Nahoru ]


 
Vítám vás v novém týdnu.
Připravil jsem si na vás další podzimní fotečku a dosti zajímavý update stránky o zajímavém archeologickém nálezu v Horoměřicích.
Jinak jste asi zaregistrovali, že i týden minulý byl ve znamení dalšího pokračování bouřlivé sluneční aktivity. Z toho důvodu umísťuji na tuto stránku monitor protonového a elektronového toku a kp indexu zachcující aktuální stav dle NOAA.

"...byl jsem odedávna zvyklý stavět se při střetech řádu s temným chaosem, který jej ohrožuje, na stranu chaosu. Říkal jsem si vždycky, že tím obhajuji křehké tvary, které se z chaosu rodí a které chce řád zničit - nebyl však tento postoj spíše výrazem temné fascinace chaosem samým a jakési staré nenávisti k těm, kteří jsou v řádu zabydleni jako v bezpečném domově?"
Michal Ajvaz - Zénónovy paradoxy

Náhodná ukázka pro tento týden od mojí maličkosti...


A do nového týdne opět poučná historka ze života od Táni:-))

NG, :o)


Tak a je to tady, :o))) Přišel nový National Geographic, paní ze stánku na mně mávala a volala, ještě jsem skoro byla doma, že jako stavte se, mám to pro vás. Já si vždycky hned po výplatě založím do speciální přihrádky v peněžence stovku na ten časopis, protože vychází v tak blbým čase, že mám vždycky před výplatou ... No a ještě po cestě do práce jsem zběžně prolistovala ... HA! Oni mě vždycky dostanou nějakou tou fotkou, dneska je to rentgenový snímeček náklaďáku, který pašuje nějaké nešťastníky z nějaké banánové republiky do nějaké "zaslíbené země". Fantastický, sakra, kam oni na to chodí?!?!? A ááách, jako příloha je tentokrát och bóóóže, vánoční katalog NG! 100 nejlepších fotografií NG, to musím mít! Škola fotografování - průvodce do kapsy! No jasně! Anebo Škola fotografování - digitální technika? Jasně, obě! Plakát, ach nééé, to je ten lev! A tady ten hroch, ten je taky ... ahůůůů, mniši ve skalním klášteře! K-A-L-E-N-D-Á-Ř !!! Budu si muset zřídit předplatné, ano, hodím tu paní ze stánku přes palubu, všechno to zboží je o dost levnější, když si ho objedná předplatitel ... zatím jsem odolávala, zatím jsem se vždycky rozhodla, že budu tyhle kšefty dělat s paní ze stánku, ale ona mě minulý týden podrazila, :o))) Minulý týden dostal Vojta jedničku z diktátu, byla jsem z toho pěkně vedle, tak jsem mu slíbila nějakou odměnu a on chtěl žvýkačku. Ze stánku. Tak jsme se ráno stavili u stánku, Vojta ukázal na HubbaBubba a paní sáhla po balíčku ...
"Ne, tu ne, ten puk vedle" navigoval Vojta. Ten puk vedle je ta dvoumetrová žvýka za pětatřicet kaček, ale kvůli jedničce z diktátu jsem byla ochotná k čemukoli.
Ne tak paní ze stánku! "S touhle do školy nesmíš!"
Oba jsme se s Vojtou zarazili, Vojta oněměl a já se po chvilce koktání vymáčkla
"P-p-p-roč?" Copak je v tym nějaká droga? Nebo alkohol?
"To by ti děcka hned snědly. Do školy se s tímhle nechodí, je to moc drahý."
"No, to bysme zvládli..."
"Vyber si nějakou jinou!" velela paní Vojtovi, jako bych tam ani nebyla.
"A-a-a-le on byl hodný, fakt..."
"No když myslíte...!" vzala mě konečně na vědomí, :o)))
Uf, dokázala jsem to, dokázala jsem si koupit ve stánku žvýkačky, :o)))

Poslední hodinu jsem trávila tím, že jsem na netu objednávala předplatné pro sebe a pro maminku (pro sebe hned, pro maminku k vánocům), telefonovala do NG centrály, aby mi sdělili podrobnosti k tomu a tomu zboží, zas na net objednat to všecko - a sakra, ještě nevím svoje abonentní číslo, tak zas do pražské centrály ... ale po tom maratónu jsem teď och uspokojena, :o)))
www.national-geographic.cz

Mimochodem, Libor přišel z práce s tím, že jim fabrika uzavírá penzijní připojištění, :o))) To, ze kterého já jsem ho před čtrnácti dnama vydědila, :o))) No a protože on beze mně neudělá krok, mám dvě možnosti, jak ho instruovat: buď mu řeknu, ať mě taky vynechá, to bych pak měla čistý svědomí, ale až bych ho někdy zabila, nic bych z toho neměla, :o))) Anebo mu řeknu, ať mě tam pěkně napíše, ať pěkně spoří aspoň dvakrát tolik, co já, a až ho jednou zabiju, budu mít v base za co kupovat cigarety, :o))) Dneska budu spravedlivá a velkomyslná, mám v hrsti celý NG, :o)))Zdravííím! Táňa


 Záhadný čtverec z Pompejí


Dne 24. 8. 79 sopka Vesuv pohřbila Pompeje a zakonzervovala tak toto město pro následující generace archeologů. Jedněmi z nejzajímavějších objevů jsou kříž z Herkulanes a tzv. tajemný čtverec z Pompejí.


Čtverec objevili vědci v listopadu 1936 na jednom sloupu tělocvičny vedle amfiteátru. Nález je překvapil i proto, že patřil k časově nejstarším. Posléze si někteří vědci vzpomněli, že podobný čtverec byl nalezen na jiném místě v Pompejích již jednou, ale protože byl neúplný, nevěnovali mu pozornost.

Nápis na čtverci se hned dočkal bližšího zkoumání a vědci došli k překvapivému závěru, že jde o křesťanský kryptogram. Připomeňme jen, že Ježíš Kristus byl ukřižován v roce 33, Pompeje zničeny v roce 79, a to se zde již tento kryptogram nacházel. Pravděpodobně se dá vzít za doklad, jak se do Pompejí dostala křesťanská víra, citace ze Skutků apoštolů v Novém zákoně, kde se ve verši 28,14 mluví otom, že apoštol Pavel se na jaře roku 61 během plavby do Říma zastavil v blízkém přístavu Puteoli (nyní Pozzuoli) u Neapole, a zdržel se zde týden.

Čtverec obsahuje tato slova:
SATOR
AREPO
TENET
OPERA
ROTAS
Slova se dají číst odzadu dopředu, zespodu nahoru a obráceně. Protože jde o kryptogram, skrývá se v něm jakési poselství, a nutno říci, že z této doby podobná křesťanská poselství nebyla nikde jinde nalezena. K5esťanský původ lze odvodit již z psaní písmena T, které úmyslně připomíná tvarem kříž.

Pět slov při prvním zběžném překladu bylo přeloženo takto: Rozsévač Arepo drží dílo (či pevně) kola. Otevřeným problémem bylo slovo Arepo. Někteří učenci je pokládali za vlastní jméno, a pak by šlo jen o nějaký vzkaz o jakémsi rolníkovi s pluhem. Další bádání v této oblasti pak vzalov potaz, že krycím znamením kříže pronásledovaných křesťanů byly různé symboly - atak se kříž zobrazoval jako kotva, topor, lodní stožár a také pluh. Po revizi získala slova nový smysl: Rozsévač, totiž Ježíš Kristus, který rozsévá Boží slovo, na "pluhu" (tedy kříži) drží svým dílem (svou obětí) kola lidského osudu a osudu světa.

Tím však jazykové pátrání neskončilo. Někteří vědci ve slovech a kryptogramu viděli stále něco víc. Rozluštění nalezli nezávisle na sobě dva vědci - Němec Felix Grosser a Skandinávec Sigurd Agrell. Roku 1925 oznámili, že 21 písmen tajemného čtverce představuje dvakrát opakovaná slova PATER NOSTER (latinsky Otče náš), která se kříží jako kříž v písmenu N (psáno zleva doprava a zeshora dolů), přičemž po straně horního a spodního ramene zbydou písmena A a O - tedy alfa a omega (srovnej se Zjevením 21,6, kde Ježíš říká: "Já jsem Alfa a Omega, Začátek a Konec").

Tím výčet zajímavostí nekončí: nahoře obsahuje čtverec trojúhelník, pod čtvercem se nachází klíč k řešení kryptogramu - totiž pomocná písmena ANO (viz předchozí odstavec) a celkové závěry jsou poměrně překvapivé. Dokazují, že:
- v Pompejích žili křesťané již před rokem 70,
- už v prvotní křesťanské době existoval kult kříže a symbolika Alfa a Omega jako výraz začátku a konce pro Ježíše Krista,
- v této době, což je nejpřekvapivější, už existoval latinský překlad modlitby Otče náš a dá se usuzovat, že řecký text Nového zákona nebo jeho podstatné části byly do latiny přeloženy rovněž,
- latinské texty používali běžně křesťané v Pompejích i jinde,
- a konečně trojúhelník nad nápisem by znaemnal, že již v roce 79 existovala nejen víra, ale i jakési dogma o svaté Trojici, které dnes mnohé křesťanské církve naopak rozděluje.

[Jan Lipšanský - 5. 11. 2003]

 

 


 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 12.11.2003 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
 • Slunce

  stojí ve znamení Štíra. Slunce je v tomto znamení pochodní osvětlující temnotu. Umožňuje zabývat se svým podvědomím, řešit a přetvářet i dosti složité situace. Přestože je v období setrvávání Slunce v tomto znamení pro lidi velmi významná sexualita tak city hlubokým sestupem do lidské pudové smyslnosti trpí a Slunce přeje spíše tajným láskám, a vášnivému milování beze zbytku.
  Konjunkce Slunce s Merkurem pomáhá uplatnění inteligence a zvyšující bystrost.
   
 • Lilith
  - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Blíženců. V tomto znamení Lilith působí spiritualizaci a zjemnění pudů. Její působení je v tomto znamení oslabeno, neb je zde podřízena rozumové kritice a instinkty jsou neutralizovány rozumem. Její vliv bude slabý díky poškození Merkurem a Uranem.
 • Merkur
  stojí do úterý ve znamení Štíra. Inteligence v tomto znamení sestupuje do podsvětí. Podvědomí získává velký vliv nad myšlenkami lidí. Planeta v tomto znamení výrazně zlepšuje tvůrčí schopnosti, lidech podněcuje sklony k neúprosné kritice a prudkým reakcím na křivdu nebo útok.
  Od středy již Merkur stojí ve znamení Střelce. V tomto znamení planeta umožňuje napřít naši inteligenci k jedinému cíli, soustředit se jedním směrem. Přeje tvůrčímu psaní a studiu jazyků. Zvyšuje i naši toleranci a přístupnost různým filosofickým proudům.
  Konjunkce Merkuru a Venuše přeje milostné korespondenci, zlepšuje vyjadřování a dává inspiraci v lásce.
  Do čtvrtka bude jeho působení poněkud narušovat kvadratura s Uranem. Dejte si pozor na horší odhad a vyhýbejte se generačním půtkám.
 • Venuše
  stojí ve znamení Střelce. Přeje smlouvám se zahraničím. V citové oblasti pak umožňuje navazování vztahů s cizinci. Díky podvojnosti znamení lze očekávat že vztahy prožité při tomto postavení planety budou mít tendence k opakování. Lidé sledují své ideály s láskou a planeta velmi přeje umění - především malířskému.
  Od čtvrtka ale bude planeta poškozena a bude lepší zachovávat v citové sféře opatrnost.
  Konjunkce Venuše s Plutem způsobuje že lidé vnímají lásku jako osud. Lidé často nevědomě ničí jeden vztah kvůli jinému. Aspekt přeje erotické rafinovanosti, umělecké tvorbě.
  Do středy působící sextil s Neptunem zvyšuje uměleckou inspiraci, především v oblasti hudby ale způsobuje přecitlivělost.
  Kvadratura Venuše s Marsem vyvolává spory mezi pohlavími, přeje tajným svazkům, nevěře. Způsobuje náladovost a to že lidé přikládají požitků přílišný význam.
  Kvadratura Venuše s Jupiterem, lidem zanáší do života poněkud nepořádek, nesoulad mezi láskou a legitimitou. Období rozhodně nepřeje uzavírání sňatků.
 • Mars
  stojí ve znamení Ryb. Mars v tomto znamení představuje spojení agresivity a tajemství. Postavení přeje policejní práci, ožívají moralisté a sekty u kterých se pojí náboženská horlivost s morálním pokrytectvím. Můžeme očekávat že v tomto znamení budou všichni ještě více "zakonspirovaní" než obvykle:-). Lidé se prostě snaží utajit své činy a myšlenky před okolím.
  Opozice Marsu s Jupiterem způsobuje nedostatek velkorysosti, lidé neznají v ničem míru, jsou lhostejní k následkům svých činů.
  Trigon Marsu se Saturnem působí pohrdání city, zlepšuje fyzickou odolnost a působí proti zpohodlnění a pocitu bezpečí.
 • Jupiter
  stojí ve znamení Panny. V tomto znamení je planeta poškozena. Přeje pouze obchodu. Lidé pod vlivem Jupiterova působení mají problémy s pochopením skutečných citů a duchovna. Planeta způsobuje že vše se topí v přízemnostech, konzumním způsobu života. Roste i nebezpečí mezigeneračních konfliktů a střetů s těmi kdo představují opačný pohled na život.
  Do středy působící sextil Jupiteru se Saturnem je aspekt při kterém balancují nové myšlenky v rovnováze se starými, a děje které jsou v tomto období zahájeny mohou přinést významné změny do budoucna.
 • Saturn
  je retrográdní a stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. 
 • Uran
  je retrográdní a stojí ve znamení Vodnáře. Planeta je v tomto znamení dobře u místěna. Přeje důležitým a prospěšným změnám. Umožňuje boj za morální cíle a za osvobození. Leč planeta je retrográdní a její účinek tím pádem dosti zpožděný.
 • Neptun
  stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
 • Pluto
  stále ve znamení Střelce. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude síla planet velmi vyrovnaná nejsilněji bude působit Uran.

Mějte se hezky...

 
Hade, 9.11.2003