Nahoru ]

 


Vítám vás v novém týdnu. Tentokrát jsem si pro vás připravil tuhle jarní fotečku... Berte to jako příslib že se táákhle krásného jara dožijeme i když to přes podzimní depky nemusí zrovna vypadat.
Vzhledem k tomu že i munulý týden Slunce dále bouřilo tak doufám že jste si nenechali ujít článek ve WM Magazínu o možných příčinách současného stavu.

 

"Tak do jeho pokoje zasvítilo slunce:
být, bez vysvětlení pojmu bytí,
v okamžiku probuzení, na kraji lůžka, být,
nechat mravence svého já proměnit v býka
s jeho burácivými útrobami, proměnit se
z lékaře v býka a pak vstát,
vědět, že ta změna i ta zvířecí dřina
je způsobena silou, jež je silou slunce,
ať už přichází přímo nebo ze slunce.
Tak se osvobodil. Tak k němu přišla svoboda."

Wallace Stevens
Poslední osvobozený muž


Náhodná ukázka pro tento týden od Polly...

 

 

A do nového týdne opět poučná historka ze života od Táni:-))

30%!
David říká, že je na trhu zcela jistě nějaká super novinka v oblasti hardware, protože mu tu líčím náš sobotní výlet s tatínkem na Hukvaldy, :o))) No, tatínek byl moc hodný, úplně jsem byla překvapená. Vůbec neměl poznámky k mejm botám, než jsme nastoupili do auta, a to jsem si zase vzala takový ty kopyťácký vysoký. Normálně mě měl poslat domů přezout do botasek, ale převezl mě, ani si nevšiml, tak jsem celou sobotu pajdala ...

Stavovali jsme se v Bauhauzu, protože jsem mu potřebovala ukázat, jak si představuju svou novou kuchyňskou pracovní desku, o které vedeme neustále spory. A podívejme, spory skončily, tatínek mi na to kejvnul, možná proto, že deska stojí šest stovek, místo šest tisíc, který on předpokládal, :o)

Do Hukvaldů jsme dojeli v pohodě, protože konečně jsem se naučila nespoléhat na jeho navigaci a cestu si předem našla na mapě, takže jsem jela najisto.

V Hukvaldech jsem zamířila podle šipky na parkoviště, a jejda, je placený, ale v týhle kose tam snad nikdo nebude, bo Libor bude mít jistě připomínky. Ale z budky vylezl maník a usmíval se na nás od ucha k uchu "Já jsem tady výběrčí" a Libor se nenaštval, lehce konverzačním tónem říká "No, už jsme se báli, že Vás neuvidíme..." A konec, žádná připomínka k výši poplatku, zas možná proto, že to šlo z mojí kapsy, :o)))

Ale to se musí ocenit, říkám si, zajdeme nejdřív do hospůdky. Bylo půl dvanácté, tak jsme si i objednali lehký oběd, Libor dostal topinku pana Půrkrabího, což byla topinka zalitá kuřecí směsí. Sám kečup. Libor tedy větší polovinu snědl, ale moc mu to nejelo, párkrát mě upozornil, že je to dost hnusný, :o) A pak přišel vrchní posbírat talíře a blbě se zeptal "Chutnalo?" No já jsem si řekla "Chlapče, tohle jsi neměl," ale Libor s ledovou tváří prohlásil "vynikající" a nechal mě zaplatit, zas beze slůvka protestu, :o)))

A pak beze slůvka protestu vylezl s námi na hrad, vůbec nenadával, že bylo zavřeno. A v hospodě (jiné) klidně nechal Vojtu, aby si objednal pstruha, :o) To už začínal fotbal, celkem se mi dařilo plnit plán. Plán byl totiž nastavený tak, že jsme se měli vrátit domů, až když skončí fotbal, aby se Liborek (syn) mohl doma v klidu dodívat.

Tak abych slib dodržela, ukecala jsem Libora, že by jsme se měli stavit v Orlové na hřbitově, což mi taky kupodivu nedalo moc práce, Libor jinak hřbitovy nesnáší. A na hřbitově jsem chtěla Vojtovi ukázat urničkový háj, což jsem taky zvládla, dokonce s Liborovým doprovodem, a pak jsme ještě zajeli na návštěvu k jeho rodičům, což je další jindy nadlidský kousek!

Nuže, dnes jsem si otevřela na netu svou smlouvu o penzijním připojištění - a nastavila jsem Libora jako oprávněnou osobu. Celých třicet procent jsem mu dala, :o))) Sice jsem ještě nesplatila ani jednu splátku, tak se mi z ničeho dávalo lehce, ale stejně, :o)))

Zdravím!

Táňa
 


K následujícímu článku mě přivedl Martin K. (díííík:-)) ), když mě upozornil na článek v posledním Magazínu 2000. Článek jsem sice nečetl, ale tento text buď onen článek doplní, nebo uvede na pravou míru:-) Zkrátka problémy které nás ohrožují jsou velice pestré...
 Převzato: http://pes.eunet.cz

 Nemilá překvapení planety Země

 Alexander Moroz

Ne, nečtete recenzi posledního hollywoodského trháku. Planeta Země píše daleko napínavější a zajímavější scénáře. Každý z nás má v průměru dopřáno pouze kolem 30.000 dnů pobytu na Zemí. Celá historie lidské civilizace, včetně dávného Egypta a Mezopotámie, čítá necelých 7.000 let. Není proto divu, že o jevech, které se vyskytnou na Zemí v průměru jednou za 10.000 let, resp. jednou za 100.000 let, buď nevíme vůbec nic anebo, v tom lepším případě, máme pouze matnou představu. Teprve v posledním desetiletí přišla současná věda na stopu dvěma takovým vzácným jevům: supervulkánům a mega-tsunami.

Pod vulkánem si většina z nás představí čpící kopec s charakteristickým kráterem na jeho vrcholu. Každoročně zaznamenají vědci kolem 50 jejich erupcí. Naštěstí pro nás, supervulkán je daleko vzácnějším fenoménem. Poslední erupce supervulkánu se udála před 74.000 lety na ostrově Sumatra, kde vybuchl supervulkán Toba. Jeho důsledky pro život na zemí byly katastrofické. Ještě ve vzdálenosti 2.500 km od vulkánu dosahovala vrstva sopečného popela 35 cm. V důsledku erupce, 10.000 krát silnější než erupce sopky Sv. Heleny, poklesla globální teplota Země o 5 stupňů Celsia, což v naší zeměpisné šířce představuje pokles letních teplot o 15 stupňů Celsia, a to po dobu několika let!!! Devastující účinky takového poklesu teploty na zemědělství a život v oceánech není obtížné si představit. Odhaduje se, že lidská rasa byla na pokraji vyhubení a že krátce po erupci žilo na celé zeměkouli pouze pár tisíc lidí.

Supervulkán, stejně jako obyčejný vulkán, začíná jako sloupec magmatu stoupající k zemskému povrchu. Na rozdíl od obyčejného vulkánu se ale magma, v důsledku specifických podmínek podloží, neprodere až k povrchu. Navenek vypadá supervulkán jako ničím výjimečná proláklina zemského povrchu, zvaná caldera, která bývá, jako v případě supervulkánu Toba, často vyplněna jezerem. Supervulkán může v průběhu několika stovek tisíců let vykazovat jenom nepatrnou aktivitu. Pouze občasná menší zemětřesení a termální prameny jsou vzdálenými signály toho, že se pod zemským povrchem hromadí napětí a pozvolna vzrůstá objem magmatu, jehož hustota roste i tím, jak roztavuje sousední horniny. Existence supervulkánu se obvykle potvrdí až z dálkového průzkumu zemského povrhu. Tak tomu bylo i v případě jednoho z největších známých supervulkánů, který se nachází pod Yellowstonskym parkem. O existenci supervulkánu v okolí Yellowstonskeho parku se spekulovalo již nějakou dobu - geologický průzkum odhalil tři silné vrstvy sopečného popela svědčící o pravidelných sopečných erupcích jednou za 600.000 let.
Teprve v posledním desetiletí se pomoci satelitů zjistila přesná poloha caldery a potvrdilo se, že supervulkan je ještě aktivní. Rozměry této caldery jsou opravdu impozantní: je dlouhá 70 km a široká 30 km. (Pro ilustraci obrázek vlevo, stačí kliknout a dostanete se na velký)
Magmatická komora se nachází prakticky pod celou calderou. Odhaduje se, že je 40-50 km dlouhá, 20 km široká a kolem 10 km hluboká. Existenci magmatické komory pod Yellowstonskym Parkem dokazuje kromě rady seizmických měření hlavně to, že od posledního geodetického měření v roce 1923 se centrum caldery zvedlo o 740 mm.
Není proto otázkou, zda ale pouze kdy dojde k příští erupcí. Bohužel, současná věda nezná přesnou odpověď. Protože se jedna o velice vzácný jev, scházejí data a scházejí modely, které by se pro analýzu supervulkanu použily. Víme pouze, že poslední erupce proběhla před 640.000 lety. Pravidelný 600.000 lety cyklus erupcí je tedy již 40.000 let opožděn a příští erupce může nastat každou chvíli ...

Mega-tsunami se vyskytují na zemském povrchu o trošku častěji. Poslední z nich se přehnalo světovými oceány před 4.000 lety. Široké veřejnosti známé tsunami je přímým důsledkem zemětřesení. Tsunami se může přenést velkou rychlosti z jedné strany oceánu na druhou a způsobit velké materiální škody a ztráty na lidských životech. Protože i při tom nejsilnějším zemětřesení nepřekročí pokles, resp. vzedmutí zemské kůry 10 m, výška tsunami na širém moři není větší než právě oněch 10 m. Teprve když se tsunami přiblíží k pobřeží, klesající hloubka vody může způsobit vzedmutí vlny do výšky 40-50 m, jako třeba v případě tsunami z 50. let minulého století na jednom z Havajských ostrovů. Na rozdíl od obyčejného tsunami, tzv. mega-tsunami vznikají odlišným mechanizmem. Příčinou jejich vzniku je obrovitý sesuv půdy. Ten nastane například když skolabuje do moře velká část sopečného ostrova (sopečné horniny totiž často snadno zvětrávají). Tak tomu bylo i v případě posledního mega-tsunami, kdy skolabovala část ostrova Réunion v blízkosti Madagaskaru v Indickém oceánu. Na rozdíl od obyčejného tsunami, výška vlny mega-tsunami není v principu omezena a může teoreticky přesáhnout i jeden kilometer. K ničivému charakteru mega-tsunami přispívá podstatným způsobem i délka jeho vlny. Na rozdíl od délky vlny několika desítek metrů, jako u obyčejného tsunami, délka vlny mega-tsunami může být až 200 km. To znamená, že vlna mega-tsunami se po dosažení pobřeží neroztříští, ale pokračuje nerušeně cca jednu svoji vlnovou délku do vnitrozemí. Je docela možné, že poslední mega-tsunami je zdrojem biblického příběhu o potopě.

Nejžhavějším kandidátem na příští mega-tsunami je případný kolaps části Kanárského ostrova La Palma v okolí vulkánu Cumbre Vieja. Při jeho poslední erupci v roce 1949 se objevila na jeho jedné straně obrovská trhlina, když se jeho západní strana sesula několik metrů směrem k Atlantickému oceánu. Vědci jsou zajedno, že v důsledku některé z příštích erupcí vulkánu Cumbre Vieja se jižní část ostrova La Palma, odhadem o hmotě 500 miliard tun, sesune do moře. Když k tomu dojde, tak, dle modelu vyvíjeného na ETH v Curychu, vznikne mega-tsunami o délce vlny mezi 30-40 km a s dalšími parametry z úvodu tohoto článku. Stejně jako v případě supervulkánu, ani tady není otázkou zda, ale kdy k tomu nastane. Erupce vulkánu Cumbre Vieja se opakují pravidelně zhruba jednou za 200 let. Jestli dojde k sesuvu již u příští erupce anebo teprve během desáté, na to zatím věda nezná odpověď.

 
Prima: přes Prahu se přesunují stovky amerických vojáků


13.11. 20:14
PRAHA - První letadlo společnosti United Airlines z americké Tacomy ve státě Washington přistálo v Ruzyni několik minut po 02:00. Na palubě bylo 300 příslušníků amerických speciálních sil. "Letadla přistála k doplnění paliva," potvrdila televizi mluvčí amerického velvyslanectví v Praze Lisa Hellingová.

Přistání letounů podle Primy provázely zvláštní okolnosti. Ještě několik minut před dosednutím prvního letounu byly informace o příletu normálně zveřejněny na informačních tabulích. Krátce na to ale úplně zmizely. Navíc stroje neměly osvětlené nápisy na bocích. Podle jednoho ze zaměstnanců letiště mělo být mezipřistání tajné. O přesunu vojáků údajně nevěděla ani většina českých politiků. Ministr obrany Miroslav Kostelka se podle televize o akci dozvěděl půl hodiny před přistáním prvního z boeingů.

"Je to let, který je řízen civilním letovým provozem, nebyl hlášen jako vojenský přelet," uvedl Kostelka. Podle předsedy branného výboru Jana Vidíma (ODS) jde o normální věc. "Možná, že se staly nějaké velké chyby v tom způsobu v uvozovkách utajení," řekl televizi. Letadla společnosti United Airlines s americkými vojáky by v Praze měla přistávat do konce příštího týdne. Na tu dobu je plánováno zhruba deset letů, dodala Prima.

ČTK
Al Gore: Bush využil válku proti terorismu k upevnění moci

WASHINGTON - Bývalý americký viceprezident Al Gore obvinil prezidenta George Bushe, že se mu nepodařilo po atentátech 11. září 2001 zajistit občanům Spojených států více bezpečnosti a že využil válku proti terorismu jako záminku k upevnění moci. Napsala o tom agentura AP.
"Dovedli nás mnohem dál, než si člověk ve Spojených státech dokázal představit...až k nebezpečím předpovídaným v knize George Orwella 1984," prohlásil Gore.

Gore, kterého Bush porazil v prezidentských volbách v roce 2000, dále uvedl, že nástroje využívané americkými úřady k boji proti terorismu po 11. září se rovnají partyzánskému uchvácení moci a znamenají narušení občanských svobod všech Američanů. Gore rovněž ve svém projevu vyzval k zrušení takzvaného vlasteneckého zákona (Patriot Act), který dal výjimečné pravomoci americkým bezpečnostním orgánům, včetně sledování návštěvníků internetových stránek či shromažďování osobních dat.

"Podle mého názoru nedává útok na naše občanské svobody jako způsob vypořádání se s teroristy větší smysl než zahájení invaze v Iráku jako způsob vypořádání se s Usámou bin Ládinem," řekl Gore.

Podle Gorea nemá americká vláda stále ještě "seriózní strategii" domácí bezpečnosti, protože dostatečně nezajistila taková místa, jako jsou přístavy, jaderná zařízení, chemické továrny a další klíčová infrastruktura.

Autor: ČTK
 
Záhady českých dějin (2): Chrámy, observatoře a megality

Megalitické památky jsou nesporným šlágrem všech záhadologů západní Evropy a v neposlední řadě i atrakcí turistickou. Tyto stavby byly budovány přibližně od 4. tisíciletí př. n. l. Co se zatím dělo u nás? Přečtěte si >>ZDE>>
 

 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 19.11.2003 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
 • Slunce

  stojí do sobotního poledne ve znamení Štíra. Celý týden bude Slunce poškozené kvadraturou s Uranem.
  Poškozené Slunce ve Štíru hrozí odloučením od autorit, zničením toho co pro nás představovalo vzor a vedení. Obecně pak přináší bojovnost a krutost, lidé se projevují dosti bezcitně a hrozí nebezpečí ústrků ze strany přírody.
  V od sobotního poledne již Slunce bude stát ve znamení Střelce. V tomto znamení se poškození Slunce neprojevuje tak silně, ale vzhledem k poškozenému Jupiteru Slunce bude neblaze  působit na snahy o dosažení klidu a dejte si pozor na nutkání nedodržovat pravidla a zákony. Nepříznivě může působit i na lidi kteří mají cévní problémy.
  Kvadratura s Uranem pak v lidech vyvolává umíněnost a špatný úsudek. Může způsobovat nervové potíže a kardiaci by na sebe měli dávat větší pozor než obvykle. Pozor na nehody přehnou impulsivitu a snahy po nezávislosti za každou cenu.

   

 • Lilith
  - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Blíženců. V tomto znamení Lilith působí spiritualizaci a zjemnění pudů. Její působení je v tomto znamení oslabeno, neb je zde podřízena rozumové kritice a instinkty jsou neutralizovány rozumem.
 • Merkur
  stojí ve znamení Střelce. V tomto znamení planeta umožňuje napřít naši inteligenci k jedinému cíli, soustředit se jedním směrem. Přeje tvůrčímu psaní a studiu jazyků. Zvyšuje i naši toleranci a přístupnost různým filosofickým proudům.
  Sextil Merkuru s Neptunem zvyšuje vnímavost a představivost. Aspekt působí do čtvrtka.
  Konjunkce Merkuru a Venuše přeje milostné korespondenci, zlepšuje vyjadřování a dává inspiraci v lásce.
  Konjunkce Venuše s Plutem umožňuje pátrání a zkoumání skrytých věcí a osvětlování podvědomí. Lidé mají při tomto aspektu tendence posuzovat své okolí ze sexuálního hlediska.

  Od pátku zhorší postavení Merkuru kvadratura s Marsem a Jupiterem.
  Můžeme ve svém okolí očekávat zvýšený počet hádek, sarkasmů, jedovatostí a všichni na sobě budeme pozorovat psychickou vyčerpanost. Dejte si pozor na chybný úsudek.
 • Venuše
  stojí ve znamení Střelce. Přeje smlouvám se zahraničím. V citové oblasti pak umožňuje navazování vztahů s cizinci. Díky podvojnosti znamení lze očekávat že vztahy prožité při tomto postavení planety budou mít tendence k opakování. Lidé sledují své ideály s láskou a planeta velmi přeje umění - především malířskému.
  Konjunkce Venuše s Plutem způsobuje že lidé vnímají lásku jako osud. Lidé často nevědomě ničí jeden vztah kvůli jinému. Aspekt přeje erotické rafinovanosti, umělecké tvorbě.
 • Mars
  stojí ve znamení Ryb. Mars v tomto znamení představuje spojení agresivity a tajemství. Postavení přeje policejní práci, ožívají moralisté a sekty u kterých se pojí náboženská horlivost s morálním pokrytectvím. Můžeme očekávat že v tomto znamení budou všichni ještě více "zakonspirovaní" než obvykle:-). Lidé se prostě snaží utajit své činy a myšlenky před okolím.
  Od pátku bude Mars poškozen a tak si dejte pozor na nehody. Velmi přeje zlomeninám.
  Opozice Marsu s Jupiterem způsobuje nedostatek velkorysosti, lidé neznají v ničem míru, jsou lhostejní k následkům svých činů.
  Trigon Marsu se Saturnem působí pohrdání city, zlepšuje fyzickou odolnost a působí proti zpohodlnění a pocitu bezpečí. Působí do pátku.
  V pátek začne působit kvadratura Marsu s Plutem. Díky postavení planet nebude působení aspektu příliš výrazné. Obecně nepřeje příliš něze v milování, a působí sexuální problémy.
 • Jupiter
  stojí ve znamení Panny. V tomto znamení je planeta poškozena. Přeje pouze obchodu. Lidé pod vlivem Jupiterova působení mají problémy s pochopením skutečných citů a duchovna. Planeta způsobuje že vše se topí v přízemnostech, konzumním způsobu života. Roste i nebezpečí mezigeneračních konfliktů a střetů s těmi kdo představují opačný pohled na život.
  Od pátku začne působit kvadratura Jupiteru s Plutem. Symbolizuje podvod, krizi, poškození spravedlnosti, systému, či lidských práv.
 • Saturn
  je retrográdní a stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. 
 • Uran
  je retrográdní a stojí ve znamení Vodnáře. Planeta je v tomto znamení dobře u místěna. Přeje důležitým a prospěšným změnám. Umožňuje boj za morální cíle a za osvobození. Leč planeta je retrográdní a její účinek tím pádem dosti zpožděný.
 • Neptun
  stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
 • Pluto
  stále ve znamení Střelce. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude síla planet velmi vyrovnaná nejsilněji bude do pátku působit Uran, na víkend silně vzroste vliv Jupitera. V každém případě počítejte s dosti razantním zhoršením vlivu planet na konci týdne.

Mějte se hezky...

 
Hade, 16.11.2003