Nahoru ]

Vítám vás v novém týdnu. Hned v úvodu vás upozorňuji aby jste si rozhodně nenechali  ujít aktualizaci Agrimonrixových Megalitických stránek, kam přibyly krásné fotografie a povídání na nové stránce Bretaňská pouť.

"Neprobouzíme se totiž naráz, ale teprve během složitého a pomalého procesu, kdy se opět seznamujeme s původním prostředím, jako bychom se vraceli z předalekých cest po vzdálených a neznámých kontinentech, protože dřívější život, z něhož si teď vybavujeme jen nesouvislé útržky, se nám po celé té věčnosti, kterou jsme prožili v temnotách, vytratil z paměti."

Ernesto Sabato "Kniha o hrdinech a hrobech"
Další náhodná ukázka pro tento týden od Polly...

 


Do nového týdne jsem vybral opět poučnou historku od Táni ( díík:-)) )

Tak zítra vyrážíme, :o)))
Jedeme na týden do Vrátné doliny, ubytování máme zajištěné přímo na chatě Vrátná, moc moc se všichni těšíme, :o) Chytá nás cestovní horečka, což se projevuje tak, že Libor shání a pročítá mapy, zatímco já myslím na to, abychom na Rozsutci nezmrzli, :o) Koupila jsem přes internet kufr na kolečkách, no představovala jsem si ho větší, ale i tak je moc pěkný. Celá rodina jsme půl dne přemýšleli, jak se na tom zámku nastavuje kód, Libor to po hodině vzdal, prý je to stejně takový zámek na nic, protože když někdo bude chtít, dostane se k tomu mojemu foťáku přes všechny zámky na světě, :o)))) Jenže já si na foťák koupila tašku, kabelku, takový pytlík sympatický, se spoustou kapsiček, každou z nich jsem využila a ještě mi nějaká chybí, ale foťák mám po ruce, chodí všude se mnou, :o))) Libor už se nechal slyšet, že by chtěl taky fotit, ale to má smůlu, on si tak akorát může poslouchat surround! Taky jsem si včera koupila malinkatý stativ, ty dlouhý časy jsou fakt neudržitelné, navíc když se mi vzrušením třesou ruce jak anonymnímu alkoholikovi po týdenní odvykací kůře, :o)
Ale zámek! Když tedy Libor odložil problém zámek, a i Liborek a Vojta si dostatečně pohráli s vysunovacím uchem a zacvakávacíma zipsíkama, prohlídla jsem si kufr ze všech stran, v boční kapse našla návod a změnila jsem kód. Přemýšlela jsem o svém datu narození, ale protože si ho Libor po patnácti letech manželství stejně nepamatuje, nakonec jsem použila jeho, do kufříku jsem vložila všechny píva, co jsme doma měli (asi šest), a kufřík jsem zacvakla, :o))) Pak už jen stačilo čekat, což vážně netrvalo dlouho, protože cestovní horečka mimo jiné způsobuje chlapům - nebo aspoň Liborovi - žízeň! Takže problém zámek byl znovu nastolen, ovšem tentokrát to netrvalo hodinu, ale daleko kratší dobu, nakonec jsem kufr před totální likvidací rozzuřeným žíznivým medvědem zachránila, tatínkovi jsem pod nos přinesla půllitr a otvírák, což normálně nedělám, ale základní instinkt pro přežití mi tak kázal.
A sáhla jsem si do ledničky pro tu láhev šampusu, kterou jsem dostala od tety Šárky za věrné služby - a ona nikde! "Kde mám ten šampus?" "Tak holka, o ten jsem měl včera odpoledne takový strach, že jsem ho radši vypil!" Nic se neděje, sáhla jsem po červeném vínu, které jsem dostala od paní ředitelky za věrné služby - bylo tam, netknuté, ale bohužel zkažené, chutnalo jako nedokvašený šampus, dlouho dlouho jsem váhala, než jsem ho vylila, s těžkým srdcem a jazykem přilepeným na patře ... tatínek říkal, že včera odpoledne si chtěl cucnout toho vína, ale nezdálo se mu, proto radši zachránil ten šampus ...
Tak přeji do všech světových stran, abyste dnes měli čím zahnat žízeň!

T.

 V Pojizeří žil člověk nejméně před 250.000 lety
15:15 - 1.9.

ČESKÝ DUB (Liberecko) 1. září (ČTK) - Pěstní klín z období paleolitu našli archeologové při svém výzkumu v Českém Dubu. "Klín je nejméně 250.000 let starý a dokládá, že už tehdy žil v Pojizeří člověk - homo erectus. Jde o průlom do historie severních Čech," řekl na dnešní tiskové konferenci ředitel českodubského muzea Tomáš Edel.

Nejstarší důkazy o lidském osídlení Pojizeří zatím pocházely z doby před 40.000 lety. Podle Edela může být pěstní klín starý dokonce až 800.000 let. Nejstarší důkazy o přítomnosti předchůdce člověka na území dnešních Čech vydal výzkum v Berouně, nálezy jsou z doby před 1,6 až 1,8 milionu let.

Pěstní klín z Českého Dubu je přes 15 centimetrů velký a pravěký člověk si ho vyrobil z rudého jaspisu. Edel upozornil, že s jaspisovým klínem se dosud archeologové v Čechách nesetkali. Má vybroušené ostří a sloužil nejenom jako zbraň, ale také k oškrabávaní kůží nebo k řezání. "Náš jaspisový klín je nádherný oproti běžným pravěkým křemencovým klínům, jaké se dají vidět například v muzeích ve Francii," podotkl Edel.

Edel v neděli sezval do muzea českodubské patrioty, aby si klín prohlédli ještě předtím, než jako velká vzácnost skončí v bankovním trezoru. Sešlo se jich skoro sto. Muzeum bude klín vystavovat jenom při slavnostních příležitostech, podobně jako se ukazují korunovační klenoty.

Ve vitríně v muzeu v Českém Dubu bude vystavena dokonalá replika klínu, druhá napodobenina poputuje do Národního muzea v Praze. Třetí dostane nálezce klínu Pavel Kydlíček. Barevného kusu kamene si všiml 18. července při bagrování na náměstí v Českém Dubu. Výstavbu kanalizace tam provází i archeologický výzkum, který provádějí pracovníci Muzea Českého ráje v Turnově.

Kydlíček si chtěl jaspis nejdříve vzít domů na skalku, teprve po konzultaci s archeologem zjistil, co vlastně našel.

Pěstní klín se skrýval mezi kameny, jimiž byly zasypané středověké spižírny. V Českém Dubu archeologové objevili také další, zhruba 2,5 centimetru dlouhý klínek z přibližně stejné doby jako jaspisový klín. "Jde o ojedinělé nálezy a neznáme zatím přesné místo původního sídliště pravěkých lidí. Domníváme se však, že bylo na území města Český Dub," uvedl Šída.

Pěstní klíny archeologové v minulosti našli zejména na nalezištích v Přezleticích u Prahy a v Bečově.
I když k následujícímu článku mám řadu připomínek a některé formulace v něm i ve vás nejspíše vyvolají úsměv (už samo osobě datování megalitických památek je kapitola sama pro sebe, neb lze datovat pouze organické zbytky v okolí megalitů, nikoliv památky jako takové), tak je informace cenná tím že je evidentní že pradávná megalitická civilizace obývala v podstatě celou Evropu a nejspíše i celý svět, protože nálezů z různých lokalit na naší planetě stále přibývá...

V Bulharsku objevena ojedinělá trácká observatoř
7:50 - 5.9.

SOFIA 5. září (ČTK) - Archeologové odhalili v jižním Bulharsku pozůstatky astronomické observatoře z pátého století před naším letopočtem, jež patřila Trákům. Oznámila to agentura EFE.

Observatoř, která se nachází v blízkosti obce Staro Jelezare, je tvořena 22 kamennými bloky. Kolmo do země zapuštěné bloky odrážejí světlo Slunce, Měsíce a hvězd.

Archeologové předpokládají, že pradávný pozorovatel si stoupal doprostřed prostoru a vypočítával, kde vycházelo či zapadlo Slunce v ten který určitý den a jak se vůči němu měnilo postavení Měsíce a hvězd.

Podle mínění odborníků je tato observatoř v Bulharsku ojedinělá a lze ji přirovnat ke svatyni v britském Stonehenge nebo k tráckému astronomickému centru v Dácii, nynějším Rumunsku.

Trácké kmeny, jež žily na území především dnešního Bulharska, ale i v části Rumunska, Řecka a Turecka, vytvořily svébytnou kulturu v době bronzové.
 
Astronomové slibují kometu dobře viditelnou pouhým okem
15:35 - 2.9.

PRAHA 2. září (ČTK) - Astronomové slibují přátelům noční oblohy kometu dobře viditelnou pouhým okem. Objevili ji předloni v srpnu Američané a její existenci potvrdila jihočeská hvězdárna na Kleti. Podle nynějších výpočtů by měla být vlasatice C/2001 Q4 vidět příští rok od poloviny května v první polovině noci asi 35 stupňů nad jižním obzorem, řekl Miloš Tichý, který se na Kleti věnuje pozorování komet.

Odhadl, že počátkem června, kdy bude vlasatice nejjasnější, bude její svit jen o něco málo menší než u komety Hyakutake, která se přiblížila na dohled k Zemi v roce 1996. Po ní v roce 1997 následovala rovněž velmi jasná kometa Hale-Boppova. Po sedmi letech budou mít podle Tichého Češi opět možnost pokochat se pohledem na velmi jasnou a dobře viditelnou kometu.

Komety Hyakutake a Hale-Boppova přilákaly do českých hvězdáren spousty lidí. Hyakutake svou viditelností daleko předčila legendární a do té doby nejlépe pozorovatelnou Halleyovu kometu. Její rozhon byl dlouhý 20 stupňů, což znamená, že když se natáhne ruka směrem k obloze, tak je kometa velká jako dvě pěsti vedle sebe.

Snad největší zájem projevovali o Hale-Boppovu kometu Brňané, kterých přišlo do hvězdárny Mikuláše Koperníka na 10.000. Více než 4000 diváků nadto vidělo audiovizuální pořad o jejím objevení. Observatoř proto pro velký zájem uspořádala rozloučení s vlasaticí.

Snad proto vyvolala po šesti letech značný zájem tisku zpráva o dvou kometách Kudo-Fujikawa a NEAT, které se měly k Zemi na dohled přiblížit letos v lednu a únoru. Některými amatérskými astronomy předpovídaná podívaná století se ale nekonala. Komety byly nakonec viditelné pouze dobrými přístroji.

http://www.aerith.net/comet/catalog/2001Q4/2001Q4.html 

http://www.space.com/spacewatch/comet_NEAT_2004_030516.html

Malá poznámka k výše uvedenému článku, někteří považují tuto kometu díky její dobré viditelnosti a době oběhu za kometu z Nostradamových Centurií, ke které se vzathují následující čtyřverší:

Čtyřverší 2.46
Po velké lidské bídě větší se blíží,
Velký pohon století je obnoven:
Déšť, krev, mléko, hladomor, zbraň, a nákaza,
Na obloze oheň viděn, vlečka dlouhých jisker.

Čtyřverší 2.96
Hořící svítilna na obloze bude viděna,
Blízký konec a pramen z Rhone:
Hladomor, zbraň: příliš pozdě pomoc je poskytnutá,
Peršan otáčí a napadne Makedonii.

No nevím, ale v každém případě na některých boardech k tomu tématu běží diskuse. Objevil se i názor že C/2001 Q4 a kometa LINEAR T7 jsou "dvě hvězdy" z "Garabandalského varování" (zjevení panny Marie v San Sebastian de Garabandal během let 1961 a 1965).
Osobně se ale domnívám že bude lepší nespekulovat, neb jako vždy nevěřím že je možné dožít se příštího jara:-).
Buď se pobavíte nebo si zapláčete.
Rozhovor s mluvčím pana prezidenta Václava Klause!

http://lidovky.centrum.cz/clanek.phtml?id=197204
 
Krásné dlouhé ženské nohy vyvolávají v mužích všelijaké touhy. Ovšem pokleknout k neznámé dívce v obchodě a začít jí končetiny přede všemi olizovat, tak to je trochu moc. Stejný názor měl také soud v americkém Massachusetts, který poslal za zmíněný delikt šestatřicetiletého Raymonda Dublina v polovině týdne na osmnáct měsíců za mříže.

30.8. 15:53
UXBRIDGE - Zdánlivě přísný rozsudek vyměřila justice ve městě Uxbridge. Pachateli prohřešku přitížilo, že se přečinu proti mravům dopustil už podruhé. V prvním případě dostal jen podmínku.

Vězení jako terapie
V porotě, jež poslala Dublina za mříže, byly čtyři ženy. Ty označily jeho chování za "výjimečně odpudivé". "Zmíněný muž má vážný sexuální problém, který odmítá řešit. Jiná šance, než ho odsoudit, není. Nikdy jsem se s podobným chováním nesetkal," dodal navíc soudce rozhodující kauzu Paul Bolton.

Dublin svůj prohřešek spáchal v obchodním domě v Bellinghamu. Napadená žena, jejíž jméno agentury nevydaly, byla prý "vyděšena k smrti".

Pachateli hrozily za neovládnuté "vášní" až dva roky.

Novinky, DPA

 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 10.9.2003 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
 • Slunce

  stojí ve znamení Panny. V tomto znamení je sluneční oheň a žár rozumně vyvážen analytickou inteligencí Merkura, vládce znamení. V tomto znamení v lidech Slunce rozvíjí soudnost, bystrost. Slunce přeje povoláním souvisejícím se zdravím,medicínou, letectvím.
  City jsou v pod vlivem tohoto znamení poněkud chladně analyzovány a v lidech se může projevovat nedostatek vášně.
  Konjunkce Slunce s Venuší zvýrazňuje význam druhého pohlaví, které nám dává inspiraci. Aspekt pomáhá stabilizaci citového života, umožňuje i nalézt milostný ideál.
  Konjunkce Slunce s Merkurem pomáhá prosazování inteligence, rozvíjí v lidech bystrost, zlepšuje paměť.
  Konjunkce Slunce s Venuší nebude díky tomu že Venuše stojí ve znamení Panny přát vzniku nových lásek a do existujících vztahů spíš zanáší pochyby. Aspekt jinak přeje umění, především zpěvu.
  Kvadratura Slunce Slunce s Plutem je výrazně negativní. Aspekt v lidech podporuje autodestruktivní sklony, deprese, pro lidi se stávají i maličkosti problémem. Aspekt často podporuje vznik problémů v oblasti sexuality.
 • Lilith
  - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Býka. Lilith v Býku umožňuje rozpínání smyslnosti a její působení závisí především na postavení Venuše. Lilith v Býku zvyšuje nebezpečí že pudy a vášeň budou suplovány zištností a materiálnem.
 • Merkur
  je retrográdní a stojí ve znamení Panny. Planeta v tomto znamení přeje sebeanalýze. Jinak je intelekt přísně vědecký, materialistický a až sobecky opatrný. Díky retrográdnosti planety lze očekávat že lidi budou jaksi až "zapškle" a protivně puntičkářští:-)).
  Konjunkce Merkuru s Venuší se bude rušit s kvadraturou Merkur - Pluto.
 • Venuše
  stojí ve znamení Panny. Planeta je v tomto znamení vždy špatně umístěna. Vede k potlačování citů, jejich přehnané analýze. Může způsobovat pocity opuštěnosti a frustrace. Přeje činnostem spojeným s hygienou, zdravou stravou, kosmetikou.
 • Mars
  je retrográdní a stojí ve znamení Ryb. Mars v tomto znamení představuje spojení agresivity a tajemství. Postavení přeje policejní práci, ožívají moralisté a sekty u kterých se pojí náboženská horlivost s morálním pokrytectvím. Můžeme očekávat že v tomto znamení budou všichni ještě více "zakonspirovaní" než obvykle:-). Lidé se prostě snaží utajit své činy a myšlenky před okolím.
  Konjunkce Marsu s Uranem často způsobuje prudké politické zvraty. Je to dynamický a výbušný aspekt umožňující rychlejší jednání, chápání ale i možnost rychlejší smrti. Je jako stvořený pro nehody i excesy matky přírody.
  Opozice Marsu s Jupiterem je prostě smolný aspekt. Způsobuje že činy nevedou k úspěchu. Lidé trpí nedostatkem pudu sebezáchovy, jsou lhostejní k následkům svých činů. Obecně je to destruktivní aspekt, přeje bojům, válčení, násilí. Přeje i rozvoji pokrytectví a fanatických církví.
 • Jupiter
  stojí ve znamení Panny. V tomto znamení je planeta poškozena. Přeje pouze obchodu. Lidé pod vlivem Jupiterova působení mají problémy s pochopením skutečných citů a duchovna. Planeta způsobuje že vše se topí v přízemnostech, konzumním způsobu života. Roste i nebezpečí mezigeneračních konfliktů a střetů s těmi kdo představují opačný pohled na život.
  Opozice Jupitera s Uranem často přináší náhlé situační zvraty, ztráty a prohry přicházejí bez předchozího varování. Na místě je myslím i varování před excesy přírody.
 • Saturn
  stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. 
 • Uran
  je retrográdní a stojí ve znamení Ryb. V tomto znamení planeta působí jen slabě. Přeje především okultismu, skrytým esoterním věcem a dějům. Může způsobovat problémy v souvislosti přerušením kontaktu se zaběhlými ději, pořádky, situacemi.
 • Neptun
  je retrográdní a stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
 • Pluto
  stále ve znamení Střelce. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden týden je síla planet poměrně vyrovnaná.  Nejsilněji bude působit Merkur a na místě je varování před neblahým vlivem Marsu. Další nepříjemností je i úplněk který bude 10.9. v 17:33h.

Mějte se hezky...

 
Hade, 7.9.2003