Nahoru ]


Vítám vás v novém týdnu. Tak další jarní fotografie, samozřejmě popisuje jaro loňské, neb letos stále ještě takto daleko nejsme...

kolik kroků
stranou a také
v prázdnu: obíháš
střelku kompasu
znehybnělou na pólu
sebelásky: chceš jít
na jih směřuješ
na sever
a odcházíš na smrt

(Jiří Gold)

Náhodná ukázka od Polly pro tento týden...


A do nového týdne opět poučná historka ze života od Táni:-))
Psala jsem o nové rozcvičce pro Marcellu? Marcella je naše celní deklarantka, z EU má daleko horší deprese, než já. Když jsme zase jednou řešily změny ve výkazech, málem se mi rozplakala. Tak říkám "Marcello, ráno jak vstaneš, musíš si zacvičit. Stoj snožný, připažit, pak do podřepu, vzpažit, napřímit a upažit, opakovat 12x ve třech sériích. A k tomu jedno zaříkadlo, kvůli dýchání a navození proaktivního postoje: se - ru - E - U - se - ru - E - U !!!"
Jak vidno podle přiloženého obrázku - obchcávat nelze!

Zdravím a přeji krásné jaro!

Táňa

V Iráku se skrývají památky, které přepíší dějiny


V Iráku zůstává neodhaleno velké množství starých památek. Odborníci se domnívají, že jestliže budou obnoveny archeologické vykopávky, do deseti let budou muset být přepsány učebnice archeologie.

Je pravděpodobné, že se podaří získat důkazy o vyspělých kulturách, které v této oblasti existovaly mnohem dřív, než se původně soudilo.

Sdělil to John Russell, který přednáší archeologii na Massachusettské univerzitě v Bostonu a nyní působí jako poradce na iráckém ministerstvu kultury. "Nepochybuji o tom, že po deseti letech výzkumu budeme muset přepsat učebnice," prohlásil u příležitosti otevření laboratoře pro konzervaci a restaurování památek v iráckém Národním muzeu.

"Tato země skrývá ohromnou historii a většina z ní musí být teprve objevena. Jednou to ale dokážeme a pak budeme muset zcela přehodnotit naše dosavadní znalosti," prohlásil Russell.

V letech 1989-1990 vedl vykopávky v někdejším středisku asyrských vládců Ninive na severu Iráku. Každý rok prý jeho skupina přišla na něco, co posunulo dobu přítomnosti starých civilizací o tisíc let zpět. "Bylo to prostě neuvěřitelné, byly to bezprecedentní objevy. Takový je Irák," řekl Russell. V roce 612 před naším letopočtem Ninive dobyli Médové a Babylóňané.

Oblast mezi iráckými řekami Eufrat a Tigris je považována za kolébku civilizace. Významné objevy pocházejí také z jižního Iráku, ze sumerského města Ur.

Kromě těchto notoricky známých archeologických lokalit v Iráku existuje řada míň známých center. Práce na vykopávkách sice průběžně pokračují, ale v současné době je stejně jako při minulých válkách komplikuje špatná bezpečnostní situace. Na odlehlých místech archeology ohrožují ozbrojení lupiči. Loni v dubnu těsně po pádu vlády zloději ukradli předměty nedozírné historické hodnoty z Národního muzea. Ne všechny se podařilo najít a vrátit do sbírek.

Mezi ukradenými předměty byla vzácná alabastrová maska zobrazující ženskou tvář a 5000 kamenných razidel, které používali řemeslníci na označení destiček a keramických předmětů. Masku a 1000 razidel se podařilo najít. Podle Russella schází 20 unikátních předmětů a 10.000 menších prací. Některé byly zřejmě vyvezeny z Iráku a vyšetřovatelé po nich pátrají ve Švýcarsku, Británii a USA.

Irácké Národní muzeum prošlo v těchto dnech obnovou a jestliže to bezpečnostní situace dovolí, bude moci být podle Russella do několika měsíců znovu otevřeno. "Je to jedno z nejúžasnějších muzeí na světě. Hodláme z něj učinit vědecké pracoviště, do něhož budou rádi přijíždět historici a archeologové z celého světa," řekl.

[Tscali/ČTK - 22. 3. 2004
Převzato: http://www.zvedavec.org/

Co dělá pět britských vojáků v zatopené jeskyni v Mexiku?


Šest Britů, z toho jeden civilista a pět vojáků, je už týden uvězněno v zatopené jeskyni v Mexiku. Všech šest přijelo na turistická víza.

Na tom není nic zvláštního. Britové často jezdí na dobrodružné zájezdy po světě, a není důvod, proč by nemohli jet i vojáci. Zvláštní to začalo být ve chvíli, kdy tato skupinka, komunikující se světem venku prostřednictvím rádia, odmítla pomoc mexických úřadů a čeká na pomoc vojenských potápěčů z Británie.

Mezi Mexikem a Británii se rozehrála čilá zákulisní diplomatická jednání. Mexický prezident žádá oficiálně britskou vládu, aby jasně řekla, jsou-li tito mužové vojáci, a jestliže ano, co v Mexiku dělají.

Zdroj: http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/3566691.stm

 
Tichá fáze světové války o vodu už vypukla

WASHINGTON - Poplach způsobila až tajná studie Pentagonu, že blížící se změny vodního režimu planety povedou k sociálním nepokojům i horkým válkám. To by ale mohla být až druhá fáze bitvy o vodu. Ta první, tichá fáze, ale už začala.

"Záplavy ve studené Evropě, suché subtropy, povodně na pobřeží," zní nikoliv katastrofické předpovědi dost blízké budoucnosti od expertů, již pracovali pro Pentagon.

Americká administrativa na základě studie hodlá především přepracovat své strategické plány na obranu země a regionů zájmové oblasti před důsledky klimatických změn ve světě, ale jde i o vodu v samotných USA.

Koloběh se rozkýval
Tradičně suchý jihozápad zažil v minulých letech "jen" výpadky elektřiny kvůli slabým průtokům v hydroelektrárnách, hrozí však, že tento stav se stane trvalým. Už nyní se k tradičnímu mexicko-americkému tématu neshod - migraci - připojuje (zatím diplomatický) boj o vodu. Zdrojů je v oblasti málo a je třeba je využívat co nejracionálněji. Co to znamená, si však obě strany vykládají po svém.

Ve snaze předejít nedostatku a krizím (a tím i horkým válkám o vodu) vyhlásila v roce 1992 Organizace spojených národů 22. březen Světovým dnem vody a období 2005-15 desetiletím Vody pro život.

Ten letošní Den vody měl motto Voda a katastrofy: buď informován a připraven. Cílem aktivit je zajistit udržitelné hospodaření s vodou, její zpřístupnění všem potřebným a současně předcházení ničivým následkům extrémů, když už jim zřejmě ve větší míře zabránit nelze.

Už od počátku století totiž experti upozorňují na vzrůstající intenzitu přírodních pohrom spojených s vodou. Tichomořské tajfuny devastovaly několik obydlených ostrovů, Evropu postihly tisícileté povodně, na jihu Afriky přívaly vod několikrát zničily úrodu a zabily stovky lidí.

Letošní srážky v Namibii byly nejvyšší za posledních 70 let. Na druhé straně se ve stejných oblastech, snad s výjimkou Tichomoří, projevuje i druhý extrém, sucho a vedro. Loňské léto v Evropě si připsalo nevídanou bilanci životů, Severní Ameriku postihly rekordní požáry.

Příčinou příroda i člověk
Megalomanské projekty přeměny pouští v úrodná pole, jež vedly například ke zkáze Aralského moře, už naštěstí patří minulosti. Dnešní chyby se jmenují plýtvání a znečišťování. To lze řešit na místní úrovni, děsivé jsou však důsledky globálního nezájmu o přírodu.

"Když pochopíme, co se stalo ve 30. letech, pomůže nám to předvídat příští sucha a jejich spojitost s klimatickými změnami," komentoval minulý týden Siegfried Schubert z NASA pokus o objasnění katastrofálního sucha, jež zdecimovalo severoamerické zemědělství a prohloubilo tehdejší hospodářskou krizi.

Šlo o důsledek rozdílu teplot nad Atlantikem a Pacifikem, který se projevil oslabením přílivu vlhkého vzduchu z Mexického zálivu nad americké prérie. Podle studia klimatické historie posledních desítek tisíc let je zřejmé, že geologicky se Země vrací do další fáze doby ledové.

Krize přichází pomalu, a jistě
Tento přírodní trend však komplikují důsledky lidské činnosti, především spalování fosilních paliv a nadměrná a neekologická spotřeba vody. Výsledkem je nepřirozené napětí, které rozkývalo klimatické poměry a hrozí akutním nedostatkem vody.

Už dnes jedna třetina lidstva - dvě miliardy - nemá přístup k alespoň nezávadné, natož kvalitní pitné vodě. "Zajistit vodu alespoň pro polovinu těchto lidí do roku 2015 by znamenalo denně vybudovat 270 tisíc vodovodních přípojek," upozornil generální tajemník OSN Kofi Annan na gigantičnost úkolu.

V ČR kolísá průměrná spotřeba vody podle počasí mezi 100 až 160 litry na obyvatele a den.

Alexandr Petrželka, Právo
Vymírá nejvíc druhů od vyhynutí dinosaurů

PRAHA/LONDÝN 23. břena 2004 | 09:58 Lidská činnost prý může za to, že jen na britském území zmizelo v posledních dvou desetiletích 71 procent druhů motýlů a 54 procent druhů ptáků. Podobně alarmující vývoj vědci zaznamenali i v ostatních koutech světa. Britští vědci tvrdí, že jejich nová studie svědčí o největším úbytku zvířat i rostlin od vyhynutí dinosaurů.

Naše planeta může být na pokraji největšího hromadného vymírání druhů od dob, kdy vyhynuli dinosauři. Ti zmizeli ze zemského povrchu před zhruba 65 miliony lety, podle některých názorů po srážce Země s meteoritem. Nyní může podle vědců za hromadný úbytek rostlin a živočichů, který je už šestý v pořadí, člověk. K těmto závěrům dospěli britští vědci, kteří svou studii publikovali v časopise Science.

Výzkumníci ve svém projektu mapovali počet rostlin a živočichů na celém území Británie a došli k alarmujícím závěrům. Zjistili například, že počet druhů motýlů klesl za posledních 20 let o 71 procent a za stejnou dobu zmizelo také 54 procent všech druhů ptáků. Za posledních 40 let klesl i počet rostlinných druhů o 28 procent. Na studii se v průběhu čtyř desetiletí podílelo více než 20 tisíc dobrovolníků.

Krize biodiverzity

Rapidní úbytek počtu druhů v Británii podle vědců dokumentuje celosvětový trend a podporuje hypotézu, že svět se nachází uprostřed dalšího masivního vymírání biosféry. "Výzkum v Británii je jediným podloženým důkazem toho, o čem vědci již dlouho uvažovali," uvedl na tiskové konferenci v Londýně spoluautor studie Jeremy Thomas. "Zřejmě jsme svědky vážné krize biodiverzity," citoval list The New Scientist dalšího ze členů týmu Marka Telfera.

Studie také odhalila překvapivou skutečnost, že hmyz, který tvoří více než polovinu všech popsaných druhů na Zemi, vymírá rychleji než ptáci. Do nynějška byl totiž pouze potvrzen světový úbytek ptáků, nikoliv však hmyzu a rostlin. "Všechno souvisí se vším. Když vymírají motýli, zároveň ubývají i rostliny, které jsou na nich závislé kvůli opylování," citovala BBC biologa Craiga Hiltona-Taylora.

Vědci se shodují, že hlavním důvodem vymírání fauny a flóry je především aktivita člověka. Motýly a ptáky negativně ovlivňuje především úbytek lesů kvůli zemědělskému využívání půdy, mizení vřesovišť a znečišťování ovzduší. Rostlinám podle jiné studie zveřejněné v časopise Science škodí dusík, který se dostává do půdy v důsledku nadměrného hnojení.


Veronika Švihelová
www.lidovky.cz

 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 31.3.2004 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
 • Slunce
  stojí ve znamení Skopce. Znamení Skopce je ovládané Marsem. Toto znamení symbolizuje válečnické ideály. Slunce je v tomto znamení povýšeno, dodává lidem energii a vitalitu.
  Do úterý bude ale Slunce poškozeno kvadraturou se Saturnem. Toto poškození lze přirovnat k nárazu berana na zeď. Čekejte ztrátu energie, agresivitu zaměřenou jaksi do prázdna, pocity bezmocného vzteku. Všichni budeme pociťovat neschopnost sebekontroly.
  Do úterý bude působit kvadratura Slunce se Saturnem. Nejsilněji ji ovšem pocítíme až na víkend, kdy zůstane jediným aspektem. Přináší rozpor mezí vůlí touhou a realizací, vůle jakoby narážela na zeď. Vzniká nebezpečí neurotických problémů, pozor by si měli dát kardiaci, lidé se žaludečními vředy. Aspekt také vyvolává neblahé a náhlé situační zvraty.
  Od čtvrtka bude působit sextil Slunce s Neptunem. Silně zvyšuje představivost, lidé se snadno nechávají unášet ideály, aspekt přeje hudbě a okultismu a dává v těchto oborech inspiraci.
   
 • Lilith
  - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Blíženců. V tomto znamení Lilith působí spiritualizaci a zjemnění pudů. Její působení je v tomto znamení oslabeno, neb je zde podřízena rozumové kritice a instinkty jsou neutralizovány rozumem. Díky trigonu s Neptunem ale nebude zabraňovat fantazii v pudové oblasti.
 • Merkur
  Merkur stojí do středy ve znamení Skopce. V tomto znamení Merkur oživuje ducha, lidé mají sklon k diskusím, sarkasmům, planeta v tomto znamení bude přát mluvčím, politikům, advokátům. Přeje i grafikům a spisovatelům satiry.
  Od čtvrtka stojí Merkur ve znamení Býka. V tomto znamení je pro povzbuzení intelektu třeba dobrých aspektů. Jinak myšlenky ovládá pouze materiálno, finanční záležitosti, umíněnost. Planeta v tomto znamení zpomaluje myšlení, ale upevňuje postoje a názory. Přeje zahrádkářům, bankovnímu sektoru.
 • Venuše
  stojí ve znamení Býka. V tomto znamení je Venuše vždy dobře umístěna. Planeta podporuje stálost citů, smlouvy uzavřené v tomto období jsou pevné a stálé. Planeta přeje všem kteří se živí uměním. Vztahy vzniklé s Venuší v tomto znamení mají slušné předpoklady pro věrnost a neměnnost.
  Konjunkce Venuše s Marsem. Aspekt zvyšuje vášeň ve vztazích, nese prudké citové prožitky, umožňuje hladké sexuální sbližování, celkově silně zvyšuje sexualitu.
 • Mars
  stojí ve znamení Blíženců. Planeta je celý týden poškozena. Poškozený Mars v Blížencích silně zvyšuje nebezpečí silničních nehod, vyvolává konflikty, lidé jsou velice hádaví. Pozor by si měli dávat kardiaci a lidé s plicními problémy.
  Do pátku bude působit  kvadratura Marsu s Uranem. Při tomto aspektu mají lidé  sklon k výstřednostem, jejich činy často ovlivňuje pochybná touha vyniknout kterou neváhají naplnit jakýmikoliv prostředky. Nestálost a agresivita. Aspekt často způsobuje roztržky i mezi přáteli. Pozor na psychickou tenzi a následné výbuchy vzteku. Jsou pravděpodobná i příkoří ze strany přírody.
  Od pátku bude působit kvadratura Marsu s Jupiterem. Aspekt způsobuje že lidé v sobě nemají dostatek velkorysosti. Činy nevedou k úspěchu. Lidé neznají míru, sami by chtěli vše, ale nemyslí na ostatní, jsou lhostejní k následkům svých činů.
 • Jupiter
  je retrográdní a stojí ve znamení Panny. V tomto znamení je planeta poškozena. Přeje pouze obchodu. Lidé pod vlivem Jupiterova působení mají problémy s pochopením skutečných citů a duchovna. Planeta způsobuje že vše se topí v přízemnostech, konzumním způsobu života. Roste i nebezpečí mezigeneračních konfliktů a střetů s těmi kdo představují opačný pohled na život.
  Situaci ještě zhorší jeho poškození opozicí s Uranem. Aspekt velmi často způsobuje veřejné skandály, prudce a nepříznivě dokáže měnit běh věcí. Osobně bych se obával i problémů s přírodními silami.
 • Saturn
  stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. 
  Trigon Saturnu s Uranem je aspektem jehož působení často podstatným způsobem mění politickou situaci, umožňuje zavést nové vědecké hypotézy, pomáhá měnit stávající paradigma.
 • Uran
  stojí ve znamení Ryb. Planeta působí v tomto znamení působí jen slabě. Přeje především tvůrčí činnosti v oblasti skrytých věcí - v esoterice, okultismu a podobně. Planeta může způsobovat utrpení v souvislosti s otřesením zdánlivě neotřesitelných "jistot".
 • Neptun
  stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
 • Pluto
  stále ve znamení Střelce. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden budou nejsilnějšími planetami Mars a Slunce. Vzhledem k poškození Marsu  je nutné počítat s pokračováním nedobré astrologické situace. V neděli pozor na úplněk

Mějte se hezky...

 
Hade, 28.3.2004