Nahoru ]


 
29.12.2002
... tenhle obrázek mě tak pěkně sedl..:-))) prostě dejte si pozor při létání:-)))
Vítám vás v novém týdnu. Je to jaksi poslední týden starého roku a zároveň první týden roku nového. V každém případě pro mě je to týden na jehož konci mě doufám čeká konstatování, že jsem i tentokrát přežil jak vánoční tak silvestrovské horory. Jak již jsem tolikrát pravil prostě nenávidím tyto svátky povinné pohody a veselí. 
Úvodem upozorňuji na na update stránek Planeta X - Nibiru, Sun Cruiser a Sluneční aktivita

K následujícímu článku mám snad jen jediné. V podstatě cudně naznačuje že "všechno je jinak". Ostatně to že Darwinismus byl překonaný již ve chvíli svého vzniku myslím inteligentní člověk s otevřenou myslí ani pochybovat nemůže. Mimochodem již "staří" měli na věc zcela vyhraněný názor. Tím se ostatně zabývám i na stránkách o magii.
Uznávaná teorie o vzniku člověka dostává další rány

WASHINGTON - Obecně uznávaná teorie o původu moderního člověka se otřásá v základech. Podle nejnovějšího výzkumu lidského genetického kódu, jehož výsledky byly zveřejněné v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, totiž došlo k ˝určitému zkřížení˝ našich afrických předků s lidmi na územích, kde se po odchodu z Afriky usadili. 

Většina antropologů souhlasí s názorem, že první vlna našich předků odešla z Afriky před 1,8 milionu let. Podle předchozích uznávaných teorií ale druhá vlna hominidů měla úplně nahradit původní populace, jako například neandertálce. ˝Podle nejnovějších informací můžeme předpokládat, že naši předci se začali stěhovat z Afriky před 80 až 30 tisíci lety a úplně nenahradily původní obyvatelstvo ve zbytku světa,˝ prohlásil pro list The Daily Telegraph jeden ze spoluautorů studie profesor Henry Harpending z univerzity v americkém Utahu. ˝Místo toho jsme spíše nalezli známky určitého křížení,˝ dodal. 

Dvacetičlenný vědecký tým se snažil analyzovat nejstarší genetické mutace u současných obyvatel planety Země a zjišťoval, jak se lidé postupem času vyvíjeli. "Genetický materiál každého člověka obsahuje kompletní záznam celé jeho předchozí linie," říkají vědci. Jestliže se závěry nového výzkumu ukáží jako správné, je jen otázkou času, kdy budou předchozí teorie nahrazeny touto novou. ˝S novými informacemi se mění i hypotézy. To se ve světě vědy děje každý den,˝ prohlásil profesor Henry Harpending.


Zdroj: Lidové noviny, Zajímavosti, 28.12.2002
 V Antarktidě objeveny mikroorganismy staré téměř tři tisíce let 

Mikroorganismy staré nejméně 2800 let objevili američtí badatelé v ledu pokrývajícím slané jezero v Antarktidě. Odebrané vzorky obsahovaly organismy, které jsou vynikajícími podklady pro studium starodávných forem DNA a mohly by pomoci i při hledání projevů života na Marsu, uvádí se ve studii zveřejněné v USA.

Ze vzorků odebraných v extrémních podmínkách teplot kolem mínus 40 stupňů Celsia se badatelům podařilo izolovat mikroby staré přes 2800 let, které nikdy nepřišly do kontaktu se současným životním prostředím a které se podařilo oživit.

"Nízké teploty výborně uchovávají DNA (kyselinu dezoxyribonukleovou, tvořící genom živých organismů)," řekl jeden z autorů studie John Priscu z Montanské univerzity. Výsledky studie publikované v odborném časopise americké akademie věd PNAS podle něj přinášejí důležité prvky k pochopení vývoje mikroorganismů.

"Polární čepička těchto jezer představuje oázu života v prostředí, které považujeme za nehostinné," řekl Priscu. Objevené organismy podle něj pravděpodobně obsahují látky, které jsou aktivní v ledu - například antigely a inhibitory krystalizace -, které jim umožnily přežít cykly zamrzání a tání a vrátit se k životu, když jsou vystaveny styku s vodou v tekutém skupenství.

Podle hlavního autora studie a vedoucího výzkumného týmu Petera Dorana z Illinoiské univerzity v Chicagu byly vzorky odebrány z ledu v hloubce zhruba 11 metrů. Ve větší hloubce ledového masivu a ve slané vodě pod ním mohou ale podle něj žít ještě starší organismy.

Odebrané vzorky pocházejí z jezera Vida, jednoho z největších jezer v oblasti Dry Valleys nedaleko McMurda v Antarktidě.

"Toto jezero je známo už od 50. let minulého století, lidé mu ale nevěnovali pozornost, protože se domnívali, že je to jen velký blok ledu," řekl agentuře AP Doran, jehož výzkumný tým v 90. letech v rámci jiných pokusů vysílal radarové signály skrz jasnou ledovou pokrývku jezera. Badatelé při tom s překvapením zjistili, že v hloubce téměř 19 metrů je pod ledem "kapsa" vody v tekutém skupenství, zhruba sedmkrát slanější než voda mořská.

Nynější vzorky byly odebrány jen z ledové masy, v roce 2004 se ale chtějí badatelé k jezeru Vida vrátit se sterilními přístroji, vyhloubit zkušební otvor skrz celou ledovou vrstvu a odebrat vzorky přímo ze slané vody v hloubce pod ledem.

"Nechceme kontaminovat jezero," řekl Doran. "Najdeme-li v něm život, chceme si být jisti, že jde o životní formy z jezera a nikoliv z našich nástrojů."

Najdou-li vědci život ve vodě antarktického jezera, bude to život z jednoho z nejextrémnějších prostředí na Zemi, zdůraznil Doran. Poukázal přitom na skutečnost, že voda z jezera Vida není vystavena působení vzduchu ani slunečního záření, má velmi nízkou teplotu a obsah soli sedmkrát vyšší než voda mořská.

Hledání takových extrémních forem života proto podle něj bude dobrou zkušeností pro ty, kdo budou jednoho dne hledat důkazy možného života na Marsu. Jezero Vida může být podle Dorana pozemní verzí rezervoárů vody, o nichž vědci soudí, že se nacházejí na Marsu. 

[Tiscali/ČTK - 23. 12. 2002] 
Itálie zpřístupnila jedinečné paleontologické naleziště

ČTK - 19.12. 
CASTEL DI GUIDO (Itálie) 19. prosince (ČTK/AP) - Asi před 300.000 lety se pravěký slon přišel napojit k mělké říčce, ale jeho mohutné nohy uvízly v bahně. Z močálovité pasti se mu nepodařilo vymanit a nakonec ho zde potkala smrt. Jeho mršina pak nějakou dobu lákala mrchožravá zvířata i předchůdce člověka. Ti sem chodili nejen za potravou, ale také pro kosti, z nichž si vyráběli různé nástroje.

Před časem objevil tyto stopy dávných dob moderní člověk. Vykopávky trvaly 17 let, než se alespoň část nálezů podařilo dopodrobna zmapovat a nakonec zpřístupnit. Teď zde návštěvníci mohou nahlédnout do hluboké minulosti z lávek vedoucích nad pracovištěm velkým asi jako běžný plavecký bazén. Místo vody zde ale spatří stovky kostí a také ohromné kly. A to palenotologové odkryli zatím jen zhruba polovinu lokality a pokračují dál ve vykopávkách, píše dnes agentura AP k mimořádnému prehistorickému nalezišti La Polledrara di Cecanibbio u středoitalského města Castel di Guido.

Vědci vykopali téměř úplnou zkamenělou kostru praslona, chybí jen pár kostí. Na místě našli i kostru prehistorického vlka a mnoha dalších starých forem zvířat: dalších chobotnatců, jelenů, koní, nosorožce, myší, skotu, ptáků, malých plazů a ryb. Nenarazili však na žádné kosterní pozůstatky po pralidech, ačkoli na přítomnost těchto bytostí v místě nasvědčuje asi 500 primitivních nástrojů vyrobených z kostí a z pazourků.

Podle doktorky Anny Paoly Anzideiové, která vykopávky vede, je místní naleziště mimořádné právě kvůli kosterním ostatkům druhu Elephas antiquus, jenž předcházel dnešním slonům.

"Ještě se podíváme podrobněji na zuby tohoto chobotnatce, abychom zjistili, čím se živil. Také prověříme chemické složení kostí, to nám pomůže objasnit, k jakým změnám došlo v minulosti ve zdejším životním prostředí," říká doktorka Anzideiová.

Přestože v Itálii existuje několik podobných paleontologických lokalit, La Polledrara di Cecanibbio schraňuje nejstarší kosterní ostatky, které se zatím podařilo vykopat. Navíc je toto naleziště nejbohatší a také nejlépe zachovalé - podle vědců zjevně díky mocným výronům fluoritových plynů, které se v místě uvolňují.

"Místo nabízí nejlépe uchovaný příklad chobotnatce druhu Pleistocene elephants (Palaeoloxodon) na světě," říká profesor paleobiologie na londýnské univerzitě Adrian Lister. To podle něj otevírá jedinečnou možnost srovnat studiem kosterních ostatků, například lebky, vztahy tohoto druhu s dalšími fosilními slony. "Zatím k tomu ale nedošlo," dodává.

Vědci mohou v tomto nalezišti ale studovat i klimatický vývoj a stav životního prostředí v době, kdy člověk, respektive jeho prapředci, ještě nijak výrazně nezasáhl do tváře zdejší přírody.

Zájemci o hlubokou minulost naší planety mohou naleziště, nacházející se asi 25 kilometrů od Říma, navštívit každý druhý a čtvrtý pátek - a rovněž sobotu - v měsíci. Výklad v angličtině, ve francouzštině a v italštině jim podá odborný průvodce.

 

 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 1.1.2003 .

Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?

 • Slunce
  stojí ve znamení Kozoroha. Slunce v tomto znamení představuje srdce a Kozoroh led. Srdce jsou proto v tomto znamení zmrzlá a lidé rezervovaní v citech. Slunce v tomto znamení přeje obchodům s nemovitostmi, technickým povoláním, dává předvídavost, opatrnost a vytrvalost.
  Díky tomu že celý týden zůstává Slunce bez aspektace, nebude jeho vliv příliš silný.
 • Lilith
  - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Skopce. Lilith ve Skopci podporuje živou a aktivní smyslnost, vášnivost a nutí lidi projevovat toto i navenek. Díky aspektům od Uranu a Saturnu bude její poměrně silný.
 • Merkur
  stojí ve znamení Kozoroha. V tomto znamení je duch a inteligence podtržena i ctižádostí. Planeta přeje výzkumu, vzdělávání a analýze faktů. Nicméně Merkur v Kozorohu zatěžuje naši psychiku častými pesimistickými náladami a díky retrográdnosti bude zátěž psychiky poměrně silná.
  Merkur v konjunkci s Neptunem podporuje nezávislé otevřené myšlení, jehož stinnou stránkou ale může být dosti snadná ovlivnitelnost. Aspekt zvyšuje představivost. Svádí i k experimentům s halucinogeny a tak si dejte pozor aby jste na nový rok nepodlehli pokušení proletět se kolem balkónu... 
  Na víkend naši psychiku odlehčí sextil Merkuru s Venuší, který zlepšuje psychickou pohodu a dává notnou dávku bezstarostnosti.
 • Venuše
  stojí ve znamení Štíra. V tomto znamení korupce a rozkladu je planeta vždy špatně postavena.  Díky tomu vnáší do vztahů spory, pomluvy, žárlivost. Dejte si pozor na nebezpečí nákaz krku, hrtanu, ledvin.
  Konjunkce Venuše s Marsem sice zvyšuje sexuální cítění, avšak díky poškození Venuše je to na úkor citů a rozumu ve vztazích.
  Kvadratura Venuše s Uranem může přinášet lidem do života napětí, tendence l prudkým zlomům v lásce, náhlým rozchodům. Podporuje i výstřednosti, značné citové napětí a snahu zakrývat a potlačovat skutečné city. Nicméně aspekt přeje všem kdo se zabývají módou.
 • Mars
  stojí ve znamení Štíra. Mars ve Štíru symbolizuje energii která se skrývá v podzemí a je prostoupená ohněm podsvětí. Přeje tajným a vytrvalým činnostem. Síla umožňuje změny, oponování, protiútok. Postavení je i symbolikou mýtu Lucifera - vzpoury proti světlu. Planeta v tomto znamení přeje S-M párům... Za zmínku stojí i fakt, že postavení planety zvyšuje i  seismickou a vulkanickou energii.
 • Jupiter
  stojí ve znamení Lva. V tomto znamení planeta přeje prosazení nějakého nového ideálu, završení nějakých dlouhodobých ideových, či morálních snah. Může dát nový směr a nové vedení.
  Trigon Jupiter - Pluto je svým působením poněkud nejednoznačný. Silná touha po úspěchu a snaha napravovat a vylepšovat situaci se často projevuje na úkor druhých. V širším měřítku pak můžeme říct, že rozpad jednoho systému (společnosti, politického uskupení, paradigma či podobně..) vede k úspěchu konkurenčního systému. Uvidíme co aspekt přinese v dalších dnech a týdnech. Díky retrográdnosti planety ale může být dopad aspektu poněkud zpožděný.
 • Saturn
  stojí v Blížencích. Přeje přesnosti, přemýšlivosti a opatrnosti. Je možné že po dobu kdy se bude planeta pohybovat v tomto znamení lze očekávat možnost nějakého významného objevu z oblasti fyziky, či matematiky. Díky retrográdnosti planety je ale možné že nebude včas rozpoznán...
  Trigon Saturnu s Uranem je spíše globální aspekt. Často působí změny společenské, či politické situace, při jeho působení mohou být formulovány nové vědecké hypotézy, či směry.
 • Uran
  ve Vodnáři je v domicilu a tudíž dobře umístěn. Podporuje prospěšné změny a je nakloněn bojům za morální cíle.
 • Neptun
  ve znamení Vodnáře přeje ideálům a idealistům. 
 • Pluto
  stále ve znamení Střelce. V tomto znamení planeta přeje nové mystice, novým myšlenkovým proudům, esoterice a nekonvenční sexualitě.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Nejsilnějšími  planetami budou tento týden Mars, Saturn a Uran. Síla ostatních planet bude vyrovnaná. Týden stejně jako minulé nebude dobrý především pro naši citovou sféru. Dejte si pozor na rozkolísanou psychiku a city a nepokažte si začátek nového roku, mohlo by to být snadné...

Mějte se hezky...

Hade, 29.12.2002