Nahoru ]


Vítám vás v novém týdnu. Nejprve bych rád poděkoval za první a zhusta povzbudivé zápisy v Návštěvní knize, takže díky:-)
Při této příležitosti rovnou zařazuji jeden zajímavý příspěvek, který ke mě doputoval stejným způsobem a za který taky moc děkuju..
Jméno: Jahu
Vzkaz: Ahoj, podívej se na http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/all/1/m/046/1M132267342EFF05AMP2987M2M1.JPG
je to jedna z fotek z Marsu s těma kuličkama, a zrovna na této je zatraceně zajímavý otvor do země zrovna uprostřed těch kuliček a má naprosto pravidelný válcový průřez.
J.

 

"Všichni jsme krátkozrací, až na vidění dovnitř. Jenom sen pohledem vidí."
 F.Pessoa - Kniha neklidu

Náhodná ukázka od Polly pro tento týden...


A do nového týdne opět poučná historka ze života od Táni:-))

Tento příběh je vymyšlený a není na něm zbla pravdy!
Tak.
Asi před měsícem, když jsme byli na oslavě narozenin Vlastíka - tchána, definitivně jsem Libora naštvala, když jsem zas jednou vyprávěla svůj "příběh ze života". Byl o tom, jak tatínek psal domácí úkol z angličtiny a byl kouzelný, protože z něj přece každej musel poznat, jak Libora nezměrně miluju, když dokážu trpělivě snášet jeho domácí úkoly. Jenže on to stále ještě nechápe, myslí si, že z něj dělám blbce, což nemusím a nemám zapotřebí, jak jsem mu taky večer asi v desetiminutovém monologu přednesla. Totiž došli jsme domů, kde on začal hodnotit průběh návštěvy, pochválil mě, že jsem koupila Věrce - tchýni kytku, kterou on slavnostně předal coby milující syn, byla krásná, dracéna, Věrka taky byla krásná, jak byla vyjevená. No a pak mně vytknul, že jsem povídala ten nesmysl o té domácí úloze. A tím svým autoritativním tónem mi zakázal cokoli o něm šířit, i jen se zmínit, protože z něj dělám debila. No a já spustila ten svůj monolog na téma Rozdíly mezi mužem a ženou, proč ženy konverzují, zatímco muži se vytahují a tak, důrazně jsem takhle z kuchyně hovořila vážně hodně dlouho, mávala jsem vařečkou tak horlivě, až Liborovi v obýváku přistál na nose špenát, a když mi došel dech, tatínek prostě řekl: "Tak a teď mi to zopakuj, já si to nahraju."
Od tý doby jsem tedy měla snahu držet se svého slibu, nebo spíš jeho zákazu, jenže nemám co psát, nemám téma, nemám PŘÍBĚH!!! Což znamená, že mi to všechno zůstává v palici, motá se to tam a muchlá, jak v Hárůnově Moři příběhů, dějové linie se zaplítaj a moje podvědomí křičí a naříká, že to není ke snesení. Myslánka Brumbálova by se mi hodila. Jsem podrážděná, když jsme ve společnosti, protože nemám, co bych řekla, protože jsem pod přísným dohledem vrchního cenzora. Zajímavý je, že začal cenzurovat i ty příběhy, ve kterých sám není! A jsem pak podrážděná i doma, protože Libor při svém pravidelném hodnocení průběhu akce nezapomene podotknout, že se mnou byla otrava, bo sem seděla jak pecka a nic jsem neříkala, :o)))
No a včera mi brnkla teta Renáta, jestli se může nachvilku stavit, "taťko, může se teta Renča na chvilku stavit?" "No jo, když to musí bejt." A teta Renata přišla, rovnou od Partyzána, s manželem a ještě s kamarádkou, flaškou myslivce taťkovi Liborovi zacpali pusu a seděli a povídali a povídali, a já dycky, když už jsem chtěla otevřít pusu, jsem ji zase sklapla, při pohledu na Libora. No a on se pak slitoval, když mě viděl, že chci už už popsat, jak mi udělal v kuchyni tu novou pracovní desku, uvolnil mi prostor prohlášením "Táňula má pro vás připravenou takovou veselou historku, fakt si na jejím vymýšlení dala hodně záležet, ona se zhlédla v té multiplikaci, no, jak je ten film, ten Rok ďábla, osoby jsou skutečné, ale probíhalo to naprosto jinak. Tak povídej, mamuško!" Spolkla jsem "mystifikaci, ty vole," a přednesla jsem, co jsem měla na srdci. Stejně to dopadlo blbě. Návštěva snědla vepřové výpečky, na které měl tatínek šmak, pak se ožrala a rozbila hajzlík, tedy taková svatokrádež! Tatínkovu svatyni znehodnotili!
Ale precedens je přece precedens, že jo. Prohlašuji, že cokoli jsem kdy řekla, napsala nebo si jen myslela, je holý nesmysl a vůbec to tak nebylo, není a nebude.

Zdravím!!
Táňa

A hned je mi líp, :o)

Tenhle příběh je vymyšlený a není na něm zbla pravdy (druhá fáze)
Včera jsem si to samozřejmě taky všechno vymyslela, :o)
Záchod je opravený, oproti tatínkovu odhadu nebylo třeba kupovat celý mikádo, stačilo vyndat ten hrbatej rezatej kus železa a vyměnit těsnění, takže mě Libor zase na chvilku šííííleně miluje, :o)
Tvrdě mě při práci zasáhl Liu. Když jsem visela na mikádu, přišel za mnou do koupelny a ptá se: "Mamčo, jak se počítá obsah trojúhelníka?"
"Pravoúhlého?" snažila jsem se získat časovou výhodu, ale hned mi to seplo, "Základna krát výška děleno dvěma."
"Základna?" Liu je zmaten.
Usuzuji, že tak daleko ještě nedospěli, v ústavu: "Je teda pravoúhlý?"
"No ... jo, asi jo."
"Jak spočítáš obsah obdélníka?" už jsem se našla a chtěla jsem ho navést tím správným směrem. Aby jako zapnul bednu a trochu myslel. A taky aby mi dělal v koupelně společnost.
"O-b-d-é-l-n-í-k-a?" protahuje Liu, taky hraje o čas, myslím si. "Nějak pí něco?" střílí od boku.
"Hej! Haló! Představ si pravoúhlý trojúhelník, máš?"
"Mnóóó-jo."
"A obdélník nad tím trojúhelníkem?"
"Aháááá! Takže bych si nejdřív vypočítal obsah toho trojúhelníka a vynásobil to čtyřma!"
Málem jsem spadla z mikáda.
"Néééé, probůh! Dobře, tak něco jednoduššího. Obsah čtverce."
"Čtverce???"
"Jó, čtverce! To je ten co má všechny strany stejně dlouhý."
"Aha .... no .... ta jedna strana ... krát ... aha, ta druhá strana!!!" vítězoslavně mi oznámil.
"No, lépe á na druhou, ne?"
"Á na druhou?"
Mám chuť urvat mikádo a hodit mu ho na hlavu: "Á na druhou, kde á je - co?"
"Kde á je ... je co?"
"Strana, ne?
"A proč na druhou?"
"Čtverec, Liborku, ČTVEREC! Zvláštní případ obdélníka, kde á rovná se bé!"
"No jo, vlastně ..."
"Bé, chápeš? BÉÉÉ! Takže obsah obdélníka?"
"Hele, já už to vím, tak dík," zmizel Liu a nechal mě skoro spadnout do záchodu.
Tak si tam sedím na míse a přemýšlím, jestli jsme ho vážně neměli dát na průmku. NE! Průmka je především matika, bliklo mi spásně hlavou. Ten ústav, kde je, je pro něj dobrý dost, :o)
Večer jsem byla u Iris, tak jsem se jejího Tomáše zeptala, jestli ví, jak spočítat obsah trojúhelníka. "Jasně, to je jednoduchý, to si spočítáš obsah té krychle a vynásobíš dvěma. É, teda vydělíš."
Chodí do stejného ústavu, ale teprve půl roku, ještě nezblbnul úplně, :o))
Liu psal dneska písemku z matiky. Béééé.

Táňa


Strašidelné události - celá vesnice je pod proudem

Výjimečný stav: hoří auta i nábytek, mobilní telefony samy volí, televizory se zapínají a to vše jakoby kouzlem. Vědci jsou bezradní: Jaká tajuplná energie děsí obyvatele sicilského Canneto di Caronia?
Rok olověného spánku
S indiánským šamanem Atuka-hé hovořil v Paraguaji roku 1997 spisovatel Ray Nolan, který se zmínil o obavách z možného pádu asteroidu nebo komety na Zemi.

„Ne, já cítím, co si myslíš. Mnozí sice vidí takový konec, jako ty, ale to nepřijde! To jen olověný spánek se pokládá na svět. Šedý a matný.
Bílí lidé jsou unavení, už na nic víc nevěří, anebo zaslepeni jinými věří v něco, co je falešné. Chytří, ale otupělí lidé. Jen mládež je živá a směje se starým. Všechno přežívá v šedi, jako v polospánku.
Převzato: www.tiscali.cz

Homeopatie konečně vysvětlena?

Britský časopis New Scientist uveřejnil v listopadu 2001 zprávu, která by mohla jako jedna z prvních alespoň částečně osvětlit homeopatii.

Připomeňme, že homeopatie se netěší nijak skvělému přijetí oficiálních lékařů, kteří tvrdí, že funguje pouze na placebo efektu. Jak tento efekt však může fungovat i u malých dětí, to se nepodařilo dodnes uspokojivě vysvětlit.

Homeopatie pracuje pouze s přírodními přípravky a rostlinami, přičemž se sám obor dělí na dvě větve. Ve zkratce řečeno: jedna přírodní produkty míchá dohromady v jeden lék, druhá ponechává lék tzv. čistý, jen s jednou položkou - např. jen heřmánkem.

Tým vědců z výzkumných laboratoří Kwangju Institute of Science and Technology v Jižní KOreji zkoumal přitom něco úplně jiného - jednu z pravděpodobně nejjednodušších reakcí v učebnicích chemie: Co se stane, když se ve vodě rozpustí substance a pak se přidá víc vody?

Zatím se má běžně za to, že molekuly substance se budou s přidáním vody od sebe stále více vzdalovat. Dvojice vědců, vedená německým chemikem Kurtem Geckelerom a jeho kolegou Shashadharem Samalem však zjistila, že molekuly dělají pravý opak - sdružují se, a to nejprve do shluku molekul a později do velkých celků těchto shluků.

Objev byl pro vědce překvapením, protože podobná reakce je v chemii něčím zcela novým a neznámým. Vědci pokus zopakovali s různými substancemi, mj. s chlorideom sodným - kuchyňskou solí, známou v homeopatickém provedení jako lék Natrium muriaticum; všechny se chovaly stejně. Molekuly se seskupovaly do celků 5-10x větších než původní substance. Jejich nárůst neprobíhal lineárně a závisel na koncentraci roztoku na začátku ředění. Čím více byl pokusný roztok na začátku rozředěný, tím větší byly celky. Reakce však probíhá pouze v tzv. polaritních rozpouštědlech, jakým je voda.

Tímto zjištěním by se dala vysvětlit funkce homeopatických, vysoce ředěných léků. Ředění látky, tvořící lék, způsobuje zvětšování částic do takové míry, až se stanou biologicky aktivními. Objev současně potvrzuje kontroverzní zjištění francouzského imunologa Jacquesa Bienvenista, který již v roce 1988 tvrdil, že roztok, který obsahoval určité protilátky, způsoboval aktivaci bílých krvinek při zředění odpovídající homeopatickému. Bienveniste své zjištění vysvětloval tak, že rozpuštěná látka zanechává ve vodě svůj „imprint", tedy jakýsi otisk.

Bienvenistovy výsledky publikoval britský časopis Nature. Vzápětí se proti vědci rozpoutala diskreditační kampaň. O deset let později však jeho pokusy zopakoval a potvrdil tým vědců ze čtyř nezávislých vědeckých laboratoří ve Francii, Itálii, Belgii a Holandsku, vedený profesorem M. Roberfroidem z Catholic University of Louvain v Bruselu.

Koncem roku 2003 přichází New Scientist s novou zprávou o možných účincích homeopatie. Švýcarský chemik Louis Rey má ve vydání odborného časopisu Physica zveřejnit své experimenty týkající se chemické vazby ve zmrzlé vodě, které říká "paměť vody" (Memory-Effekt). Rey termo-luminiscenční metodou zkoumá chemické vazby ve zmrzlé vodě s přidáním chloridu sodného (kuchyňské soli) nebo chloridu lithia. Dokazuje tím skutečnost, že informace o vlastnostech látky rozpuštěné ve vodě v ní zůstávají i přes velké zředění. Vazby molekul „normální vody" mají jinou strukturu než homeopatika ředěná ve vodě.

Zdá se, že jde o první kroky, které by vysvětlily fungování homeopatických léků. Otázkou zůstává, nakolik tyto objevy pozmění dosavadní chápání principů chemie, fyziky, biochemie a farmakologie.


Jan Lipšanský, 7. 4. 2004
Zdroj: www.lidovky.cz

Vědci z amerického Rochesteru zjistili, že obsahuje zelený čaj obsahuje složku, která dokáže likvidovat buňky nejběžnějšího typu leukémie. "Výhody zeleného čaje se nám podařilo při laboratorních testech prokázat u osmi pacientů z deseti. Právě v takovém poměru zelený čaj v boji proti leukémii fungoval," informoval Neil E. Kay z newyorské Mayo Clinic.

9.4. 11:27
ROCHESTER - "Při laboratorních testech se nám podařilo odhalit, že komponenta zeleného čaje označovaná jako epigallocatechin-3-gallate (EGCG), pomáhá zabíjet buňky leukémie přerušením vzájemného komunikačního signálu, který potřebují k životu," přiblížil Kay.

Odborníci při svých výzkumech použili buňky od pacientů, kteří trpí chronickou lymfatickou leukémií (CLL), která je nejčastěji diagnostikovaná u pacientů starších šedesáti let.

V současné době pro tento typ leukémie neexistuje účinné léčivo a ve většině případů je pacientům naordinována chemoterapie. Nový objev tak nyní možná otevře dveře novému léku, který by se s leukémií dokázal vyrovnat.

Korzo
 

 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 14.4.2004 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
 • Slunce
  stojí ve znamení Skopce. Znamení Skopce je ovládané Marsem. Toto znamení symbolizuje válečnické ideály. Slunce je v tomto znamení povýšeno, dodává lidem energii a vitalitu.
  Do pátku působící trigon Slunce s Plutem dává soulad vůle a sexuality. Obecně pak přeje vzpourám (a to i přírody proti lidem) a dává značnou dávku inspirace a tvůrčích schopností.
  Konjunkce Slunce s Merkurem rozvíjí inteligenci a pomáhá jejímu prosazení.
 • Lilith
  - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Blíženců. V tomto znamení Lilith působí spiritualizaci a zjemnění pudů. Její působení je v tomto znamení oslabeno, neb je zde podřízena rozumové kritice a instinkty jsou neutralizovány rozumem.
 • Merkur
  je retrográdní a stojí ve znamení Skopce. V tomto znamení Merkur oživuje ducha, lidé mají sklon k diskusím, sarkasmům, planeta v tomto znamení bude přát mluvčím, politikům, advokátům. Přeje i grafikům a spisovatelům satiry. Díky jeho retrográdnosti a absenci aspektů však s nijak příliš pozitivním vlivem nepočítejte a snažte se mít svůj jazyk pod kontrolou:-).
   
 • Venuše
  stojí ve znamení Blíženců. Symbol lásky a tělesnosti v podvojném znamení. Může svádět k nevěrám, dejte si pozor i na infantilní milostná vzplanutí:-))). Planeta přeje poezii, tanci, smlouvy uzavřené v tomto období vedou obvykle k úspěchu.
  Konjunkce Venuše s Marsem. Aspekt zvyšuje vášeň ve vztazích, nese prudké citové prožitky, umožňuje hladké sexuální sbližování, celkově silně zvyšuje sexualitu.
  Celý týden bude komplikovat náš citový život kvadratura Venuše s Jupiterem. Kvadratura lidem zanáší do života poněkud nepořádek, nesoulad mezi láskou a legitimitou. Období rozhodně nepřeje uzavírání sňatků.
  Na víkend se přidá k aspektům Venuše trigon s Neptunem. Trigon Venuše s Neptunem velmi rozvíjí uměleckou inspiraci, dává silnou intuici až přecitlivělost.
   
 • Mars
  stojí ve znamení Blíženců. Mars v Blížencích v sobě spájí inteligenci s aktivitou. Mars rozvíjí přímost, sklony k diskusím, kritičnost a vynalézavost. Pozor na přehnané slovní půtky.
  Celý týden bude působit trigon Marsu s Neptunem. Aspekt zvyšuje vitalitu, především po psychické stránce, silně zvyšuje schopnost intuitivního rozhodování.
  Na víkend zhorší astrologickou situaci opozice Marsu s Plutem. Lidé se při tomto aspektu jsou fataličtí, nejsou schopni plánovat a nahrazují to použitím síly pro dosažení cílů. Náladovost a snadné podléhání "blbým" náladám.
 • Jupiter
  je retrográdní a stojí ve znamení Panny. V tomto znamení je planeta poškozena. Přeje pouze obchodu. Lidé pod vlivem Jupiterova působení mají problémy s pochopením skutečných citů a duchovna. Planeta způsobuje že vše se topí v přízemnostech, konzumním způsobu života. Roste i nebezpečí mezigeneračních konfliktů a střetů s těmi kdo představují opačný pohled na život.
  Situaci ještě zhoršuje jeho poškození opozicí s Uranem. Aspekt velmi často způsobuje veřejné skandály, prudce a nepříznivě dokáže měnit běh věcí. Osobně bych se obával i problémů s přírodními silami.
  Ve středu začne působit sextil Jupiteru se Saturnem. Je to aspekt při kterém balancují nové myšlenky v rovnováze se starými, a děje které jsou v tomto období zahájeny mohou přinést významné změny do budoucna.
   
 • Saturn
  stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. 
  Trigon Saturnu s Uranem je aspektem jehož působení často podstatným způsobem mění politickou situaci, umožňuje zavést nové vědecké hypotézy, pomáhá měnit stávající paradigma.
 • Uran
  stojí ve znamení Ryb. Planeta působí v tomto znamení působí jen slabě. Přeje především tvůrčí činnosti v oblasti skrytých věcí - v esoterice, okultismu a podobně. Planeta může způsobovat utrpení v souvislosti s otřesením zdánlivě neotřesitelných "jistot".
 • Neptun
  stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
 • Pluto
  stále ve znamení Střelce a je retrográdní. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů. Díky retrográdnosti mohou být ponory do skrytých tajemství až nebezpečné.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude síla planet vyrovnaná. Astrologická situace bude lepší jak týden minulý

Mějte se hezky...

 
Hade, 11.4.2004