rodina plná úzkosti. Postarší muž trápí kuličky růžence, klouzající skrz jeho prsty; lékaři zakázali veškeré návštěvy.

Jediní lidé, které teď Ismail vidí jsou lékaři a ošetřovatelky, nosící za "ošetřovací bariérou" speciální výstroj, od sterilní pokrývky hlavy až po gumovou masku, rukavice, plášť a přezůvky.

Jiný pacient, 65-letý muž, leží netečně na lůžku, se stružkami zaschlé krve na bradě a pod nosem.

Doktor Akhlaq Hussain, ředitel nemocnice, sdělil: "První případy se objevily v červnu. Několik lidí zemřelo, ale zpočátku jsme nerozpoznali příčinu."
Několik krevních vzorků bylo zasláno do pákistánského Národního virologického zkušebního střediska v Islamabádu. Pak byly poslány do Jižní Afriky, do Státního institutu virologie v Johannesburgu k verifikaci.
Doktor Hussain říká: "Když se výsledky vrátily, dozvěděli jsme se, že máme co do činění s krymsko- konžskou krevní zimnicí." Mezitím sestavený seznam všech 75 případů zahrnuje pouze uprchlíky, kteří před nedávnem dorazili z Afghánistánu či lidi žijící poblíž hranic.

První známý případ krajně nebezpečné choroby byl zjištěn mezi ruskými vojáky, sloužícími v roce 1944 na Krymu, a poté, roku 1956, mezi vesničany poblíž konžského města Kisangani. Ale teprve až v roce 1969 se podařilo izolovat jejího původce - virus společný pro oba případy.

Ačkoli od té doby už bylo hlášeno několik dalších, ojedinělých případů, vzplanutí choroby nikdy nedosáhlo nynějšího rozsahu.

"V Pákistánu se první případ objevil v sedmdesátých letech. Zdá se, že zdroj nákazy je v Afghanistánu, takže si nyní děláme oprávněné starosti s potenciálními efekty vyvolanými přílivem spousty nových uprchlíků," říká doktor Hussain a dodává: "Virus přenášejí domácí zvířata. Pokud lidé přijdou ve velkém počtu a s velkým množstvím zvířat, lze počítat i s daleko větším počtem případů."

Pákistánské úřady se již obrátily na Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) kvůli pomocným dodávkám, umožňujícím zabránit vypuknutí rozsáhlejší epidemie, včetně zařízení ke skladování krevní plazmy a bílých krvinek; musí být dodávány pacientům, kteří ztratili mnoho krve.

Virus CCHF je obecně distribuován v krvi ovcí, dobytka a ostatních savců napříč východní Evropou, Asií a Afrikou. Na člověka může být přenesen prostřednictvím klíštěte Hyalomma marginatum, které je v těchto oblastech běžné.

Pokud je včas zjištěna, může být CCHF léčena průběžným doplňováním ztrácených tělesných tekutin, což časem imunitnímu systému pacienta umožní převzít kontrolu a virus zneškodnit.

Prostředky ve Fatima Jinnah jsou elementární, ale odhodlaný a odvážný personál léčí nemocné i přes vysoké riziko přenosu infekce slinami nebo krví pacienta.
Zdroj
Translation GeWo 2001


PAŘÍŽ 1. října (ČTK/AFP) - Jižně od Basileje je dosud aktivní geologický zlom, který před 645 lety rozpoutal nejhorší zemětřesení, jaké kdy střední Evropa zažila. Studii na toto téma, o níž informovala agentura AFP, nedávno publikoval americký vědecký časopis Science.
Studie, na níž se podíleli francouzští a švýcarští vědci, ukazuje původ katastrofálního zemětřesení, které postihlo Basilej v roce 1356, a přináší hypotézy týkající se příštího zemětřesení.
Aktivní zlom způsobil tři po sobě následující posuny, které zdvihly zemi za posledních 8500 let o 1,8 metru.
"Basilej nemusí v tomto století zažít silné zemětřesení," konstatoval Peter Huggenberger z basilejské univerzity. "Avšak přítomnost jaderného a chemického průmyslu v oblasti znamená, že každá seizmická aktivita by mohla být nebezpečná."
Zemětřesení srovnatelné s rokem 1356 by způsobilo ztráty ve výši 30 až 50 miliard dolarů, zdůraznil Domenico Giardini z technického institutu v Curychu.
Ve studii se popisuje seizmický model, podle něhož se zemětřesení stejného typu jako v basilejské oblasti bude opakovat po 1500 až 2500 letech, vysvětlil šéf vědeckého týmu Mustafa Meghaoui z univerzity ve Štrasburku. Podle vědců tento model dává regionu čas, aby zajistil ochranu infrastruktury a přijal bezpečnostní opatření již dnes, konstatoval Domenico Giardini.
Basilej, kulturní centrum od renesance, utrpěla při zemětřesení z roku 1356 katastrofální ztráty. Pole tehdejších kronik první otřes nastal "v době večeře" a připravil půdu pro druhý, ještě silnější, který nastal v době, kdy byl "čas jít na lože".
Na 30 nebo 40 kostelů a paláců se zřítilo; kostelní zvony se rozezněly až do okruhu 200 kilometrů. Později se odhadovalo, že otřes měl sílu devátého až desátého stupně Mercalliho stupnice, která má 12 stupňů.
Od švýcarské Jury až po jih Basileje se táhne zlom v příkrém svahu nejméně v délce osmi kilometrů. Pokračuje na severovýchod, překračuje údolí jižně od Rýna, protíná údolí řeky Birs a končí na jižním okraji města.
Pátrání po přesné příčině zemětřesení z roku 1356 nebylo snadné: zlom je částečně skryt pod hustými lesy a seizmická činnost v regionu je tak řídká, že vědci měli problémy s určováním jeho polohy. Biochemická analýza získaných vzorků umožnila datovat tři seizmické jevy spadající do konce čtvrtohor: zemětřesení z roku 1356 a dvě předchozí.
pel hej


Když byly na začátku čtyřicátých let minulého století objeveny malby zvířat v jeskyni Lascaux, celý vědecký svět se rozplýval nad krásou této "prehistorické Sixtinské kaple". Nikoho tehdy nenapadlo, že by mohlo jít o pravěký zvěrokruh.
Jeskyně Lascaux na jihozápadě Francie patří již šedesát let ke zdrojům poznání kultury mladší doby kamenné, tzv. magdalénienu. Vědci dokázali určit její stáří, popsat jednotlivé druhy živočichů a stanovit pořadí, v jakém malby vznikaly. Zjistilo se, že jako první byli malováni koně, zatímco ostatní zvířata - pratuři, jeleni a bizoni - byla doplňována postupně (viz 100+1 ZZ, č. 16/97). O významu jednotlivých maleb bylo vysloveno velmi mnoho více či méně odvážných hypotéz. Loni v listopadu k nim přibyla teorie francouzské etnoastronomky Chantal Jéguez-Wolkiewiezové. Figury jednotlivých zvířat podle ní nejsou rozmístěny nahodile, nýbrž odpovídají souhvězdím zvěrokruhu. Mezi souhvězdí, která se jí podařilo určit, patří Kozoroh, Býk a Štír.
NEOBVYKLÉ SKUTEČNOSTI
Jak se taková myšlenka zrodila? Jéguez-Wolkiewiezová si všimla, že 19. června dopadají paprsky zapadajícího slunce do Býčího (Velkého) sálu. Jestliže toto umístění vchodu a kreseb není náhodné, i ostatní postavy na stropě mohou znázorňovat hvězdy letního nebe. Pro ověření teorie nejprve musela rekonstruovat oblohu mladší doby kamenné, přesněji z magdalénienu. Analýza barev prokázala, že malby pocházejí právě z tohoto období. Ve spolupráci s odborníkem na prehistorii Jeanem-Michelem Genestem poté provedla přesná měření obrysů kreseb a jejich vzájemné orientace. Porovnala astronomické a archeologické poznatky a došla k závěru, že jde o přesnou mapu tehdejší oblohy.
PRAVĚCÍ ASTRONOMOVÉ
Podobně jako mnoho jiných interpretací jeskynních maleb i tento výklad ponechává mnoho otázek nezodpovězených. Předně prvními skutečnými pozorovateli nebeské klenby byli podle dnešních poznatků Babyloňané. Mnoho vědců, například Denis Vialou z Muzea přírodních věd, proto pokládá astronomický výklad výzdoby jeskyně za pouhou interpretaci. Jiní tvrdí, že podrobnost maleb je mnohdy zarážející - souhvězdí Štíra, kterým odnepaměti prochází Mléčná dráha, například ve figurální podobě přetíná pásmo skvrn. Jean-Michel Geneste říká, že teorie "hvězdné jeskyně" je doprovázena systematickým měřením. Podle něj je pravděpodobné, že i pravěcí lidé používali k měření času pohyby nebeských těles. Ostatně již v šedesátých letech minulého století zkoumal Alexander Marshack malé ryté předměty z období paleolitu a došel k názoru, že jde o záznam lunárních fází. Pro se vyslovuje i astronom Gérard Jasniewicz, který Jégues-Wolkiewiezovou při práci doprovázel. Orientace Býčího sálu ke Slunci o letním slunovratu je podle něj nepopiratelným důkazem, že naši předkové měli určitou představu o astronomii.
NOVÉ OTAZNÍKY
Mělo-li pro lidi doby kamenné význam Slunce, proč by to nemohlo platit i pro souhvězdí? Tím spíše, že hvězdy jsou často předmětem mýtů a mýty hrají rozhodující roli v prvních civilizacích. Objevitelka zvěrokruhu se rozhodně nebrání dalšímu zkoumání v této oblasti. I samotná jeskyně Lascaux skrývá ještě mnoho otázek. Například není jasné, jak pravěcí umělci dokázali malby rozmístit ve chvíli, kdy se nacházeli v jeskyni. Tvrzení o existenci mapy hvězdné oblohy v jeskyni Lascaux zatím nedokázal nikdo z archeologů a astronomů potvrdit nebo vyvrátit. Věda však své poslední slovo ještě neřekla.
LE FIGARO MAGAZINE, Paříž
Zdroj: 100+1


NEW YORK 2. října (ČTK/Nature) - Před třemi milióny let byla původně vlhká a teplá východní Afrika, kterou pokrýval tropický porost a zeleň, přeměněna v suchou, travnatou savanu. Obecně se předpokládá, že tato klimatická změna měla původ v severním Atlantiku. Američtí vědci ovšem tvrdí, že ji mohlo způsobit uzavření indonéské mořské cesty. Přibližně ve stejné době se začal rozvětvovat strom lidského rodu; tato hypotéza by tak mohla vrhat nové světlo na faktory, které ovlivňovaly evoluci našich předků, píše zpravodajský sever Nature.

Nejrozšířenější vysvětlení pro vysychání východní Afriky je nástup první doby ledové. Obrovský ledový příkrov na severní polokouli měl za následek nízké teploty v severním Atlantiku. Podle tohoto tvrzení se pak z oceánu vypařovalo méně vody, což vedlo k nižšímu výskytu srážek nad Afrikou.
Vědci Mark Cane ze zemské laboratoře Lamonta-Dohertyho v Palisades ve státě New York a Peter Molnar z technologického institutu v Massachusetts navrhují alternativní vysvětlení.

Austrálie a Nová Guinea se nacházejí na tektonické zemské desce, která se pohybuje severním směrem rychlostí asi 70 kilometrů za milión let. Před třemi až čtyřmi milióny let způsobil posun a zvedání ostrovů v Indonésii zásadní přesměrování mořských proudů, spojení mezi Tichým a Indickým oceánem se posunulo více na sever. Namísto teplých vod z jižního Pacifiku proudila touto cestou chladnější voda ze severního Pacifiku. Ochlazení povrchu Indického oceánu vyvolalo odlišný systém větrů, které nad východní Afriku přinášely méně dešťů.

Potud je tato teorie doplněním současného chápaní klimatických změn. Cane a Molnar jdou však ještě dále. Tvrdí totiž, že před změnou indonéských mořských proudů byl přesun vodních mas v Tichém oceánu zcela odlišný od dnešního. Tichý oceán byl tehdy podle nich ve stavu permanentního efektu El Niňo. V letech výskytu El Niňa je přepravováno velké množství tepla z tropů do vyšších zeměpisných šířek. Změny severně od Nové Guineje v minulosti ukončily toto přemísťování tepla a vyvolaly dobu ledovou.

Podle vědců jsou glaciální cykly důsledkem tektonických změn mezi Indickým a Tichým oceánem. Jako vysvětlení pro začátek doby ledové sloužilo předtím uzavření středoamerické mořské cesty. Velká mezera mezi Severní a Jižní Amerikou kdysi umožňovala volné proudění vody mezi Atlantickým a Tichým oceánem. Tektonické změny ale před třemi milióny let vyzvedly úzkou Panamskou šíji spojující oba kontinenty a uzavřely tuto mořskou bránu.

Přehrazení Panamské úžiny nastolilo současnou podobu Golfského proudu. Před vznikem šíje směřovala část tropické vodní masy do Pacifiku přes Ameriku. Po odříznutí cesty omýval mořský proud severoamerické pobřeží, změna takového rozsahu měla významný dopad pro klima v severním Atlantiku.

První pochybnosti o této hypotéze se objevily v roce 1982, kdy byly podány důkazy o tom, že uzavření panamské šíje ovlivnilo cirkulaci oceánu více než milión let před nástupem nového klimatického režimu, tedy zhruba před 4,2 miliónu let. Proč ale doba ledová přišla až před třemi milióny let?

"Vytvoření ledové pokrývky vyžaduje nízké teploty a vlhko. Vznik panamské šíje poskytl před 4,2 miliónu let nezbytnou vlhkost, ale k zahájení doby ledové bylo třeba také poklesu teplot," vysvětlil švýcarský vědec Gerald Haug zabývající se touto problematikou.

Významným faktorem pro globální teplotní změnu je sluneční záření, které osciluje v pravidelných cyklech 20.000, 41.000 a 100.000 let prostřednictvím variací v oběžné dráze Země kolem Slunce. Kombinace těchto cyklů neumožnila po dlouhou dobu ochlazení letních období na severní polokouli - ledový příkrov, který se v té době tvořil během zimy, vždy v létě roztál.

Cane ale tomuto vysvětlení nevěří. "Od uzavření panamského průlivu nepřináší golfský proud do severního Atlantiku pouze vlhkost, ale také teplo. Tímto způsobem se nemůže vytvořit ledová pokrývka. Jsem přesvědčen, že oscilace klimatu v minulosti mají původ v tropech a ne v severním Atlantiku."

Souvislost mezi ledovými cykly, změnou afrického podnebí, posunem indonéského mořského proudu a uzavřením panamské úžiny navozuje podle něj také potřebu přehodnotit myšlenku, že po vyschnutí východní Afriky se zde objevilo několik nových druhů.

Díky sérii pozoruhodných fosilních nálezů v oblasti počátkem roku není teorie klimatického vlivu na evoluci raného člověka až tak jednoznačná jako před několika lety. Byly zde objeveny první jasné důkazy o dalšímu druhu předchůdce člověka, jenž existoval před čtyřmi až třemi milióny let. "Zaznamenali jsme výrazné rozvětvování lidského rodu v období před čtyřmi až dvěma milióny let," říká antropolog Daniel Liebermann z Washingtonské univerzity.

Střídání cyklů doby ledové vedlo nejen k vyschnutí Afriky, ale také k větším rozdílům v globálním klimatu. Richard Potts, zabývající se výzkumem původu člověka, soudí, že různorodost podnebí je důležitá pro vývoj lidské rodu. "Měnící se klima rozděluje jednotlivé populace a opět je svádí dohromady. To mohlo umožnit vznik druhů."

Lidský rod se rozdělil do několika druhů, ale do dnešních dnů přežil pouze homo sapiens. Podle Pottse zajistila přežití tohoto druhu v průběhu klimatických změn v minulosti jeho výborná přizpůsobivost, například narozdíl od neandrtálce, který byl zvyklý žít v chladném prostředí.

Ještě je toho mnoho, co může být objeveno o změnách klimatu v prehistorii. Příliš mnoho důležitých změn zhruba ve stejné době totiž znesnadňuje vědcům rozlišení příčin a následků klimatických jevů.

jvr mik


NEW YORK 4. října (zpravodaj ČTK) - Vědci z Oxfordské univerzity identifikovali poprvé v historii gen, který hraje klíčovou roli pro lidskou schopnost řeči. K objevu dospěli při zkoumání zvláštní řečové poruchy, kterou trpí jen šestnáct lidí na světě, z toho patnáct členů jedné rodiny.
Podle vědců objev genu nazývaného FOXP2 jasně neurčuje, do jaké míry je schopnost mluvy zakódována dědičně v mozku a do jaké míry jde o naučenou vlastnost v rámci společenského styku. Nedává také odpověď na dlouho kladenou otázku, zda ostatní živočichové mají vrozenou, ale nevyužitou schopnost naučit se nějakému druhu řeči, uvedl dnes deník The Washington Post.
"Je to však vůbec první gen, který má něco do činění s poruchou řeči a je prvním vstupním bodem pro pochopení vývojového procesu, který vrcholí řečí a jazykem," citoval list Anthonyho Monaka, ředitele Wellcome Trust Centre for Human Genetics na Oxfordské univerzitě.
Průzkum se prováděl v třígenerační rodině, v níž poruchou řeči trpí 15 z 31 členů. Porucha se projevuje neschopností vyslovit souhlásky v některých pozicích ve slově, naučit se některá gramatická pravidla a slovesné časy a rozdělit slova na hlásky. Vedle toho mají postižení jedinci problémy s koordinací ústních svalů a jazyka.
Vědecký tým zjistil, že porucha má spojitost s částí chromozómu číslo 7, který je jedním ze 46 chromozómů v buňce. Chromozomy nesou dědičnou informaci. Poškození genu vědci zjistili i u šestnáctého člověka z Velké Británie, který poruchou trpí, ale nemá nic společného se zkoumanou rodinou. U zdravých lidí je gen podle vědců neporušen.30.9.2001 Vítám vás v novém týdnu. Rád bych vám na tomhle místě řekl něco optimistického ale přiznávám, že mě právě nic nenapadá. Připadá mi že svět poněkud zešílel.Ptám se sám sebe jestli je skutečně tento svět a celá naše "civilizace" natolik v hajzlu, že poslední co je může zachránit jsou mrtví hrdinové, démoničtí a temní nepřátelé a hony na čarodějnice....
A tak se stalo že vlastně všechny články, které tetokrát zařazuji jsou na jednotné téma. A tím je svoboda, demokracie a lidská práva versus události posledních dnů. První úvahu poslala Polly, právě v okamžiku kdy na mě padal strach ze všeho kolem...Ostaní jsem přebral ze serveru www.blisty.cz:

Nebyl jednou jeden svět, ve kterém žila spousta lidí, dětí zvířat a rostlin... lidé měli na zápěstí a na kotníkách připevněné neviditelné provázky, které vedly někam do nebe... tam seděla další loutka a hrála si s jejich životy... lidé o tom nevěděli a mysleli si, že jsou svobodní... chodili po ulici, dívali se do mraků a věděli, že kdyby chtěli, mohli by létat... občas si vzájemně nevědomě podráželi nohy a často se zaplétali do nitek jiných lidí... takové loutky už museli zůstat spolu, dokud se jim nepodařilo se vymotat, nebo dokud jeden z nich provázky nepřetrhal... člověk s přetrhanými provázky většinou zemřel, protože neuměl žít bez toho, aby ho někdo vedl vpřed...
a jednoho dne spadnul na tento svět člověk, který všechny provázky viděl... čím byl starší, tím více si uvědomoval, že lidé o těchto nitkách nevědí... chtěl jim to říct, ale už od narození byl němý... seděl v pokoji a díval se oknem na lidi, jak chodí po ulici... díval se a byl smutný... nakonec vyběhl ven, zastavoval lidi a snažil se jim nějak naznačit, že můžou být úplně volní... ale lidé mu nerozuměli a zavřeli ho do nemocnice... mysleli si, že je blázen a chtěli ho vyléčit... jenže nemluvil a oni nevěděli, co mu vlastně je...
a tak žil v bílém prázdném pokoji... jen postel, deka, okno a mříže... celé dny a noci ležel na zemi a díval se do stropu... uvědomil si, že může být úplně svobodný, stačí, když přetrhá ty provázky a bude moct jít kamkoli se mu zachce... trvalo mu několik dní, než našel nějaký ostrý předmět, kterým by provázky na zápěstích a kotníkách přeřezal... věřil, že bude moct létat, plout po nebi jako oblaka, rozplývat se jako pára, dokáže lidem na celém světě, že můžou být volní...
našli ho za pár hodin... vykrvácel...
Polly, 27.9.01

Stručný "mix" ze serveru www.blisty.cz:

Sociologovy předpovědi:

Katastrofický scénář: K čemu povedou americké atentáty
Shrnujeme článek sociologa Charlese Tillyho ze stránek opendemocracy.net.

Nabízím pár předpovědí ohledně toho, co se nakonec dovíme o teroristických útocích na New York a Washington a o čem se z těch útoků poučíme.

Existují dva druhy předpovědí: bezpodmínečné předpovědi, založené na statistických pravidelnostech, a pak předpovědi typu "jestliže se stane toto, pak bude následovat ono" - ty jsou založené na příčinných pravidelnostech. Do první kategorie patří předpovědi počasí nebo demografické předpovědi. Druhá kategorie je kontroverznější. Nejde totiž jen o pravdivost každé konkrétní souvislosti, ale i předpokladů, které se za nimi skrývají.

Tento článek jsem napsal 16. září. Činím následující předpovědi v obou kategoriích nikoliv proto, že bych znal odpovědi, ale přesně z opačného důvodu. Většina z nás se poučí víc z toho, když zjistíme, že jsme neměli pravdu, než když zjistíme, že jsme pravdu měli. Doufám, že se mi podaří vyvolat tvůrčí a konstruktivní myšlení ohledně možných alternativ k tomu, abychom svět rozdělili na kategorie MY a ONI a abychom začali na NĚ házet bomby.

Bezpodmínečné předpovědi
Ukáže se, že

1. Startovalo víc než čtyři sebevražedné posádky, ale jen čtyřem se podařilo ovládnout svůj cíl.

2. Účastníci těchto akcí se nikdy v životě všichni nevyskytli na témže místě v tutéž dobu.

3. Všichni byli propojeni nepřímo sítěmi osobních známostí, ale ne všichni se znali a ani se všichni nepřipojili vědomě k jednotnému spiknutí.

4. V důsledku organizační logiky měli tedy všichni (předpokládaný) kontakt na Osamu bin Ladena a na další organizátory či sponzory útoků na západní cíle.

5. Útok z 11. září nekoordinovala žádná jediná organizace ani žádný jediný vedoucí představitel.

6. Někteří účastníci únosu letadel se dověděli, co mají učinit, teprve krátce před začátkem akce a neměli informace o dalších plánovaných únosech.

7. Namísto aby šlo o jednotné, dokonale zkoordinované spiknutí, byly tyto činy (částečně) výsledkem konkurence mezi skupinami angažovaných aktivistů, jejichž cílem bylo prokázat svou oddanost (mlhavě definovanému) cíli, tj. porážce nepřítele (který byl také mlhavě definován).

Podmínečné předpovědi
8. Dojde-li k vybombardování údajného hlavního stanu teroristů, nejprve dojde v důsledku toho ke změně rovnováhy moci v teroristických organizacích. Zadruhé to pak zvýší ctižádost nevybombardovaných aktivistů, aby dokázali svou chrabrost v boji.

9. Spojené státy, NATO a ostatní velké mocnosti budou asi trvat na tom, aby se všechny země na světě postavily na tu či onu stranu (tím vznikne nová studená válka). Pokud podpoří tento požadavek vojenskou a finanční mocí, zvětší tím pobídky vyloučených států, aby se spojily s disidenty uvnitř zemí, které se připojily ke Spojeným státům, a tito disidenti budou přijímat pomoc od vyloučených států.

10. Většina takových aliancí vytvoří další aliance s obchodníky, kteří obchodují ilegálně s drogami, se zbraněmi, s diamanty, s dřevem, s ropou, se sexuálními službami a s gumou.

11. V Rusku, v Uzbekistánu, v Libanonu, na Kavkaze, v Turecku, v Súdánu, v Nigérii, v Srbsku, v Alžírsku a v celé řadě jiných nábožensky rozdělených zemí stoupne vnější podpora pro disidentské islámské síly. Tak dojde k zintenzivnění mezinárodních styků islámské opozice.

12. Vybombardování údajných původců útoků z 11. září a donucení ostatních zemí, aby se postavily na tu či onu stranu, povede tedy ke zhoršení právě té situace, o níž budou američtí politikové prohlašovat, že jí chtějí zabránit.

13. Pokud se to stane, dojde po světě k úpadku demokracie (definovaná jako relativně široká a rovná příslušnost k určité občanské komunitě, jako systém, v němž se politikové musejí odpovídat občanům a v němž jsou občané chráněni před arbitrárními činy vládních činitelů).

Jsem si jist, že jsou tyto katastrofické předpovědi správné? Samozřejmě že ne. Zveřejňuji je proto, abych své názory poskytl včas k dispozici, a proto, abych vyvolal případné opačné předpovědi od lépe informovaných kolegů.

Charles Tilly vyučuje společenským vědám na Columbia University v New Yorku. Mezi jeho nejnovější knihy patří Dynamics of Contention (spolu s Dougem McAdamem a Sidneym Tarrowem, 2001) a Stories, Identities and Political Change (vyjde v roce 2002). Nyní píše knihu o demokratizaci v Evropě a o kolektivním násilí.

Co americké teroristické útoky znamenají?
Shrnujeme článek Brendana O´Learyho ze stránek opendemocracy.net.

Tyto tupé zločiny, tato zvěrstva se dosud nikdo nepokusil ospravedlnit slovy ani argumenty, nikdo se nepokusil vysvětlit, proč která organizace tyto atentáty provedla. Zamyslete se nad tím.

Politické násilí nacionalistických hnutí je téměř automaticky vždy doprovázeno prohlášením, kdo za ně byl odpovědný. "Udělali jsme to, abychom odstranili vaše impérium a jeho vojáky z naší země." Tyto hlasy známe a pokud nepocházíme z relevantních impérií, jsme schopni je pochopit a sympatizovat s nimi.

Politické násilí světských ideologických hnutí jde také ruku v ruce se slovním zdůvodněním, ať už jsou tato hnutí fašistická anebo antikapitalistická. Jmenují své cíle, vysvětlují, proč jsou nepřáteli, a radují se z úspěchu.

Nacionalistická hnutí využívají násilí jako nástroje, aby rozbila vůli impéria, které je ovládá. Útočí někdy na symbolické cíle, ale většinou úmyslně nezabíjejí civilisty, protože si chtějí uchovat podporu mezi domácími voliči i v zahraničí. Občas se pokoušejí vést spravedlivé války. Pokud to nedělají, přijdou o podporu.

Světská ideologická hnutí jsou většinou slabší než nacionalistická hnutí - čím slabší je nacionalistické hnutí, tím víc bývá hluboce ideologické. Ideologičtí světští teroristé mají málokdy masovou, aktivní či rozptýlenou podporu - to víme z poválečného Německa a Itálie. Využívají násilí symbolicky - útočí na střediska moci, aby nositele moci ponížili a ukázali jejich zranitelnost.

Mnoho z vás dospělo zřejmě k názoru, že tyto sebevražedné útoky byly ideologické - a možná máte pravdu. Pentagon, Světové obchodní středisko, Bílý dům (nakonec nezasažený) symbolizují vojenskou, finanční a výkonnou moc Spojených států. Ale možná to není všechno.

Tyto činy nebyly veřejně ospravedlněny. Proč ne? Je to opatrnost vedoucích představitelů teroristické organizace? Je důvodem to, že se teroristé chtějí vyhnout apokalyptické pomstě Spojených států? Je účelem neznepřátelit si ty, kdo teroristům poskytují ochranu? Tato vysvětlení mají určitou pravděpodobnost.

Avšak zároveň je možné, že tyto činy nebyly veřejně ospravedlněny, protože jsou považovány za zcela zjevné správné, za masové zavraždění personálu, který se zaprodal institucím zla - v kterémžto případě byly tyto teroristické útoky náboženského charakteru: byly hodnotově-racionální, nikoliv nástrojově-racionální. Byly to činy účastníků svaté křižácké výpravy, nikoliv činy někoho, kdo je ochoten vyjednávat.

Tohle totiž nebyl druhý Pearl Harbor - jak opakuje bezmyšlenkovitě mnoho hlupáků, včetně Henryho Kissingera. Tato zvěrstva nejdou ruku v ruce s žádným plánem ovládnout určité území: neúčastní se na tom žádná vláda, nejde o pokus zvítězit nad někým - snad s výjimkou morálního vítězství.

Lidé, kteří zorganizovali tato zvěrstva, byli pravděpodobně motivováni světovým náboženstvím, které je naprosto odolné sekularizaci, a pocházeli z národů, které se cítí absolutně ponížené a pobouřené západní mocí a jejím hlavním státem, Spojenými státy americkými.

Pokud tomu tak je, mělo by nás to vést k zamyšlení. USA, NATO a jejich spojenci nemohou rozumně vést válku proti islámu anebo proti islámským věřícím a začít se angažovat ve veřejném diskursu toho druhu, jaký by zřejmě vedl k širokému opakování toho, co se právě stalo.

Tři alternativy jak jednat
Pocházím ze Severního Irska, z té části světa, která se možná nyní začíná osvobozovat od třiceti let politického násilí nacionalistického spíše než náboženského charakteru. Dovolte mi zmínit se o třech věcech o nichž by lidé měli uvažovat ve třech oblastech:

Zaprvé: přemýšlejme o vhodné zahraniční politice. Tyto činy byly zločiny - porušily americké právo i mezinárodní právo. Spojené státy se spojenci se musejí dát dohromady a pohnat pachatele k soudu - musejí k tomu využít veškeré inteligence, jíž je Amerika schopna.

Ale rozmyslete si to, než začnete organizovat rozsáhlé svaté války jako pomstu - uvědomte si, že nejméně dvakrát v nedávné minulosti zasáhly americké jednotky nesprávné cíle a nesprávní lidé byli při tom ze vzduchu zavražděni.

Nemluvím jako pacifista. Vítám intervencionistickou Ameriku, od Balkánu až po Afriku, závisí to ovšem na cílech těch intervencí. Ale bude-li Amerika jednat hněvivě, rozzuřená Amerika bude jednat zřejmě proti svým dlouhodobým hodnotám a zájmům. Zabíjet civilisty je nesprávné a to se týká teroristů i vlád - a vlády jsou většinou největšími vrahy ze všech.

V krátkodobé a v dlouhodobé perspektivě musejí Spojené státy také přehodnotit svou politiku vůči Blízkému východu a islámskému světu - to samozřejmě nejsou homogenní území a americká politika vůči nim nebyla homogenní ani důsledná. Avšak je nutno se ptát na to, proč je nenávist vůči Spojeným státům v těchto oblastech tak intenzivní. Je samozřejmě pravda, že tato nenávist není spontánní a často nemá žádnou věcnou podstatu. Tato nenávist je často iracionální a Spojené státy jsou často absurdním způsobem démonizovány. Avšak americká zahraniční politika před ukončením studené války i po ní podporuje autoritářské režimy. A k trvalému ponížení islámského světa podporuje Izrael, ať už má či nemá pravdu - a Izrael nemá vždycky pravdu.

Zadruhé, snažte se chovat se normálně - zachovejte normální chování jako způsob, jak bránit sama sebe a své hodnoty. Chovejte se co nejnormálněji. Nedovolte, aby došlo k narušení vašeho normálního způsobu života. Stále vás daleko pravděpodobněji zabije spoluobčan v autě na silnici než terorista ze zahraničí. Udržte si smysl pro proporce, bez ohledu na hrůzy, k nimž dochází. Neuzavírejte univerzity - učiňte je místem, kde se o těchto věcech diskutuje - neorganizujte zvláštní požární cvičení, nevyvolávejte všeobecný strach, bude ho beztak dost.

Zatřetí, hodně se bude muset změnit ohledně interní bezpečnosti ve Spojených státech - není možné dovolit, aby se něco takového stalo znovu tak lehce.

Americká domácí letiště mají nejmenší bezpečnostní opatření, jaká jsem viděl kde na světě. To je proto, že lidé, kteří v Americe rozhodují, dali přednost podnikání před osobní bezpečností - a také proto, že se rozhodli nemít v Americe železnice, které by způsobily, že by Američané nemuseli být tak stoprocentně závislí na letecké dopravě. Argumentujte pro pomalejší letadla a pro více železnic.

Dejte si ale pozor, aby vaše interní bezpečnostní předpisy nevedly k honům na čarodějnice. V první řadě by měla být zajištěna lidská práva. Je to taky moudré - jestliže učiníte celé obyvatelstvo terčem vašich bezpečnostních opatření, nebude s vámi chtít dobrovolně spolupracovat.

99,9999 atd. procent Američanů islámského vyznání projevilo svou ochotu informovat úřady, kdyby věděli něco o plánovaných zvěrstvech. Zkouškou dobré bezpečnostní politiky je to, že si tito lidé tento postoj uchovají i v budoucnosti. Nedělejte muslimům a Arabům v Americe to, co se udělalo Japoncům po Pearl Harboru.

Ochraňujte své záruky lidských práv právě proto, že jsou to záruky lidských práv.

Brendan O´Leary je profesorem politologie na London School of Economics. Specializuje se na regulaci národních a etnických konfliktů. Je autorem četných knih a ústavním poradcem v Somálsku, v Jihoafrické republice a v Severním Irsku.

Václav Havel by si měl připomenout, proč byl tak dlouho ve vězení

Jaroslav Vaško
Václav Havel podle denního tisku prý připustil, že boj proti terorismu ovlivní pojetí občanských práv, domnívá se však, že se nejedná o jejich omezení, ale spíše o jejich ochranu. Je to rozhodně zajímavý názor, jde vlastně o totéž, když v jednom českém filmu se v reklamním sloganu říká, že „jediné auto které vám nezestárne je to, které si nekoupíte". V tomto duchu je možné říci, že „svá občanská práva nejlépe ochráníte, když jich nebudete využívat". Je to pěkné a je nutné ocenit, že sám prezident projevil takový smysl pro humor. Samozřejmě pan prezident není jediný, stejným způsobem se vyjádřil i premiér a ministr vnitra.

Závěr je samozřejmě jednoznačný. Milí spoluobčané, my jsme ti jediní chytří a spravedliví a jedině my to s vámi myslíme dobře. Rozhodně nechceme, abyste se museli namáhat přemýšlením o tom, co je správné a co nikoliv, my vám to prostě řekneme, a vy, pokud nechcete mít potíže, to budete dodržovat. Takové poselství je zcela jasné, srozumitelné, ale za sebe a doufám že nejen za sebe mohu říci pouze, že mě jako občana těší ten zájem, který je mi prokazován, ale nemuselo to být.

Pokud jde o pana prezidenta, přeji mu, aby se mu poněkud zlepšila pamět a vzpomněl si, proč strávil tak dlouhou dobu ve vězení. Pokud by chtěl někdo tvrdit, že je to zcela něco jiného, pak si myslím že není, protože to, co je zásadní je způsob jednání. Nedomnívám se totiž, že by jakýkoliv cíl mohl ospravedlnit použité prostředky.

Pokud jde o bezpečnostní opatření, nemám nic proti bezpečnostním opatřením přiměřeným, tzn. kontrola osob na určitých místech, kontrola aut, bezpečnostní rámy ve veřejných budovách či v budovách jakýchkoliv jiných, apod. Proti bezpečnostním opatřením, která jsou založena na preventivním sledování osob již dříve, než vznikne potenciální nebezpečí, že by se tyto osoby mohly čehokoliv dopustit, mám hodně. Samozřejmě by taková kontrola bezpečnostním složkám hodně pomohla, ale myslím, že takto to asi skutečně nelze.

Nemohu si pomoci, je mi jasné že v bezpečnostních orgánech tohoto státu jsou zcela samozřejmě pouze ti nejlepší z nejlepších, ti, kteří za cenu nesmírných osobních obětí a za nízkou mzdu, kdy v soukromém sektoru by si vydělali několikanásobně více, dělají jen dobro. Nikdo si tedy přece nemůže myslet, že právě oni by mohli zneužít informace a kontaktech pana XY, o jeho mimomanželských stycích, o jeho obchodních záměrech, apod. Pokud bych se o tom snad jen odvážil pochybovat, dopustil bych se něčeho jako svatokrádeže – zase opomenutí, nějak nám chybí trestný čin pochyby o činnosti státních orgánů. Pokud se někomu zdát předchozí odstavec trochu zvláštní, mě taky, snažil jsem se ale jen vycházet z informací z denního tisku. Že to ve zhuštěné podobě vypadá jako velice primitivní PR, za to ale nemohu.

Závěrem snad jen doporučení pro ty, jež mají oprávnění rozhodovat – rozhodně je zcela nedostatečné skončit u pouhé evidence všech telefonů, monitorování veškeré elektronické pošty apod. Právě teď, za použití moderní techniky je možné realizovat to, co bylo dříve obtížné, tzn. zaveďme opět domovní důvěrníky. Zaveďme povinnost občanů hlásit své návštěvy v bytech, zaveďme povinnost podnikatelů přesně specifikovat své obchodní kontakty, dokládat orgánům státu obchodní kontrakty, apod. Prostě, zlikvidujme fakticky jakoukoliv formu podnikání a vraťme se k té jediné, osvědčené, státní.

Až to vše bude zrealizováno a Česká republika bude opět na cestě ke světlým zítřkům, bude pozdě říkat, že jsme to tak nemysleli a že jsme to tak nechtěli. A pokud teď někdo říká že s tím nemůže nic udělat, tak by si měl uvědomit, že za poměrně krátkou dobu budou volby a jejich prostřednictvím samozřejmě něco udělat může. To ale pouze při vědomí, že jakákoliv pozitiva mohou přijít s velkým časovým odstupem, doufám že nejsem nemístným optimistou, pokud předpokládám několik desetiletí. Navíc si je potřeba uvědomit, že pozitivem není jen zlepšení, pozitivem je i pokud se podaří zabránit zhoršení stávajícího stavu. Přípravy na zhoršení jsou již dávno tady, rozhodně to není otázka posledních několika dní, ty spíše celému vývoji „přitvrzení „ jen pomohly.

Pokud však většina obyvatelstva nemá zájem na tom rozhodovat o svých věcech a být zodpovědná sama za sebe, pokud většina obyvatelstva chce, aby stát jednal jejich jménem zcela ve všem a zavazoval je k čemukoliv, pokud většina obyvatelstva není ochotna akceptovat určitou míru rizika, která je však vyvážena jejich osobní svobodou, která tedy pro toto obyvatelstvo nemá žádnou cenu, pak se omlouvám a akceptuji vůli většiny.

Do současnosti ale nikdo proti sobě nepoložil dvě možné koncepce společnosti a nezeptal se obyvatelstva na jejich názor, žádná politická strana nepovažovala za důležité se touto otázkou z praktického hlediska zabývat, každá politická strana tuto otázku řešila pouze proklamacemi, které neměly žádný skutečný obsah. To, že se ale nikdy nikdo nikoho na nic neptal, že se všichni spokojili s jednoduchými prohlášeními, to je věc jiná, bohužel však o nic méně znepokojující.

Pokud ale občané mají zájem o sobě rozhodovat, pak je třeba si uvědomit že je nejvyšší čas.

Dr. Erika Schlagerová, Helsinský výbor amerického Kongresu Britským listům:

"I po útoku na WTC máme v Americe svobodu slova - svobodu říkat i takové hlouposti, jaké řekl Jan Kopal"

Condoleeza Rice, americká poradkyně pro otázky národní bezpečnosti: "Chceme, aby naše hodnoty byly dodržovány i v zahraničí"
Dr. Erika Schlagerová je právničkou Helsinského výboru amerického Kongresu, který v rámci tzv. Helsinského procesu monitoruje dodržování lidských práv v signatářských zemích Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě (KBSE), tedy i v České republice. Na informaci o tom, že bylo v ČR zahájeno trestní stíhání proti Janu Kopalovi a dalším osobám za schvalování atentátů z 11. září a že redaktor Britských listů Tomáš Pecina proto gestem na obranu ústavního práva na svobodu projevu demonstrativně schválil Kopalův výrok a přeje si být také stíhán, reagovala dr. Schlagerová tímto dopisem:

Dear Mr. Culik:

Please find attached below a Federal Document Clearinghouse (eMediaMillWorks) version of a press conference transcript by National Security Advisor Dr. Condoleezza Rice. I have excerpted below one statement in particular that may be of interest to you and Mr. Pecina.

They may have brought down the World Trade Center, but they didn't bring down our Constitutional order and, so far, we still have free speech here (even when it means the freedom to say some very stupid things, as did Mr. Kopal). I hope you are well. I am very sorry for the losses of the British people, and many others, in New York.

Best regards,

Erika

RICE: Our values matter to us. And I want to make the point that our values matter to us internally, as we try to think about how to secure ourselves better -- civil liberties matter to this president very much -- and our values matter to us abroad. We are not going to stop talking about the things that matter to us -- human rights, religious freedom and so forth and so on. We're going to continue to press those things. We would not be America if we did not.

Vážený pane Čulíku,

přikládám transkript tiskové konference (prostřednictvím Federal Document Clearinghouse) dr. Condoleezy Ricové, [americké] poradkyně pro národní bezpečnost. Cituji z toho níže zvlášť jeden výrok, který bude pravděpodobně zajímat vás i pana Pecinu.

Sice zbourali Světové obchodní středisko, ale nezlikvidovali náš ústavní řád a zatím tady v Americe máme pořád ještě svobodu slova (i když to znamená, že to je svoboda říkat i velmi stupidní věci, jaké řekl pan Kopal). Doufám, že se máte dobře. Je mi velmi líto, že v New Yorku přišlo o život mnoho lidí z Británie i mnoho dalších.

S pozdravem,

Erika

CONDOLEEZZA RICE: Naše hodnoty jsou pro nás velmi důležité. A chci zdůraznit, že jsou pro nás naše hodnoty nesmírně důležité i na domácí scéně, když uvažujeme o tom, jak zajistit lépe svou bezpečnost. Pro tohoto prezidenta [t.j. G.W.Bushe] znamenají lidská práva velmi mnoho - a naše hodnoty pro nás mnoho znamenají i jsou-li dodržovány v zahraničí. Nepřestaneme hovořit o těchto věcech, které jsou pro nás nesmírně důležité - lidská práva, náboženská svoboda, a tak dále a tak dále. Budeme dál prosazovat tyto svobody. Nebyli bychom Amerikou, kdybychom to nedělali.


------------------------------------
Další útok na svobodu projevu v ČR.

PRAHA 25. září (ČTK) - Za rušení minuty ticha k uctění památky obětí terorismu v USA na fotbalovém stadionu AC Sparta Praha policie stíhá sedmadvacetiletého muže. Skandoval totiž protiamerická hesla a jméno Usámy bin Ládina(...) Vyšetřovatel muže v pondělí obvinil z výtržnictví a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů. Vláda se rozhodla připravit opatření proti lidem veřejně schvalujícím terorismus nebo mu veřejně vyjadřujícím podporu (zdůraznila redakce BL).

Je to děsivé. Zatímco by např. v Británii byla osoba, porušující na stadionu minutu ticha za zemřelé, právem obviněna z výtržnictví, obvinění z "propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů" je skandální. Vždyť tím právě policie potlačuje ústavní práva a svobody občanů. Mezi jaké státy se to Česká republika zařazuje? Bude skutečně možné, aby ministři vnitra a spravedlnosti "navrhli opatření v rámci platných zákonů proti lidem veřejně schvalujícím terorismus"? Co to bude za zákonný paskvil? To, co se děje v ČR je "quite scary" (vyvolává to hrůzu), reagoval e-mailem do BL jeden britský novinář s tím, že o pronásledování českých občanů za vyjádření názoru bude psát. (JČ)

Demokracie NESMÍ TRESTNĚ STÍHAT NÁZORY. Podstatou není, zda jsou názory Jana Kopala hnusné, ale že demokratická svoboda projevu znamená i právo vyjadřovat hnusné názory - toto právo je nutno energicky hájit
Je tedy irelevantní, vyčítají-li někteří čtenáři Tomáši Pecinovi, že "podpořil Kopalovo ´schvalování atentátu´" s tím, že Kopalovy názory jsou hnusné. S tím, že jsou Kopalovy názory hnusné, souhlasíme a budeme je vždy kritizovat. O to však tady vůbec nejde! Zároveň budeme vždy hájit právo na to, aby je směl vyjadřovat. Jakmile totiž demokracie začne nějaké názory trestně stíhat, stává se diktaturou. Argumentuji, že v českém kontextu je daleko důležitější podpořit právo občanů vyjadřovat jakékoliv názory bez obavy z trestního stíhání než vyjádřit podporu nešťastným nevinným lidem, kteří zahynuli v amerických atentátech. Je povinností všech občanů, kteří pociťují odpovědnost za svou demokracii, aby proti této totalitní tendenci vystoupili stejně otevřeně jako Tomáš Pecina. (JČ)BRITÁNIE 25. září (ČN) - O knížkách britské autorky J. K. Rowlingové líčících osudy malého čaroděje Harryho Pottera už se napsalo leccos. Přetřásal se její raketový úspěch, skutečnost, že se z jejích příběhů stal celosvětový fenomén i to, že díky Harrymu Potterovi řada dětí našla cestu ke čtení knížek. Ale ještě nikdo neměl strach, že by čtení Harryho Pottera mohlo děti přivést k okultismu.
Prvním, koho to napadlo, je Gary Grant, majitel britského řetězce obchodů s hračkami The Entertainer, který ve svých 28 prodejnách po celé Británii zakázal prodej zboží spojeného s Harrym Potterem ze strachu, že děti přitáhne k okultismu. Jak píše britský list Daily Telegraph, toto rozhodnutí pro něj může znamenat ztrátu až půl miliónu liber, protože hračky vážící se k Harrymu Potterovi by o letošních Vánocích měly patřit k nejprodávanějším.
Ale pan Grant, věřící křesťan, je rozhodnutý. "Nemám rád, když je něco vhodné k napodobování," říká. "Bojím se, že děti začnou s něčím docela nevinným, co se jim může vymknout z ruky. Jako rodič si nepřeju, aby je něco přitáhlo k okultismu a spiritistickým tabulkám."
Předpokládá se, že zájem o "Potterovské" hračky, včetně kostýmů, postaviček či deskových her, prudce stoupne po uvedení prvního filmu natočeného podle knížek J.K. Rowlingové, jehož premiéra má být v Británii v listopadu. V obchodech The Entertainer si je ale děti nekoupí, stejně jako zboží vážící se k Halloweenu a další hračky zavánějící okultismem.
Stejně jako Gary Grant proti knížkám o Harrym Potterovi vystoupila základní škola v Kentu, která se rozhodla zakázat jejich čtení v hodinách, protože "se neslučuje s výukou bible". A protesty vznesly i některé americké státy reagující na stížnosti rodičů, podle nichž tyto knížky "nepřijatelným způsobem popisují smrt, zlo a nenávist" (je zvláštní, že totéž v mnohem naturalističtějším provedení v mnoha amerických filmech rodičům nevadí). J.K. Rowlingová ale všechny stížnosti podobného rázu odmítá s tím, že její knížky jenom dětem líčí odvěký boj dobra proti zlu.


A jak tento týden ?

Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?

  - Slunce stojí ve znamení Vah. Slunce je zde v pádu. Podporuje snadnou ovlivnitelnost vůle, která je spíše zaměřená na světské problémy a cíle. Člověk má často tendenci věci brát příliš vážně a příliš pragmaticky. Slunce příliš nepřeje vlastnímu sebeprosazování a názoru. V tomto znamení mají velký vliv na životy lidí smlouvy a manželství.
Do středy trigon Slunce s Neptunem zvyšuje představivost, dodává inspiraci a přeje umělecké tvorbě. Aspekt je příznivý pro okultisty a hudebníky.
Kvadratura Slunce s Marsem způsobuje mrhání energií, aspekt působí autodestruktivně a lidé často svou činností ohrožují vlastní život. Aspekt vyzdvihuje válečnické ideály, zvyšuje nebezpečí výbuchů násilí.
Kvadratura Slunce s Jupiterem se bude rušit s trigonem Slunce se Saturnem. Aspekty působí proti sobě a jejich účinek se bude anulovat.
Sextil Slunce s Plutem je aspektem který přináší soulad vůle a sexuality. Krom toho je to aspekt poměrně buřičský a může svádět k protestům a vzpourám a to jak v životě soukromém tak i společenském.

  - Lilith - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Ryb. V tomto znamení lidské pudy tryskají z nevědomí, sexuální život není vnímán na vědomé úrovni. U někoho to může znamenat utajování smyslnosti u jiných zvýšený sklon k nevěrám.

  - Retrográdní Merkur stojí ve znamení Vah. V tomto znamení nás Merkur vede k přehodnocování přejatých myšlenek, usnadňuje rozhodování a zlepšuje vyjadřování. Planeta v tomto znamení velmi přeje cestování za milenci a milenkami:-)))). Planeta je ale příliš slabá a díky její retrográdností můžeme pociťovat i jakousi "intelektuální nedostatečnost".

  - Venuše stojí ve znamení Panny. V tomto znamení je planeta vždy špatně umístěna. Způsobuje jakési zmrazení citů a necitlivost k okolí. V lásce pak působí potlačování citů a jejich ignorování. Přesto planeta přeje všem kdo se zabývají kosmetikou a kadeřnictvím.
Trigon Venuše s Marsem sice trochu zamrzlé city rozmrazí, ale rozhodně to nebude kdoví jaký plápolající oheň.
Sextil Venuše s Jupiterem který trvá do čtvrtka podporuje věrnost, ochraňuje dlouhodobé vztahy a manželství.
Ovšem díky kvadratuře Venuše se Saturnem může spousta z nás právě manželství pociťovat jako okovy. Díky problémům se schopností vyjádřit city není aspekt právě vhodný na řešení citových problémů.Aspekt ale v pátek končí.
Do středy bude působit i kvadratura Venuše a Pluta, která působí citové problémy a nestabilitu.Aspekt přeje pouze s-m vztahům.

  - Mars stojí ve znamení Kozoroha. V tomto znamení je planeta vždy dobře umístěna. dává energii, vytrvalost a to i po psychické a morální stránce. Posiluje i sílu stát za svým názorem i když často tato síla hraničí až s nezměrnou paličatostí a nesmiřitelností. Zkuste proto působení planety krapet mírnit tolerancí.
Opozice Marsu s Jupiterem přináší netoleranci a nedostatek velkorysosti. Činy pod vlivem tohoto aspektu nevedou k úspěchu. Lidé bývají lhostejní k následkům svých činů a často jsou lhostejní i k zákonům, rozhodnutí pod vlivem tohoto aspektu jsou většinou chybná.

  - Jupiter stojí ve znamení Raka. V tomto znamení je planeta vždy dobře postavena. Dává úspěch dlouhodobým plánům, přeje obchodu, bankovnictví ale posiluje i duchovní růst, protože umožňuje propojení materiálního a duchovního světa do harmonického celku.

  - Saturn stojí v Blížencích. Díky jeho poškození bude mít destabilizující vliv na dopravu, může způsobovat i těžkopádné rozhodování, nejistotu, nestabilitu či nějaké další katastrofy.Vzhledem k jeho retrográdnosti zesílí své působení.
Opozice Saturnu a Pluta je značně výrazným aspektem. Je to aspekt předcházející změny. Na celosvětové úrovni označuje hlubinné proudy a vření. Aspekt často předcházel zániku společenství či civilizací, nebo zániku politických sytémů. V podstatě je aspekt signifikantem krize. Aspekt poprvé vrcholil 6.8.2001. Nyní Saturn změnil svůj zdánlivý pohyb, "couvá", stal se retrográdním a opozice bude znovu získávat postupně na čím dál větší síle. Kulminovat bude 2.11.2001.

  - Uran ve Vodnáři je v domicilu a tudíž dobře umístěn. Podporuje prospěšné změny a je nakloněn bojům za morální cíle.

  - Neptun ve znamení Vodnáře přeje ideálům a idealistům.

  - Pluto stále ve znamení Střelce a stejně jako dvě předešlé planety přeje mystice a novým ideálům.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude síla planet v podstatě vyrovnaná. Sami vidíte že z astrologického hlediska nebude týden stát za moc a k tomu je ještě úterní úplněk, který nám psychiku příliš nevylepší. Ale i tak se držte...23.9.2001

Vítám vás v novém týdnu. Vzhledem k tomu, že astrologická situace je stále něměnná a lze ji označit za jakési bezvětří před bouří, či spočinutí na křižovatce, nemá snad ani význam ji šířeji komentovat než je uvedeno níže.
Dovolím si snad jen citát který vcelku dobře vystihuje moje pocity:
LAO-C´- "Zbraně jsou nástroje strachu. Moudrému člověku nepřísluší a měly by být použity až v okamžiku nejvyšší nouze. Míra má vždy přednost."

K situaci okolo USA a Afghánistánu jsem pro vás připravil jakýsi stručný "mix" ze serveru www.blisty.cz:

Tento článek vyšel 19. září v časopise Jane's.

Izraelská vojenská rozvědka Aman se domnívá, že sebevražedné útoky na newyorské Světové obchodní středisko a washingtonský Pentagon zorganizoval Irák. Akci prý řídili dva nejtalentovanější světoví organizátoři teroristických akcí, Libanonec Imad Mughniyeh, šéf odboru zvláštních zahraničních operací u organizace Hezbollah, a Egypťan dr. Ayman Al Zawahiri, významný člen Al-Qaeda a možný nástupce nemocného bin Ladena.

Oba muži už jsou delší dobu nezvěstní. Mughniyeh je pravděpodobně nejvyhledávanějším teroristou na celém světě. Podle nepotvrzených zpráv z Bejrútu si nechal udělat plastickou chirurgii a vypadá úplně jinak než dříve. Zawahiri prý má základnu v Egyptě. Je pravděpodobně nejvýznamnějším bin Ladenovým představitelem mimo Afghánistán.

Iráčani několik let platili malým organizacím, aby dělali jejich špinavou práci, avšak brzo objevili výhody organizace Al-Qaeda. Izraelské zdroje tvrdí, že během posledních dvou let cestovali iráčtí rozvědčíci často mezi Bagdádem a Afghánistánem a jednali s Aymanem Al Zawahirim. Podle těchto zdrojů byl zatčen jeden irácký rozvědčík, Salah Sulejman, loni v říjnu Pákistánci nedaleko hranice s Afghánistánem. Iráčané si prý také vytvořili pevné styky s Imadem Mughniyehem.

"Máme jen útržky informací, nikoliv celý obraz," přiznal jeden špionážní zdroj, "ale stačilo to, abychom mohli před šesti týdny varovat naše spojence, že se chystá bezprecedentní, obrovský teroristický útok. Jeden náš zdroj nás informoval, že se Imad Mughniyeh setkal s několika svými spícími agenty na tajných cestách do Německa. Jsme přesvědčeni, že operačními mozky za útokem v New Yorku byli Mughniyeh a Zawahiri, kteří byli pravděpodobně financováni a dostali logistickou podporu od irácké tajné služby."

Mughniyeh se prý o něco podobného pokusil už dříve. 12. dubna 1997 se mu téměř podařilo dosáhnout nejvyššího cíle každé teroristické organizace (až do minulého týdne): vyhodit do povětří letadlo izraelské společnosti El-Al nad Tel Avivem. Muž, který měl falešný britský pas na jméno Andrew Jonathan Neumann připravoval v jednom jeruzalémském hotelu bombu, kterou měl vzít s sebou na palubu letu El-Al z Izraele, ale bomba náhodou vybuchla. Neumann byl vážně zraněn, ale prozradil posléze Izraelcům, že není Brit, ale Libanonec a že jeho akce měla být zvláštním "darem" Izraeli od Imada Mughniyeha.

"Psychopat"

"Bin Laden je ve srovnání s Mughniyehem jen školáček," konstatoval Izraelec, který Mughniyeha zná. "Ten člověk je génius, je to osoba, která zdokonalila terorismus na nejvyšší úroveň. Studovali jsme ho a dospěli jsme k názoru, že je to klinický psychopat, motivovaný nezvládnutelnými psychologickými důvody, jimž se už nepokoušíme porozumět. To, že Američané usmrtili jeho dva bratry, jen posílilo jeho silnou motivaci."

Odborníci na Irák a na Saddáma Husajna jsou také přesvědčeni, že obě teroristické akce ve Spojených státech zorganizoval Irák. "V nedávných měsících došlo k změně a Irák se rozhodl začít provádět teroristické akce. 7. července se pokusili poprvé poslat sebevražedného atentátníka, aby vyhodil do povětří letiště v Tel Avivu."

Naše zdroje jsou přesvědčeny, že bude velmi obtížně přesně zjistit podrobnosti této bezprecedentní teroristické akce. Argumentují, že je velmi pravděpodobné, že se na akci podílel šéf irácké rozvědky Qusai Husajn, diktátorův syn.

Mughniyeh, 48, je "zvrácenec", tvrdí špionážní agent, který je odpovědný za shromažďování informací o tomto člověku. Západní rozvědky ho považují za nejnebezpečnějšího aktivního teroristu současné doby. Několik vlád se ho snaží chytit a Američané vypsali na jeho hlavu odměnu 2 milionů dolarů.

Mughniyeh v březnu 1984 údajně unesl šéfa CIA v Bejrútu Williama Buckleyho. To pak vedlo k "Irangate", skandálu, kdy se Američané pokusili vyměnit Buckleyho a jiné agenty za zbraně pro Írán. Avšak pokus se nepovedl. Podle jedné nepotvrzené zprávy Mughniyeh umučil Buckleyho vlastníma rukama.

Naše izraelské zdroje tvrdí, že útoky v New Yorku a ve Washingtonu jsou typickýmí dílem práve Mughniyeha. Jak lze bojovat proti tomuto terorismu? "Proti těmhle sviním nepotřebujete vojenské útoky," řekl zkušený velitel izraelského komanda. "Musíte jen přijmout izraelskou politiku zabíjení teroristů."


Jaké mají Američané důkazy proti bin Ladenovi? Jen nepřímé

Tento článek včera vyšel v deníku Guardian.

Co se týče prezidenta Bushe, chce dostat za teroristické útoky z minulého úterý Osamu bin Ladena "živého nebo mrtvého". Připomíná to už dávno minulou éru z Texasu, kdy stačilo, aby šerif měl pocit, že někdo něco spáchal, a už za ním byla vyslána tlupa ozbrojenců. Otázka, které nyní čelí mezinárodní společenství, je, zda to stačí k tomu, aby byla rozpoutána válka.

Činitelé americké rozvědky charakterizují důkazy, které mají k dispozici, jako "drtivé". Prý k němu vede všechno. Podle měřítek špionážního materiálu, kde platí každá jemná nuance, jsou indicie skutečně přesvědčivé. Ale podle měřítek soudní síně jsou to všechno jen nepřímé důkazy a to přiznávají i američtí rozvědčíci.

Přesvědčivé důkazy neexistují a možná se nikdy nenajdou, i jestliže bin Laden celou věc zorganizoval sám. Jeho organizace al-Qaeda je velmi volná a saúdský disident záměrně nikdy sám nepoužívá satelitního telefonu.

Bin Laden byl letos v květnu obžalován za vybombardování amerických velvyslanectví ve východní Africe, ale to bylo na základě svědectví jeho bývalých stoupenců. Začátkem tohoto týdne ještě stále neexistovaly žádné důkazy, že by ho někdo z pěti zatčených osob anebo ze 75 vyslýchaných osob přímo obvinil. Nejmenovaný podezřelý, který byl zatčen na newyorském letišti, když se pokoušel cestovat na základě falešného pilotního průkazu, prý poskytl "užitečné informace" ukazující směrem k bin Ladenovi.

Pravděpodobně nejsilnější důkazy, jaké dosud existují, jsou telefonní rozhovory odposlouchané ve Spojených státech a německou rozvědkou. V těchto telefonních rozhovorech známí a sledovaní členové organizace al-Qaeda oslavují útok způsobem, z něhož vyplývá, že o něm předem věděli. V jedné nahrávce říká jeden podezřelý: "Zasáhli jsme cíl!" Může to ovšem znamenat také jen: "My muslimové."

Není pochyb o motivech. V četných dekretech a televizních rozhovorech během let konstatoval bin Laden, že považuje obyčejné Američany za legitimní terč.

V jednom ediktu z února 1998 zdůrazňoval, že by muslimové všude na světě měli vraždit Američany, kdekoliv je naleznou, vojáky i civilisty, "v souladu se slovy všemocného Boha".

Nancy Patersonová, americká právnička, která vypracovala obžalobu Slobodana Miloševiče u válečného tribunálu v Haagu, tvrdí, že jsou tyto výroky z právního hlediska signifikantní. "Kdykoliv hovoří podezřelý takto otevřeně, je to velmi nápomocné," dodala.

Důležitá je také národnost únosců. Z 19 osob, kteří se zmocnili unesených letadel, bylo 13 osob občany Saúdské Arábie, většinou z jihu, odkud je bin Laden. Dva jsou z Jemenu (jako bin Ladenova rodina), tři mají charakteristická arabská jména a jejich národnost dosud nebyla určena a jeden, Mohamed Atta, je Egypťan.

To, že většina únosců byla ze Saúdské Arábie, je velmi významné. Jádrem organizace al-Qaeda jsou lidé z Jemenu a ze Saúdské Arábie.

V Londýně tvrdí ministerstvo zahraničních věcí, že MI6 zjistila nezávisle na Američanech, že je bin laden hlavním podezřelým. Tento materiál nebyl dosud zveřejněn, ale ministerstvo zahraničních věcí samo přiznává, že k soudu by to nestačilo.Teroristické útoky proti Americe mají vyvolat na Blízkém východě fundamentalistickou islámskou revoluci?
Zajímavý názor vyjádřil ve čtvrtek kolem půl osmé ve vysílání celodenního digitálního zpravodajského televizního okruhu BBC News 24 v rozhovoru z New Yorku profesor Mitchell z tamějšího Ústavu pro studium Blízkého východu. Argumentoval, že strategickým cílem teroristických útoků proti Spojeným státům 11. září je zřejmě vyvolat fundamentalistickou islámskou revoluci v arabských zemích Blízkého východu, jimž vládnou autoritářské režimy, nakloněné Spojeným státům. Teroristické útoky proti Americe byly provedeny, aby vyvolaly od Spojených států na Blízkém východě tvrdou vojenskou odplatu. Ta má v nestabilním regionu, kde jsou proamerické autoritářské režimy obyvatelstvem neoblíbeny, vyvolat lidové povstání a nastolení fundamentalistických islámských režimů po celém Blízkém východě. (JČ)

* Pod záminkou boje za humanitu nemáme právo zabíjet nejchudší lidi na světě. Poznamenává Fara Kahir:

Na amerických internetových stránkách se strašně málo hovoří o tom, jak lidé v Afghánistánu trpí. Nemají dost potravin, nemají pomoc, většina z nich nenávidí Talibán (který v minulosti Spojené státy podporovaly, financovaly a pomohly mu k moci). Americká vláda je naprosto pokrytecká, hovoří-li, že chce vést válku proti terorismu. Léta už otevřeně žijí v Americe aktivní teroristé z organizace Irská republikánská armáda. V každé zemi na světě žijí teroristé. Amerika má problémy i s vlastními teroristy, jako byl Timothy McVeigh. Budoucí americká válka nebude bojem za humanitu. Humanita neznamená, že máme právo zabíjet nejchudší lidi na světě. Jak protestují lidé proti válce v New Yorku "Přijmeme-li argument Oko za oko, celý svět bude zanedlouho slepý."

* Úspěšné americké PR? Včera jsme na tomto místě psali o tom, že se novináři v BBC podivovali, jak je možné, že se Američanům podařilo podstrčit světu obvinění Osamy bin Ladena, když nemají vůbec žádné přímé důkazy (v dnešním čísle publikujeme nové informace od izraelské rozvědky, podle nichž údajně stál za americkými atentáty Irák). Poznamenává k tomu Marek Houša: Ptate se proc? Duvody jsou dva- navzajem zavisle:
* nase potreba mit rychle ve vecech jasno (viz psychologie - motivace). Tu se snazi uspokojovat lidova media - hledaji vysvetleni, aby uspokojila divaka, nejde jim o zprostredkovani skutecnosti.
* mnozstvi informacnich medii, ktera nas obklopuji. Vetsina z nich ma nekvalitni redaktory, prebira informace z terciarniho zdroje (mistni agentura, ktera bere informace z sekundarniho zdroje - svetove agentury) a neoveruje je. nekdy se bere dokonce i z jineho media. Tak vznika multiplikacni efekt -podstrcena informace je tolikrat opakovana, az se stava vseobecne uznavanou "pravdou". Rikaji to prece vsichni a vsude...

* Takto reagoval Tomáš Krček:
Vážený pane Čulíku,
Píšete v otevíráku BL ze čtvrtku 20. září: Úspěšné americké PR? ...
Obávám se, že to podivné je.
Chtěl bych Vám, případně oněm citovaným novinářům, položit zdánlivě bezelstnou otázku : To jste na to přišli až teď? Celých deset let masírují veřejnost PR oddělení - a nejen americké vlády - legendami a propagandou při rozbíjení Jugoslávie a i ty nejnestoudnější lži se proměňují sterým opakováním v "goebelsovskou pravdu" - snad jen proto, že kdo má moc, má vždy tento druh "pravdy". Není nyní na místě, abych Vám připomněl Vaše komentáře, kterými jste neustále okřikoval skeptické kritiky, kteří tyto propagandistické legendy zpochybňovali a kladli nepříjemné otázky. Nepřebíral jste právě Vy slogany z reservoáru aliančních lží, aniž by Vám jejich "polopravda-pololež" dělala nějaké potíže, aniž by Vás udeřil do nosu jejich propagandistický zápach ? Proč Vám to dnes nechci připomínat ? Protože jste v BL poskytoval a poskytujete platformu i pro ony skeptické kritiky - a to je Vaše nesmírná zásluha, která zastírá Vaše omámení produkty zmíněných PR.
V souvislosti otázek, které v odstavci kladete, jsem si opět připomněl atentát na JFK. Byl nyní při atentátech z 11.září často vzpomínán jako podobně epochální událost, která se vryla do pamětí lidí natolik, že dodnes pamatují kulisy a svou činnost, čili co tehdy dělali, když se o atentátu dozvěděli. Připomínám onen atentát ovšem v jiné souvislosti. Tou je "Warrenreport", který je příkladem kontroversního vyšetřování a v očích kritiků má za úlohu spíše více zakrýt než objasnit. Obávám se, že po zkušenostech s produkty zmíněných PR v cause Kosovo a Macedonie a po podobných náznacích PR manipulace v cause nynějších atentátů, které i Vás vyprovokovaly k Vaší poznámce a otázkám, hrozí akutní nebezpečí nové varianty "Warrenovy zprávy". Já osobně, mimochodem, neočekávám nic jiného.

"Budeme svědky úmrtí milionů lidí!"

5 milionům lidí v Afghánistánu hrozí hladomor

Humanitární pracovníci: zaútočí-li Spojené státy na Afghánistán, uvrhnou tu zemi do katastrofy

Humanitární pracovníci, kteří byli nuceni tento týden uprchnout z Afghánistánu, varovali, že v Afghánistánu vznikne obrovská katastrofa, jestliže Spojené státy nezruší svou hrozbu vojenského zásahu, informoval na svých internetových stránkách list Guardian.

I ještě před hrozbou zásahů vydaly humanitární organizace důrazná varování, že v Afghánistánu vzniká katastrofa. Tři roky trvalo sucho a po dvou desetiletích války a sovětské okupace nyní hrozí čtvrtině obyvatelstva země - 5 milionům lidí - hladomor.

Vesnice v horách budou nyní brzy odříznuty od vnějšího světa sněhem a před příchodem sněhu jim nebudou na zimu dopraveny od mezinárodních humanitárních organizací pravidelné příděly potravin, které by jim dovolily přežít přes zimu. V městech dochází k astronomickému stoupání cen potravin a v přeplněných a špinavých uprchlických táborech hrozí epidemie nemocí.

Dominic Nutt, činitel humanitární organizace Christian Aid (Křesťanská pomoc) konstatoval: "Je tomu, jako kdyby byl vykopán hromadný hrob pro miliony lidí. Můžeme je z něho osvobodit anebo je v něm pohřbít. Smrt hrozí milionům lidí."

Nutt nedávno cestoval z města Herat do vesnice Barkhol v horách v provincii Ghor. Byla to cesta dlouhá přes 300 km a trvala dva dny - jelo se po polních cestách. Nalezl komunitu v krizi.

"Jak jsme prošli horským průsmykem, stali jsme se svědky scény zkázy," uvedl. "Oblast vypadala, jak by byla spálená. Tam, kde měla být pole pšenice, nebylo nic než strniště."

Vesničané sdělili Nuttovi, že spotřebovali už skoro všechny své zásoby potravin a zkonzumovali i zásoby semen, které měli zasadit pro úrodu příští rok. Velké rodiny mají nyní k jídlu jeden kus chleba denně. Nemohou z vesnice odejít, protože neexistuje žádná doprava. Humanitární organizace doufaly, že do těchto vesnic před příchodem zimy dopraví zásoby potravin, ale nynější hrozba amerického vojenského zásahu to znemožňuje.

Nutt také navštívil tábor Maslach u města Heratu. Podle odhadů tam umírá přibližně 40 lidí denně, většinou proto, že přicházejí z vesnic příliš zesláblí na to, aby přežili, protože se doma snažili vydržet co nejdéle.

V tomto táboře mají příchozí potraviny, ale podmínky jsou tam velmi tvrdé. Většina lidí je nucena vykopat si díru v zemi a na ni natáhnout kus látky. Vody je nedostatek a je částečně znečištěná. Záchody jsou primitivní.

I z ostatních částí Afghánistánu přicházejí zprávy o hladomoru. V centrálním Afghánistánu zaznamenal potravinový program OSN zprávy o Afgháncích, kteří byli dohnáni ke konzumaci jedovatých travin, které vedou k paralýze, a obyvatelé Afghánistánu na severu pojídají kobylky smíšené s krmivem pro dobytek.

Světový potravinový program konstatuje, že v současnosti v některých částech Afghánistánu umírá až 20 procent dětí, než dosáhnou věku 5 let, a průměrná délka života je 40 let. Avšak OSN byla nucena suspendovat svůj program distribuce potravin v hodnotě 150 milionů dolarů.

Situace je ještě zkomplikována masovým pohybem lidí uvnitř Afghánistánu a přes hranice. Války a sucho vyhnaly z domovů více než 2 miliony osob. Vysoké komisařství OSN konstatovalo, že pokud provedou Spojené státy letecké útoky, začne ze země prchat další přibližně milion lidí.

Humanitární organizace konstatují, že mnoho z těch lidí, kteří se zřejmě stanou terčem útoků, nemá ani tušení o tom, co se stalo v Americe.


JOHANNESBURG 16. září (ČTK) - Syndrom získaného selhání imunity (AIDS) se stal hlavní příčinou úmrtí v Jihoafrické republice, kde na něj umírá 40 procent osob ve věku od 15 do 49 let. Uvádí se to ve zprávě Rady pro lékařský výzkum (MRC), jejíž závěry dnes zveřejnil tisk.
Pokud nebude v JAR přijato žádné účinné opatření pro léčbu či prevenci AIDS, zemře na něj do roku 2010 šest miliónů lidí, uvádí zpráva.
Zpráva MRC vychází ze statistik ministerstva zdravotnictví a také z údajů pojišťoven.
Dále podle zprávy hrozí, že se ztrojnásobí počet úmrtí mezi dětmi ve věku od jednoho roku do pěti let a ustane demografický růst.
Zpráva protiřečí tomu, co prohlásil 6. srpna jihoafrický prezident Thabo Mbeki, podle něhož AIDS zdaleka není jednou z hlavních příčin úmrtí v zemi.
Podle oficiálních údajů je Jihoafrická republika zemí nejvíce zasaženou virem HIV: koncem roku 2000 jím bylo nakaženo 4,7 miliónu osob.
pel pz


BERLÍN 21. září (ČTK) - Evropské ženy se během posledních dvou desetiletí stávaly v průměru stále tlustějšími, a to bez ohledu na módní trendy zdůrazňující štíhlost až hubenost. Vyplývá to ze studie Ústavu pro oděvní psychologii Hohenstein, kterou zveřejňuje říjnové číslo německého časopisu Bild der Wissenschaft.
Odborníci statistickým měřením zjistili, že móda "vyzáblosti" působí jen na mladé dívky, které jsou v posledních desetiletích v průměru štíhlejší než dříve. Poté však u žen dochází ke zjevnému zvratu a nejpozději kolem 35. roku věku se současné ženy stávají statisticky silnější než jejich předchůdkyně v minulém století. Rozdíl je markantní především v horní části postavy než od boků dolů.
Tato zjištění jsou velmi významná pro oděvní průmysl, zejména pro výrobu prádla, podprsenek, korzetů a podobně. Měření pomáhají výrobcům vyvinout lépe sedící prádlo: ukázalo se totiž, že až 35 procent žen zahrnutých do průzkumu nosí příliš malé podprsenky.
O důvodech, proč jsou ženy stále tlustší, a to zejména v hrudníku, lze zatím jen spekulovat. Podle nejfrekventovanější teze za to může především nedostatečná tělesná aktivita.
Pro účely studie, hrazené oděvním průmyslem, byl vzorek 1500 žen ve věku od 14 do 70 let testován laserovým měřicím zařízením.
ik mik


Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?

  - Slunce stojí ve znamení Vah. Slunce je zde v pádu. Podporuje snadnou ovlivnitelnost vůle, která je spíše zaměřená na světské problémy a cíle. Člověk má často tendenci věci brát příliš vážně a příliš pragmaticky. Slunce příliš nepřeje vlastnímu sebeprosazování a názoru. V tomto znamení mají velký vliv na životy lidí smlouvy a manželství.
Trigon Slunce s Neptunem velmi zvyšuje představivost, dodává inspiraci a přeje umělecké tvorbě. Aspekt je příznivý pro okultisty a hudebníky.

  - Lilith - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Ryb. V tomto znamení lidské pudy tryskají z nevědomí, sexuální život není vnímán na vědomé úrovni. U někoho to může znamenat utajování smyslnosti u jiných zvýšený sklon k nevěrám.

  - Merkur stojí ve znamení Vah. V tomto znamení nás Merkur vede k přehodnocování přejatých myšlenek, usnadňuje rozhodování a zlepšuje vyjadřování. Planeta v tomto znamení velmi přeje cestování za milenci a milenkami:-)))). Planeta je ale příliš slabá.

  - Venuše stojí ve znamení Panny. V tomto znamení je planeta vždy špatně umístěna. Způsobuje jakési zmrazení citů a necitlivost k okolí. V lásce pak působí potlačování citů a jejich ignorování. Přesto planeta přeje všem kdo se zabývají kosmetikou a kadeřnictvím.
Trigon Venuše s Marsem sice trochu zamrzlé city rozmrazí, ale rozhodně to nebude kdoví jaký plápolající oheň.

  - Mars stojí ve znamení Kozoroha. V tomto znamení je planeta vždy dobře umístěna. dává energii, vytrvalost a to i po psychické a morální stránce. Posiluje i sílu stát za svým názorem i když často tato síla hraničí až s nezměrnou paličatostí a nesmiřitelností. Zkuste proto působení planety krapet mírnit tolerancí.
Opozice Marsu s Jupiterem přináší netoleranci a nedostatek velkorysosti. Činy pod vlivem tohoto aspektu nevedou k úspěchu. Lidé bývají lhostejní k následkům svých činů a často jsou lhostejní i k zákonům, rozhodnutí pod vlivem tohoto aspektu jsou většinou chybná.

  - Jupiter stojí ve znamení Raka. V tomto znamení je planeta vždy dobře postavena. Dává úspěch dlouhodobým plánům, přeje obchodu, bankovnictví ale posiluje i duchovní růst, protože umožňuje propojení materiálního a duchovního světa do harmonického celku.

  - Saturn stojí v Blížencích. Díky jeho poškození bude mít destabilizující vliv na dopravu, může způsobovat i těžkopádné rozhodování, nejistotu, nestabilitu či nějaké další katastrofy.Vzhledem k jeho nadcházející retrográdnosti zesílí své působení.
Opozice Saturnu a Pluta je značně výrazným aspektem. Je to aspekt předcházející změny. Na celosvětové úrovni označuje hlubinné proudy a vření. Aspekt často předcházel zániku společenství či civilizací, nebo zániku politických sytémů. V podstatě je aspekt signifikantem krize. Aspekt vrcholil 6.8.2001. Ale je stále ještě silný. 27.9.2001 změní Saturn svůj zdánlivý pohyb, začne "couvat", stane se retrográdním a opozice bude znovu získávat postupně na čím dál větší síle. Kulminovat bude 2.11.2001.

  - Uran ve Vodnáři je v domicilu a tudíž dobře umístěn. Podporuje prospěšné změny a je nakloněn bojům za morální cíle.

  - Neptun ve znamení Vodnáře přeje ideálům a idealistům.

  - Pluto stále ve znamení Střelce a stejně jako dvě předešlé planety přeje mystice a novým ideálům.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude nejsilněji působit Mars, Venuše a Saturn. Osobně si myslím že hvězdy nám přejí méně než v týdnu minulém. Nejsou vůbec nakloněny citovosti, moudrým a úspěšným rozhodnutím. Ale i tak...16.9.01

Vítám vás v novém týdnu. Již několik týdnů na tomto místě upozorňuji na neblahou opozici Saturnu s Plutem. Přesto jsem sám neočekával až tak drastické vykulminování rozporů naší doby jak k tomu došlo minulý týden v USA.
Dostal jsem několik mejlů s dotazy jak vidím příští dny a týdny z hlediska astrologie. Protože nejsem věštec, ale pouze astrolog můžu vyslovit jen svůj soukromý názor.
Je třeba zmínit se o tom, že hvězdy nikdy nedeterminují historii a osudy lidí. Pouze před nás staví křižovatky a těm kteří VÍ poskytují varování. Pokud jich nedbáme a ignorujeme je, nastavují nemilosrdné zrcadlo našim chybám a omylům. Ale naše osudy vždy leží v našich rukách.
Tento týden dojde k opozici Marsu s Jupiterem, která je velice vhodným okamžikem k chybným rozhodnutím jakéhokoliv druhu, následně pak 27.9. začne být Saturn retrográdní a opozice Saturn-Pluto začne opět nabírat na síle a bude kulminovat 2.11.2001. Podzim zkrátka není astrologicky příznivý a průběžně se bude situace zhoršovat až do 7.12. kdy bude Saturn stát v opozici proti Plutu, Slunci, Merkuru a Venuši. Zároveň Pluto vytvoří konjunkci se Sluncem, Merkurem a Venuší.
Toto postavení planet lze interpretovat jako destrukci a následnou obnovu. Je možné že hvězdy naznačují možnost, že na pozadí bezhlavé americké msty (stále ještě doufám, že k ní nedojde - je ale nedělní noc a tma stále víc houstne) třeba světové veřejné mínění konečně procitne a začne přemýšlet o příčinách americké tragédie a zaujme konstruktivní stanovisko k úloze USA ve světové politice a "Velký bratr" a globální protektor bude nucen znovu hledat ztracený morální kredit.
U inteligentního člověka je vcelku přirozené, že pro danou situaci hledá nějakou parelelu v historii. Souvislosti jsou často zajímavé. Poslední opozice Saturnu a Pluta spadá do období 1931-1932. Nemusím snad zdůrazňovat, co se v té době odehrávalo. Vrcholila hospodářská krize v Německu a sílil vliv Hitlera a nacistů. Období bylo charakteristické silnými slovy, demagogií, nárustem antisemitismu a sliby o zázračném vyřešení čehokoliv. Vše vyvrcholilo nástupem Hitlera do funkce říšského kancléře.
I tehdy stálo Německo a svět na křižovatce. Německý lid demokraticky zvolil a následky byly více jak strašné.
I dnes stojí svět a USA na křižovatce. Stejně jako tehdy zaznívají silná slova, všeobecné hrozby a sliby. Stejně jako tehdy tyto slova nacházejí odezvu, stejně jako tehdy propaganda a emoce překrývají zdravý rozum a úsudek.
V této souvislosti si dovolím odcitovat část mejlíku od kamarádky Táni:
"..je az neuveritelne, ze by dneska jeste nekdo pocital s tim, ze tohle by byla cesta k dialogu nebo ke zmene zahranicni politiky spojenych statu, tedy myslim k posunu od arogantniho prezirani k naslouchani ... No jo, kdyby to nebylo desivy, byla by to sranda, :o))) Vsimnul sis, ze nikdo, ale NIKDO se nepozastavil nad tim, jak zoufali musi byt lidi, ktery to udelali? Nebo zoufale nasrani?? Jestli to teda udelali teroristi??? Zadna, absolutne zadna sebereflexe, zadna otazka PROC se to deje, ale jen JAK se to mohlo stat, coz je smesne a nic neresici, :o)"
Zdá se mi že USA v čele s prezidentem Bushem až příliš přímočaře a příliš rychle označili viníka a až příliš rychle a přímočaře kráčí směrem k válečnému konfliktu. Nebo je to snaha o "konečné řešení" arabské otázky?
V každém případě planety nepřejí zbrklým a násilným řešením a před námi je další osudná křižovatka v podobě další opozice Saturn-Pluto. Pokud ale bude vývoj situace dál pokračovat podle současné nepříznivé matrice a nevyužijeme tuto možnost ke korekci běhu událostí, vidím další pokračování velmi negativně. Lidstvo zvolí stejně špatně jako v třicátých letech.
Už dnes umírají první lidé při hromadném exodu z Afghanistánu. Nevinní kteří možná ani netuší co bylo Světové obchodní centrum, nevinní kterým se zhroutil svět a život a kteří budou trávit podzim a zimu v utečeneckých táborech v podmínkách ve kterých by většina Evropanů nepřežila ani 14 dní. Jen proto že zákony msty žádají hlavu jednoho člověka skrývajícího se v jejich zemi.
Nekritizuji nikoho, ale jen vidím že svět se mění a vlivem pokřiveného uvažování lidí se mění směrem k horšímu. Zdá se, že historie se opakuje. Je velmi nebezpečné svěřit budoucnost do rukou několika lidem velícím válečné mašinerii. Kolotoč msty, násilí a krve jde mnohem hůř zastavit než rozběhnout. A morální následky činů spáchaných v druhé světové válce ovlivňují lidi ještě dnes. Konflikt západní a islámské civilizace by byl v konečných důsledcích mnohem horší.
Myslím že můj názor na situaci asi nejlépe vystihuje článek který přebírám z Britských listů:

Je to lež: úterní teroristické útoky nebyly zaměřeny proti svobodě a demokracii
Velmi důležitou otázkou je, proč se stále stávají Spojené státy cílem útoků islámských skupin? V roce 1983 zaútočili islámci na americká kasárna v Bejrútu, v roce 1993 na Světové obchodní středisko, v roce 1996 došlo k atentátům v al-Khobaru, loni došlo k útoku na americkou válečnou loď USS Cole, proč jsou Spojené státy takovým magnetem pro muslimské extremisty?
Prezident Bush a ministr zahraničních věcí Colin Powell obvinili extremisty, kteří prý chtějí poškodit demokracii a západní civilizaci. Je znepokojující, že jejich názory zřejmě nekriticky přijme veřejnost, která rozumí mezinárodní politice tak málo, že není schopna rozlišit propagandu od skutečnosti.
Avšak cílem útoků nebyla ani demokracie ani svoboda. V Americe jsou Světové obchodní středisko, Pentagon, Camp David a Kapitol považovány za symbol globální americké moci a prestiže. Mimo Spojené státy, v muslimském světě, jsou všeobecně považovány za symboly teroru a útlaku.
Od roku 1991 zahynul v důsledku amerických sankcí proti Iráku a na důsledky ochuzeného uranu milion dětí. Neví se, zda zamýšleli útočníci zastavit ve Spojených státech veškerou leteckou dopravu, ale alespoň na den dali Spojeným státům pocítit to, co musí v bezletové zóně nad svým územím dodržovat Irák.
Od té doby, co bylo zahájeno loni v září palestinské povstání, americké vrtulníky značky Apache, zbraně typu F-16 a M-16 jsou odpovědné za usmrcení 700 Palestinců a za zranění dalších 25 000. Vzhledem k tomu, že - záměrně - není na místě CNN a nevysílají se do světa záběry každé rozdrcené lebky a ohořelé mrtvoly, lidé na Západě nevědí o americkém terorismu.
Toto jsou jenom viditelnější příklady americké politiky v muslimských zemích. Washington sice jednou rukou mává praporem demokracie, ale druhou dává miliardy dolarů na podporu totalitních režimů v Egyptě, v Jordánsku, v Saúdské Arábii, v Alžírsku, aby si tam lidé nemohli zvolit vládu, jakou chtějí. Americká pátá flotila se plaví výhrůžné v Perském zálivu jako varování všem neposlušným zemím, že použije síly na ochranu klientských států Ameriky a na ochranu nerušené dodávky ropy. A přítomnost amerických vojsk v Saúdské Arábii muslimy uráží - mají tam své svatyně.
Avšak největším zdrojem rozhořčení muslimů je nekritická americká podpora Izraeli. Oficiální americká podpora Izraeli letos dosahuje 6 miliard dolarů - to jsou částky, které Izrael nemusí splácet. Tento týden oznámil Izrael, že si koupí dalších 50 F-šestnáctek, aby si udržel vojenskou nadřazenost nad všemi svými arabskými sousedy. To, že jsou cílem útoků militantů z Blízkého východu téměř úplně výlučně jen Spojené státy a nikoliv ostatní západní země, dokazuje, že mlčení nad pokračujícím útlakem Palestinců je pro ně omluvitelné, kdežto přímá (americká) účast na tomto útlaku nikoliv.
Úterní útoky na Spojené státy jsou plodem hrubého porušování lidských práv jiných lidí, jehož se dopouští právě Amerika. I když je to v islámu jen menšinový názor, že by se měly pořádat odvetné útoky proti civilistům, je to názor, jaký americká politika povzbuzuje. Terorismus plodí terorismus. Tímto nechci omlouvat pachatele úterních útoků, ale nabídnout východisko ze spirály opakovaných pomst.
Avšak jestliže nepřivedly předchozí teroristické útoky Spojené státy k zamyšení, je nepravděpodobné, že tento masový útok to způsobí. Pravděpodobné je, že Washington nařídí propagandistům, aby odvrátili pozornost veřejnosti od jádra problému, a zitenzivní vojenské úsilí chytit a usmrtit Bina Ladena. To by byl nejstrašlivější důsledek. Jeden živý Bin Laden je lepší než mrtvý mučedník, který vyvolá sto následovníků.
(převzato z článku Faisala Bodyho v The Guardian, publikováno na www.blisty.cz)


KÁHIRA 10. září (ČTK) - Hrobku starší 2000 let objevili v Egyptě japonští archeologové. Jak v neděli oznámily japonské sdělovací prostředky, hrobka o třech místnostech leží jižně od egyptského hlavního města Káhiry. Archeologové v ní mimo jiné nalezli množství soch.
"Význam objevu spočívá v tom, že jsme v hrobce na jedné z tabulek nalezli jméno slavného egyptského panovníka Chufeva. Jeho jméno bylo doplněno titulem - král Horního a Dolního Egypta," informoval jeden z egyptských archeologů, který na výzkumu spolupracoval s japonskými kolegy.
Jde údajně o první případ, kdy bylo Chufevovo jméno nalezeno mimo oblast Gízy, kde se nacházejí nejslavnější egyptské pyramidy a proslulá sfinga.
Chufev vládl Egyptu v době tzv. staré říše, jež spadá do období 2613-2181 před našim letopočtem.
tin


PRAHA 12. září (ČTK) - Sedmapadesát procent Čechů věří, že ve vesmíru existuje mimozemský život. Přibližně každý třetí dotázaný považuje za reálné návštěvy mimozemšťanů nebo výskyt UFO na Zemi. Pětina lidí věří v možnost života v jiné dimenzi, v paralelních světech. Vyplynulo to z průzkumu, který na přelomu srpna a září provedla agentura AISA mezi více než 1000 lidí starších 15 let.
Tyto údaje se výrazně neliší od obdobného loňského průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM): Dvaašedesát procent respondentů tehdy uvedlo, že existenci mimozemských civilizací uznává.
Poměrně vysoká je v současné době podle AISA víra v astrologii a věštby. Skoro každý druhý člověk se domnívá, že život na Zemi je ovlivněn postavením hvězd a planet. Jedna pětina lidí věří v existenci znamení, podle nichž lze věštit budoucnost.
V posmrtné převtělování, reinkarnaci, podle agentury AISA věří 15 procent lidí, 18 procent připustilo, že věří v možnost existence duchů či jiných nehmotných bytostí.


Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?

  - Slunce stojí do soboty ve znamení Panny, v tomto znamení jsou sluneční žár a oheň tlumeny analytickým myšlením Merkura, který je vládcem znamení. Slunce bude do našich životů zavádět soudnost, bystrost a klidnější nálady. V tomto znamení přeje Slunce lékařům, obchodu, chemii. Nedostatkem je poněkud přílišné rozebírání citů a pořádnější z nás (což rozhodně není můj případ) mohou pocítit až puntičkářská nutkání.
Od neděle pak již Slunce bude stát ve znamení Vah. Slunce je zde v pádu. Podporuje snadnou ovlivnitelnost vůle, která je spíše zaměřená na světské problémy a cíle.Slunce příliš nepřeje vlastnímu sebeprosazování a názoru. Rozvíjí citovost. V tomto znamení mají velký vliv na živto lidí smlouvy a manželství.

  - Lilith - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Ryb. V tomto znamení lidské pudy tryskají z nevědomí, sexuální život není vnímán na vědomé úrovni. U někoho to může znamenat utajování smyslnosti u jiných zvýšený sklon k nevěrám. Její působení bude posílené sextilem s Marsem.

  - Merkur stojí ve znamení Vah. V tomto znamení nás Merkur vede k přehodnocování přejatých myšlenek, usnadňuje rozhodování a zlepšuje vyjadřování. Planeta v tomto znamení velmi přeje cestování za milenci a milenkami:-)))).
Trigon Merkuru se Saturnem dává hloubku myšlení, postrkuje naší intelektuální ctižádost a zlepšuje soustředění. Pomáhá ovládání a diplomatickému chování. Aspekt v pátek končí.

  - Venuše stojí ve znamení Lva. Pozice dává předpoklady pro upevnění vztahu a přeje v lásce i dosti nereálným přáním a představám. Postavení sice nezaručuje, že se tyto ideály splní, ale co by byl život bez snů, že? Planeta přeje uměleckým smlouvám.

  - Mars stojí ve znamení Kozoroha. V tomto znamení je planeta vždy dobře umístěna. dává energii, vytrvalost a to i po psychické a morální stránce. Posiluje i sílu stát za svým názorem i když často tato síla hraničí až s nezměrnou paličatostí a nesmiřitelností. Zkuste proto působení planety krapet mírnit tolerancí.
Od pátku začne působit opozice Marsu s Jupiterem. Aspekt přináší netoleranci a nedostatek velkorysosti. Činy pod vlivem tohoto aspektu nevedou k úspěchu. Lidé bývají lhostejní k následkům svých činnů a často jsou lhostejní i k zákonům.

  - Jupiter stojí ve znamení Raka. V tomto znamení je planeta vždy dobře postavena. Dává úspěch dlouhodobým plánům, přeje obchodu, bankovnictví ale posiluje i duchovní růst, protože umožňuje propojení materiálního a duchovního světa do harmonického celku.

  - Saturn v Blížencích přeje přesnosti, přemýšlivosti a opatrnosti. Je možné že po dobu kdy se bude planeta pohybovat v tomto znamení lze očekávat možnost nějakého významného objevu z oblasti fyziky, či matematiky. Vzhledem k poškození lze očekávat jeho destabilizující vliv na dopravu.
Opozice Saturnu a Pluta je značně výrazným aspektem. Je to aspekt předcházející změny. Na celosvětové úrovni označuje hlubinné proudy a vření. Aspekt často předcházel zániku společenství či civilizací, nebo zániku politických sytémů. V podstatě je aspekt signifikantem krize. Aspekt vrcholil 6.8.2001. Ale je stále ještě silný. 27.9.2001 změní Saturn svůj zdánlivý pohyb, začne "couvat", stane se retrográdním a opozice bude znovu získávat postupně na čím dál větší síle. Kulminovat bude 2.11.2001.

  - Uran ve Vodnáři je v domicilu a tudíž dobře umístěn. Podporuje prospěšné změny a je nakloněn bojům za morální cíle.

  - Neptun ve znamení Vodnáře přeje ideálům a idealistům.

  - Pluto stále ve znamení Střelce a stejně jako dvě předešlé planety přeje mystice a novým ideálům.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude síla planet velice vyrovnaná a budou rovnoměrně působit tak jak je naznačeno výše. Za zmínku ovšem stojí, že od pátku začíná působit opozice Marsu s Jupiterem a spolu se Saturnovou opozicí na Pluto zůstanou jako jediné dva působící aspekty. Mars bude od pátku i nejsilnější planetou. Sami cítíte že ani tento týden není astrologicky právě nejideálnější.9.9.2001

Vítám vás v novém týdnu. Sedím v teple u compu a libuji si že existují takové vymoženosti civilizace jako je vana s horkou vodou a měkká postel. V sobotu a neděli proběhl patrně poslední sraz "Magie" z xtalku pod širým nebem. Sraz se konal na hradě Borotíně, který srazu dotvářel naprosto pohádkovou atmosféru. Kupodivu i počasí se podařilo vyčarovat ještě poměrně slušné a organizátorky Fizi a Sunmoon zvládli svoji úlohu na jedničku. Fizi jako objevitelka tohoto místa se rozhodně zapsala do dějin "Magie":-)))) Ze srazu se (snad i brzy podle toho jak budu stíhat) dočkáte i fotografií.
Ale třeba jste neměli to štěstí trávit poslední dny s přáteli, či na vás měla špatná astrologická situace v minulém týdnu nedobrý vliv, nebo se necítíte dobře z nástupu chladného podzimního počasí uprostřed září, nebo je vám prostě smutno...
Právě vám je určený následující příspěvek od Remi, recept na to jak přežít své "černé dny".

Černý den

Tak mne opět dostihl..jeden z mých černých dnů..jedna z mých můr...kdy jen sedím a nejraději bych nebyla..nedýchala(naštěstí tělo funguje bez vlivu na mé úvahy a tak dýchám,mluvím,jím a funguju)...
Jen emoce, roztahují se v nitru jako černá mlha z bažin a přinášejí své pocity zklamání,smutku,beznaděje a marnosti..berou ti energii,víru,naději,radost...a vše pohlcují svou lepkavou prázdnotou.....
A tak sedím a dumám..jak si s tím poradit...jak se nenechat pohltit...
Znám člověka co svůj boj s černými dny vyřešil tak,že ze svého života postupně vytěsnal důvěru v lidi a nechal zvítězit nedůvěru a ustrnul ve svém opuštěném světě..ve své izolaci,kam smí jen pár vyvolených...je to řešení??
A tak dumám...a přesto,že mám svůj černý den..tak se s ním dávám do boje..a beru si svého malého pomocníčka...svou duši dítěte..
Dítěte které chce věřit,že v každém človíčkovi je kousek dobra,a že to zlé je jen souhra náhod...a že bude radost..a že bude úsměv..a že budou zase zářit oči protože uvidí něco pěkného...a že bude zase jásat duše protože prožije něco krásného...a že.......
Víra dětské duše...nepoznamenané životem....

Je, je v každém z nás...jen na ní někdy zapomínáme,zavřeli jsme ji spolu s dětsvím...a já si tak tiše říkám...nezavírejme žádné dveře...nechme si je trošku pootevřené....protože nikdy nevíme,co hezkého by tam mohlo být ukrytého...
a když je černo...zavolejme si naši duši dítěte a její víru v dobro....protože dobro existuje.....

REMI, 27.8.2001


NEW YORK 5.září (zpravodaj ČTK) - O další krok dále k potvrzení existence obrovité černé díry ve středu Mléčné dráhy se dostali američtí astronomové při bedlivém pozorování této oblasti z rentgenové observatoře Chandra umístěné na oběžné dráze kolem Země.
Skupina vedená Frederickem Baganoffem pozorovala střed naší galaxie dvakrát. První pozorování v roce 1999 nepřineslo nic zvláštního. Teprve o rok později spatřila skupina vzplanutí rentgenového záření, které se nacházelo v místě předpokládané černé díry.
Vzplanutí trvalo asi tři hodiny a po dosažení vrcholu zaniklo po deseti minutách, z čehož astronomové spočítali, že masivní těleso musí mít průměr asi deseti světelných minut, tedy asi vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem, která činí přibližně 150 miliónů kilometrů.
Vzplanutí se odehrálo v oblasti, kterou vědci nazývají horizontem události. To je pomyslná hranice, po jejímž překročení černá díra pohltí vše včetně světla. Baganoff uvedl, že černou díru nelze pozorovat přímo, a proto by ani nyní prý nevsadil na tvrzení o existenci černé díry život, ale určitě už riskoval svoji vědeckou kariéru.
Rentgenové záření velké intenzity má být jevem, který doprovází pohlcování hmoty a světla černou dírou. Dřívější průzkumy poukazovaly na její existenci v centru Mléčné dráhy a vědci odhadli její hmotnost na 2,6 miliónu Sluncí podle rychlosti, kterou se hvězdy otáčejí kolem galaktického středu.
Černá díra vzniká mimo jiné zhroucením supernovy. Dosavadní fyzikální teorie dokáží jen velmi přibližně popsat, jak supermasivní těleso vypadá a z čeho je složeno.
Vlastimil Milý ko


ATÉNY 6. září (ČTK) - Mimořádně zachovalé a neobvykle rozsáhlé opevněné sídliště pocházející z neolitu objevili archeologové na ostrově Andros východně od Atén. Dnes o objevu informovalo řecké ministerstvo kultury.
Nález datovali vědci do období protoneolitu, tedy do doby mezi 4500 až 3300 let před naším letopočtem. Podle jejich mínění jde o "největší a nejlépe zachovalé" dosud objevené sídliště této doby nacházející se na řeckých egejských ostrovech. Sídliště o rozloze zhruba tří hektarů se rozkládá na planině Strofila na západním pobřeží Androsu.
Již první vykopávky obnažily ruiny několika velkých staveb a také zbytky hradební zdi silné kolem dvou metrů, a to v délce asi sta metrů. Archeologové rovněž objevili velké množství střepů hrnčířského zboží, různé nástroje a kamenné zbraně a rovněž četné sošky a předměty z bronzu, především hroty šípů.
Nálezy podle vědců dokládají existenci "společenství důležitých jak z hlediska počtu, tak z hlediska stupně organizovanosti, na vysokém stupni civilizace a s rozvinutými technickými znalostmi".
Počet a stupeň zpracování nalezených bronzových předmětů rovněž dokládají "značný rozvoj hutnictví v oblasti Kyklad", a to na vyšší úrovni, než to dokládaly dosavadní nálezy, zdůrazňují archeologové.
čas pz


Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?

  - Slunce stojí ve znamení Panny v tomto znamení jsou sluneční žár a oheň tlumeny analytickým myšlením Merkura, který je vládcem znamení. Slunce bude do našich životů zavádět soudnost, bystrost a klidnější nálady. V tomto znamení přeje Slunce lékařům, obchodu, chemii. Nedostatkem je poněkud přílišné rozebírání citů a pořádnější z nás (což rozhodně není můj případ) mohou pocítit až puntičkářská nutkání.
Do úterý bude ale poškozené kvadraturou Slunce se Saturnem která má velice neblahý vliv na politiku a politiky, všem pak přináší rozpor mezi vůlí, touhou a realizací. Velmi často přináší prohry a neúspěch. Je tu i nebezpečí psychosomatických zdravotních potíží a aspekt může vyvolávat nečekané situační zvraty.

  - Lilith - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Ryb. V tomto znamení lidské pudy tryskají z nevědomí, sexuální život není vnímán na vědomé úrovni. U někoho to může znamenat utajování smyslnosti u jiných zvýšený sklon k nevěrám. Její působení bude posílené sextilem s Marsem.

  - Merkur stojí ve znamení Vah. V tomto znamení nás Merkur vede k přehodnocování přejatých myšlenek, usnadňuje rozhodování a zlepšuje vyjadřování. Planeta v tomto znamení velmi přeje cestování za milenci a milenkami:-)))).
Trigon Merkuru se Saturnem dává hloubku myšlení, postrkuje naší intelektuální ctižádost a zlepšuje soustředění. Pomáhá ovládání a diplomatickému chování.

  - Venuše stojí ve znamení Lva. Celý týden bude planeta poškozena opozicí s Uranem. Díky tomu přeje pouze tajným láskám, u ostatních přináší chlad zdrženlivost, či sklon k trávení času v bizarních a nesmyslných zábavách.
Opozice Venuše s Uranem může způsobovat náhlé rozchody a prudké změny v lásce, vede k citovému napětí a potlačování citů. Naopak přeje všem kdo se zabývají filmem a módou.

  - Mars stojí ve znamení Kozoroha. V tomto znamení je planeta vždy dobře umístěna. dává energii, vytrvalost a to i po psychické a morální stránce. Posiluje i sílu stát za svým názorem i když často tato síla hraničí až s nezměrnou paličatostí a nesmiřitelností. Zkuste proto působení planety krapet mírnit tolerancí.

  - Jupiter stojí ve znamení Raka. V tomto znamení je planeta vždy dobře postavena. Dává úspěch dlouhodobým plánům, přeje obchodu, bankovnictví ale posiluje i duchovní růst, protože umožňuje propojení materiálního a duchovního světa do harmonického celku.

  - Saturn v Blížencích přeje přesnosti, přemýšlivosti a opatrnosti. Je možné že po dobu kdy se bude planeta pohybovat v tomto znamení lze očekávat možnost nějakého významného objevu z oblasti fyziky, či matematiky. Vzhledem k poškození lze očekávat jeho destabilizující vliv na dopravu.
Opozice Saturnu a Pluta je značně výrazným aspektem. Je to aspekt předcházející změny. Na celosvětové úrovni označuje hlubinné proudy a vření. Aspekt často předcházel zániku společenství či civilizací, nebo zániku politických sytémů. V podstatě je aspekt signifikantem krize. Aspekt vrcholil 6.8.2001. Ale je stále ještě silný.

  - Uran ve Vodnáři je v domicilu a tudíž dobře umístěn. Podporuje prospěšné změny a je nakloněn bojům za morální cíle.

  - Neptun ve znamení Vodnáře přeje ideálům a idealistům.

  - Pluto stále ve znamení Střelce a stejně jako dvě předešlé planety přeje mystice a novým ideálům.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude síla planet velice vyrovnaná a budou rovnoměrně působit tak jak je naznačeno výše.
Mějte se krásně.