Nahoru ]

Tento týden neuvede žádné moje "dílko" ale fotografie jsou pozvánkou na výstavu, kterou si v žádném případě nenechte ujít. HR Giger otec Vetřelce na výstavě nazvané "MIMO DOBRO" představuje nejen výběr ze svého malířského díla, ale i filmové, hudební a multimediální projekty, na nichž se podílel. Více se dozvíte na http://www.giger.cz/.
Na výstavě jsme byli v pátek a ještě dnes jsem plný dojmů. Můj dojem z díla HR Gigera předčil veškerá moje očekávání, opravdu...
 

Vítám vás v novém týdnu. V úvodu se opět vracím k houstnoucí situaci v Indonésii. Nejprve  rekapituluji minulý týden Zvýšenou sopečnou aktivitu vykazují i Krakatoa a Tangkuban Perahu. Na indonéském ostrově Sumatra vybuchla sopka Talang. Vulkán vysoký 2.599 metrů začal do výšky přes 7,5 kilometru chrlit hustý sopečný popel a dým. Místní úřady nařídily evakuaci více než 25 tisíc obyvatel z nejbližšího okolí. Nedaleko od této lokality mělo před dvěma dny epicentrum zemětřesení o síle 6,7 stupňů Richterovy škály. Experti už v souvislosti s nebývalou seizmickou aktivitou na rozhraní tektonických desek u Sumatry varovali před zvyšujícím se rizikem sopečných erupcí. Na seznamu potenciálních hrozeb je i supervulkán Toba. Na ostrově Jáva začal z 2.076 metrů vysokého vulkánu Tangkuban Perahu stoupat hustý dým a celou oblastí se rozléhá dunění. Intenzivní sopečná aktivita je dávána do souvislosti se seizmickými otřesy, které odstartovalo katastrofální zemětřesení 26. prosince minulého roku. Více: Second volcano intensifies alarm.
Další zemětřesení o síle 6,4 Richterovy stupnice přišlo 16.4. Jeho epicentrum leželo nedaleko supervulkánu Toba (viz. "tento starší týden" )
Dnes přišel do této chvíle "jen jeden" otřes o síle 5,5 Richtera.
 

"Minulost prchá, polekaná světlem."

 Alberto Savinio - Tragedie dětství

Náhodná ukázka od Polly pro tento týden...


Převzato: www.ihned.cz 

Američané rekordně prohloubili obchodní deficit
Obchodní schodek USA vystoupil v únoru na nové historické maximum 61 miliard dolarů, dvě miliardy nad odhady ekonomů.
Washington, 12. dubna

Americké dovozy i vývozy byly na nových rekordech, dovoz však rostl nepoměrně více než export, vyplývá z dnešní zprávy ministerstva obchodu USA. Schodek za únor výrazně překonal dosavadní rekord 59,4 miliardy z loňského listopadu. Americký vývoz stoupl jen o 50 milionů na 100,5 miliardy dolarů a hranici 100 miliard překonal třetí měsíc po sobě. Dovoz však vzrostl o 2,6 miliardy na 161,5 miliardy kvůli vysokým cenám ropy, poptávce spotřebitelů a prudkému růstu dovozu textilu z Číny.


Nečekaně vysoký obchodní schodek zřejmě přiměje ekonomy z Wall Street ke snížení odhadů ekonomického růstu za první čtvrtletí. Prudký růst dovozu textilu zároveň může posílit protekcionistické tlaky na ochranu amerického trhu.


V lednu se zrušením globálního systému kvót otevřela stavidla dovozům textilu z rozvojových zemí, především z Číny, a textilní výrobci v USA již žádají vládu o zamezení tohoto růstu. Celkový dovoz z Číny i schodek s touto zemí sice klesl, dovoz textilu však vzrostl o 9,8 procenta. Za první dva měsíce čínský vývoz textilu do USA vzrostl meziročně již o 62 procent.


Dalším důvodem prudkého růstu hodnoty dovozu byly ceny dovážené ropy. Průměrná cena ropy z dovozu vzrostla proti lednu o 1,60 USD na 36,85 USD za barel. Hodnota ropných dovozů stoupla o deset procent na 18,2 miliardy USD, druhou nejvyšší úroveň vůbec, i když objem dovozů byl téměř nejnižší za poslední rok.


Finanční trhy zatím na zprávu jednoznačně nereagovaly a dolar po krátkém poklesu zpevnil zpět. "Předpokládalo se, že to bude trochu horší, ale ne tolik," řekl hlavní ekonom firmy BMO Financial Group Rick Egelton. "Dovozy mají nadále ohromnou sílu, která zčásti odráží sílu domácí poptávky americké ekonomiky. Obchodní bilance přes pokles dolaru od roku 2002 nevykazuje známky zlepšení," konstatoval Egelton.


Kritici hospodářské politiky prezidenta George Bushe tvrdí, že vláda nedělá dostatečné kroky k omezení nekalých praktik v zahraničním obchodě, zejména na straně Číny. Tyto výtky ještě posílilo lednové zrušení globálních textilních kvót, které musela podstoupit i Evropská unie. Podle vlády odráží obchodní deficit skutečnost, že americká ekonomika roste rychlejším tempem než zbytek světa, a to vede k vyšší poptávce po zboží z dovozu.

Autor/ři: čtk
 
 

 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 20.4.2005 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
 • Slunce
  stojí do úterý ve znamení Skopce. Znamení Skopce je ovládané Marsem. Toto znamení symbolizuje válečnické ideály. Slunce je v tomto znamení povýšeno, dodává lidem energii a vitalitu. Jinými slovy jaro je tady:-)
  Od středy již Slunce bude stát ve znamení Býka. Slunce v tomto znamení způsobuje že do popředí lidského snažení se dostávají peníze, nemovitosti, územní nároky.
  Konjunkce Slunce s Venuší. Tato konjunkce zvyšuje přitažlivost druhého pohlaví, pomáhá prosazení uměleckého nadání, zvláště v poezii, dramatickém umění a hudbě. Pomáhá nalezení či posílení milostného ideálu.
  Ještě v pondělí nám bude trigon Slunce s Plutem dávat soulad vůle a sexuality. Obecně pak přeje vzpourám (a to i přírody proti lidem) a dává značnou dávku inspirace a tvůrčích schopností.

   
 • Lilith
  - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Raka. Postavení přeje vychutnávání smyslnosti a představivost transponuje a rozšiřuje erotickou sféru.
   
 • Merkur
  stojí ve znamení Skopce.  Merkur bude oživovat nejen naši psychiku ale i jazyk. Lidé rádi diskutují, postavení přeje satiře a sarkasmům. Přeje i grafikům. Od pátku bude Merkur poškozen. Očekávejme u sebe i druhých psychickou nestabilitu, nepředvídavost, nestálost v myšlenkách. Hrozí nebezpečí úrazů  pozor by si měli dávat hypertonici.
  Od pátku nás bude ovlivňovat opozice Merkuru s Jupiterem. Způsobuje nestálost v myšlení proměny, kolísání myšlení, nediskrétnost.
 • Venuše
  stojí ve znamení Býka. V tomto znamení je Venuše vždy dobře umístěna. Planeta podporuje stálost citů, smlouvy uzavřené v tomto období jsou pevné a stálé. Planeta přeje všem kteří se živí uměním. Vztahy vzniklé s Venuší v tomto znamení mají slušné předpoklady pro věrnost a neměnnost.
  Od pátku bude působit sextil Venuše s Uranem, který přeje náhlým láskám a přátelstvím, podporuje mimomanželské vztahy a prudké citové prožitky. Přeje filmovému umění, módní tvorbě.
   
 • Mars
  stojí ve znamení Vodnáře. V tomto znamení zvyšuje netoleranci mezi lidmi, prudkost činů. V intelektuální oblasti zvyšuje vynalézavost ale zároveň díky netoleranci i počet konfliktů. Přeje těm kdo se snaží prosadit nové společenské cíle ideály a podobně.
  Konjunkce Marsu s Neptunem přeje určité zatvrzelosti a tvrdošíjnosti v cestě za mlhavými cíli. Umožňuje upnout se k činnostem které ostatním mohou připadat nesmyslné nebo tajnůstkářské a prostě divné. Aspekt obecně pak může působit odloučení či ztrátu nějakého pevného bodu, vzoru ideálu, jistoty.
  Od čtvrtka se ještě přidá sextil Marsu s Plutem. Aspekt přeje tajné činnosti. Odporu, vzdoru. Platí to nejen pro mezilidské vztahy ale i ve vztahu přírody k člověku.
 • Jupiter
  je retrográdní a stojí ve znamení Vah. Jupiter v tomto znamení vnáší vše co je společné či společenské do individuálních osudů. Lidé se více otvírají a zajímají se o veřejné dění. Jupiter přeje rozkrývání širokých souvislostí v událostech kolem nás. Za zmínku stojí fakt že Váhy jsou tradičně spojovány s Čínou a tak lze očekávat že pod vlivem Jupitera dojde k většímu otevření Číny světu a růstu jejího vlivu na svět.
   
 • Saturn
  stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. 
 • Uran
  stojí ve znamení Ryb. Planeta působí v tomto znamení působí jen slabě. Přeje především tvůrčí činnosti v oblasti skrytých věcí - v esoterice, okultismu a podobně. Planeta může způsobovat utrpení v souvislosti s otřesením zdánlivě neotřesitelných "jistot".
   
 • Neptun
  je stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
   
 • Pluto
  stále ve znamení Střelce. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude nejsilněji působit Venuše a Mars.

Mějte se hezky...

Hade, 17.4.2005