Nahoru ]

 
 
Vítám vás v novém týdnu V úvodu bych jen připomenul že jsem v týdnu zařadil na úvodní stránku tento snímek jevu "Sun Cruiseru" (jakési UFO na fotografiích SOHO). Na snímku je zajímavé že na místě kde se jev nachází není a nemá být žádný jasný objekt a že dokonce na snímku pořízeném cca 15 minut před tím není také nic. Navíc objekt na snímku nenese charakteristické rysy přesvícení CCD čipů, které jste mohli pěkně vidět na snímcích konjukce Slunce s Venuší. 

"Osvobození nespočívá, jak známo, v zániku ani v přechodu od pozemské bolesti k nebeské blaženosti, nýbrž v překonání všech pout tohoto světa, v přechodu od pout jevové omezenosti do plnosti nekonečna."

Hadẻs Alain Yaounc

Protože Polly je momentálně offline (lepší vyhořet než se stěhovat) tak jedna náhodná ukázka od mojí maličkosti.


Do nového týdne opět (jak jinak:-)), ) poučná historka od Táni ( díík:-)) )

Formule


V Bohumíně byla formule, krásná, červená, asi před týdnem. Bylo na ní napsané Panasonic, stála před elektro prodejnou pod jakousi plátěnou stříškou se spoustou balónků, kolem ní se točila fronta do té prodejny, moc jsem to nechápala, ale zas jsem nechtěla vypadat jako blbec, že bych se zeptala. Já tedy se obyčejně nebojím vypadat jako blbec a klidně se ptám, ale občas mě při tom přistihne Libor, kterýmu to hrozně vadí, on nesnáší, když se ptám, protože prý vypadám jako blbec. Takže někdy, když jsem na tý houpačce našeho vztahu někde vejš, jako že mám sklony mu vyhovět, tak se neptám. A když jsem na tý houpačce nějak jakože níž, tak je mi to jedno a ptám se. I jiný věci dělám, třeba že se v autě nezajistím pásama, ačkoli jindy, když ho mám ráda, tak respektuju jeho výslovné přání a připášu se. Ale tyhle všechny vzpoury dělám tajně, aby to neviděl, :o)))) Akorát když už ta houpačka ... kulminuje? to asi ne, jak je opak kulminace? ... když je úplně dole, na bodě mrazu, pak vzpoury prosakují, to pak vypadá tak, že třeba jsme na tom Strečně, tedy u přívozu pod hradem. Takže jsme opustili ten ráj, mačkali jsme se v blbým autobuse, pak jsme hodinu pochodovali po silnici mezi autama, pak Libor odmítnul koupit dítěti tatranku se slovy "vy byste furt utráceli" a koupil si křupky za skoro padesát slovenských korun, no a dorazili jsme k tomu přívozu, kde bylo napsaný, že Vyjížďky na plti. A já se teda chtěla zeptat, co to je plť a jaký vyjížďky a kdy a vůbec, no samý důležitý věci. Špatně, tatínek naštvaně poodešel, protože se za mě styděl, ovšem mi to bylo v tu chvíli jedno, protože jsem se dozvěděla, co je to plť a že do Těrchové nejezdí, bo je málo vody.
No ale tentokrát jsem na tý houpačce byla někde vejš, takže jsem neměla potřebu se bouřit a smířila jsem se s tím, že se nikdy nedozvím, co to má s tou formulí znamenat. A hle, trhovkyně, od které jsem si koupila kopr na polívečku pro tatínka, mi to bez ptaní všechno vysvětlila! Panasonic má takovou putovní akci, postaví před prodejnu formuli a v ten den jsou nějaký ty věže a videa a televize za nějakou výjimečnou cenu, tak jsem začala přemýšlet, jak na tom ti lidi musejí být, že si teda jdou stoupnout do fronty na video ve slevě, copak to věděli předem, že bude taková akce? A zase jsem se nemusela ptát, paní trhovkyně již hovořila o tom, že dostala do schránky jakýsi dotazník, který vyplnila a zanesla do té prodejny, za což byla odměněna "takovou tou kazetkou, jak je do počítače, počkejte, tu ji mám" a vytáhla CD-R placku. No toto. Taky si vystála tu frontu, aby ji dostala. Rozhodla jsem se nepřivádět ji do rozpaků dotazem, co s tím bude dělat. "Ale to není všechno, milá paní, za chvilku se bude losovat hlavní cena, z těch dotazníčků."
No vida, takže formule v Bohumíně měla takovýhle krásný pozadí, :o)))

No ale dneska, co se stalo! Liborek má od pondělí patnáct, je tedy mládež, jak rád zdůrazňuje, vždycky když mu řeknu "Ach bože bože dítě moje". Dneska ráno někdo zvonil, což není běžné, takže volám "Liu, jdi prosím otevřít, maluju si pravé oko!" My mu ríkáme Liu, protože Liborek prý je příliš infantilní a Libor je taťu. Takže Liu, to je po tom Liu Khangovi z Mortal Kombat. "Jasně, mamuško!", jde dítě otevřít, a za chvilku slyším o dva tóny níže položený Liův hlas "Nazdharh, hužh jdhu!", a pak zase jeho standardním tonem "Mamuško, já teda už letííím!" "Thakh she mhěj!" já na to. "Cože?" "No co co co, snažím se ti trochu přiblížit, ne? Abysme nějak překlenuli ty generační problémy, ne?" "Ty už máš geriační problémy???"
Ach jo, :o)))) Koupím si geriavit pharmaton a zařadím se k těm starcům mého věku, :o)))

Táňa


Archeologové objevili unikátní zbytky pravěké stavby


PRAHA - Velké překvapení čekalo archeology, kteří byli přivolaní ke stavební parcele v Horoměřicích nedaleko Prahy. "Netušíme, co to může být," ukazuje archeolog Jaromír Beneš na pás tmavé hlíny, tvořící ve výkopu dva pravidelné obdélníky. V odkryté zemině se objevily základy pravěké stavby, která půdorysem a orientací připomíná kostel. "S jistotou můžeme říct, že nález není mladší než šest tisíc let," říká Beneš. Základy jsou výjimečné z několika důvodů. Stavba, která patrně vypadala jako větší srub, je orientovaná na východ a stála sama na návrší nad Prahou. Tvar základů připomíná raně gotické sakrální stavby s presbytáři. Ty se ale začaly stavět až o několik tisíc let později. Podle Beneše jde tedy patrně o pohanskou svatyni. "Když vezmeme v úvahu, že stavba vznikla ve starší, nebo střední době bronzové, jiné vysvětlení nemám," dodává. Nedaleko základů se našly i pozůstatky neolitického pohřebiště s 28 hroby a tři rondely, do kruhu sestavené kamenné megality známé z anglického Stonehenge. "Pohřebiště vzniklo přibližně čtyři až čtyři a půl tisíce let před naším letopočtem," míní archeoložka Kamila Věšínová. "Tohle je kosterní pozůstatek klasického skrčence z období neolitu," říká a ukazuje hrudku hlíny s kouskem kosti velikosti pětikoruny. Ze země trčí kamenná sekyrka. Ta se s dalšími předměty vkládala k mrtvým do hrobů. Okolo rondelů jich už archeologové našli deset. Určit, k čemu stavby sloužily, bude podle Beneše problém. V Česku se ještě nic podobného nenašlo. "Máme dvě možnosti. Konfrontaci s podobným nálezem v zahraničí, či rostlinný rozbor zeminy," uvádí Beneš. Poté lze zjistit, zda se v základech neobjeví například určité druhy obilovin, které se v pravěku používaly jako obětiny. To by potvrdilo domněnku o pohanském svatostánku. Stavba je totiž umístěná nezvykle centrálně v krajině a přesně orientovaná z východu na západ.

Lidové noviny, 08. 09. 2003, Pavel Vokatý

MOJE POZNÁMKA K ČLÁNKU: Horoměřice jsou známy svým menhirem. Více se o tom dozvíte na těchto stránkách:

http://eldar.cz/archeoas/lokality/aa_h/horomer.html

http://www.kpufo.cz/oblasti/meg/album/kartoteka/mhoromerice/mhoromer.htm
Následující článek budiž všem varováním před slepou důvěrou  v různé odborné posudky, expertizy a zaručené vědecké pravdy.
Odborníci se už 15 let dohadují, zda na východě Slovenska žil člověk neandertálský. Slovenští vědci totiž dostali v roce 1988 do rukou neobvyklou lebku člověka z pravěkého naleziště, která byla objevena při vykopávkách u obce Hôrka - Ondrej.

1.10. 08:30
BRATISLAVA - Až nyní se dva brigádníci - tehdy žáci ve věku 15 let - přiznali ke kolosálnímu podvodu: vedoucí archeologické brigády jim totiž slíbila, že pokud najdou něco "obzvlášť velkého", bude volno i peníze na koňak. Tak neváhali a na nedalekém starém hřbitově vykopali lebku, v místním termálním pramenu ji čtyři dny "ošetřovali" a pak ji zakopali u pravěkého naleziště.

"Na druhý den jsme ji opatrně vykopali a když jsme vedoucí hlásili, že jsme našli lebku, byla celá bez sebe," líčil starý příběh pro televizi Joj jeden z tehdejších brigádníků, dnes dospělý muž.

Archeologové se dohadovali o stáří nálezu
Slovenští archeologové si s původem lebky nevěděli rady a už dlouhá léta vedou spory, do kterého období ji mají zařadit. Některé expertízy stále nejsou ukončeny. Až nyní vyšlo najevo, že lebka může být maximálně 200 let stará.

"Ze strachu jsme o tom celé roky mlčeli. Dodatečně se archeoložce omlouváme, ale vůbec nás nenapadlo, že tímto malým trikem vyvoláme takový povyk," přiznává jeden z mužů.

Ivan Vilček (Bratislava)
 
Pátrání po psích genech

Vznikl pes ochočením vlka nebo šakala? Kdy k tomu došlo? Kde se vzal australský divoký pes dingo? Jak se analýzou DNA dá určit rasa voříška? A nakolik je genetická informace psa vůbec odlišná od té lidské?


Několik příběhů, které snad potěší nejen milovníky psů, můžeme uvést zprávou o přečtení kompletní genetické informace psa. Pokud je mi známo, ze savců je dosud celá sekvence DNA známa už jen u člověka a u myši. No a jestliže tyto tři sekvence porovnáme, zjistíme, že pes a člověk k sobě mají blíže než oba tyto druhy k myši (podrobnosti např. zde na Tiscali).

Na první pohled není toto zjištění nijak překvapivé, pes je určitě inteligencí k člověku blíže než myš a zdá se nám tak nějak celkově "lidštější" - konec konců jsme si ho vyšlechtili takříkajíc k obrazu svému. Stávající modely evoluce savců ale dosud počítaly spíše s tím, že jedna větev směřovala ke všem současným šelmám, další pak zahrnovala předky hmyzožravců, hlodavců a primátů (a tedy i myši a člověka). Zdá se tedy, že evoluce savců musela proběhnout nějak jinak.

Nyní přejděme k ochočení psa. Podle všeho je pes nejstarším domestikovaným zvířetem a žije s člověkem minimálně 15 000 let. Jak se dokonce zdá, jde o jedno ze zvířat, které se k člověku přidalo zcela dobrovolně (jiná později ochočená zvířata byla asi člověka původně spíše zajata jako "živé zásobárny" masa).

Předpokládá se, že psí smečky nedaleko tábořiště v první řadě likvidovaly zbytky potravy, za druhé mohly štěkotem varovat obyvatele před příchodem velkých zvířat či jiných lidí. Tato koexistence člověka a psa pak byla rozšířena společným postupem při lovu. Smečka přestává člověka při lovu sledovat, ale začíná běhat před ním, psi stopují a staví zvěř. Nebojí se přitom ani velkých zvířat, která z dálky obtěžují, když vědí, že jsou lidmi "jištěni".

Zbývá však odpovědět na otázku, z jakého divokého zvířete se pes původně vyvinul. Nositel Nobelovy ceny a světoznámý etolog Konrad Lorenz uvažoval o tom (viz např. Konrad Lorenz: Hovořil se zvěří, s ptáky a rybami, Granit, Praha, 1998), že na vzniku domácí psa se podílel jak vlk, tak i šakal. Lorenz se dokonce pokoušel rozlišit současná psí plemena podle toho, jaká krev v nich převládá - což se má projevovat v povahovým vlastnostech. Vlčáci a další domestikovaní šakali mají být obecně poslušnější, plemena pocházející z vlka (indiánští a eskymáčtí psi, třeba malamuti) zvladatelná hůře.

Genetické experimenty však nyní nasvědčují, že domestikovaný pes má asi pouze jednoho předka - vlka šedého (podrobnosti na serveru ScienceWorld). K ochočení psa došlo poprvé asi na Dálném východě, neboť právě v této oblasti žijí psi s největší genetickou variabilitou - alespoň to nasvědčují testy mitochondriální DNA; jedná se mimochodem o stejnou metodu, která umisťuje původ dnešního člověka do Afriky do doby asi před 200tisíci lety.

Samozřejmě - v průběhu času se psi s vlky a šakaly dále křížili, zčásti náhodně, zčásti se jednalo o plánované chovatelské zásahy. Tok genů tedy neprobíhal pouhým rozdělením, ale také občasným opětovným sléváním genetické informace.

Nemohl ale domácí pes nemohl vzniknout ze psa divokého? V tomto případě by se nabízel australský divoký pes dingo či divocí pralesní psi z indonéských ostrovů (tzv. pes Halstromův). V obou případech jde však o druhotné zdivočení zvířat už jednou ochočených, podobně jako na jihozápadě USA a v severním Mexiku zdivočela stáda koní. Mimochodem, tento jev docela dobře ilustruje jednosměrnost evoluce - zdivočením jednou ochočeného vlka nevznikla původní forma, ale opět cosi nového.

Dingo tedy původně přišel do Austrálie s člověkem, odhadem před 5 tisíci lety (ostatně, v Austrálii žijí sami od sebe pouze vačnatci, například klokan či vakovlk; ostatní savce sem musel nějak zavléci člověk - kromě psů lze vzpomenout třeba známý příběh králíků). Podrobnosti o příchodu dingů do Austrálie přináší např. New Scientist.

Na závěr slibované zjištění původu voříšků z analýzy jejich DNA. Kdo se zajímá o to, křížence jakých plemen vlastní, nebude se už brzo muset spoléhat na vnější znaky zvířete a z nich hádat na rasu tatínka a maminky. Američtí výzkumníci dokončují seznamy kousků genetické informace (značek) typických pro určitá plemena. Celý test by brzy mohl být zájemcům nabídnut i na komerčním základě. Podrobnosti lze najít na serveru Osel.

 

 A jak tento týden ?

Astrologický diagram

Diagram ukazuje situaci ve středu 8.10.2003 .
Jak vypadají jednotlivé aspekty, které nás budou provázet příští týden ?
 • Slunce

  stojí ve znamení Vah. Slunce je zde v pádu a je ve znamení smířlivosti a ženského principu. Lidská vůle je snadno ovlivnitelná, zaměřená na společenské cíle a aktivity. Slunce velmi rozvíjí citovost.
  Slunce s Neptunem velmi zvyšuje představivost, lidé se pod vlivem aspektu nechávají unášet ideály. Aspekt přináší uměleckou inspiraci především v hudbě a přeje esoterice a okultismu.
  Působení Slunce bude do značné míry zhoršovat kvadratura se Saturnem. Přináší rozpor mezi vůlí a schopností své touhy a představy realizovat. Lidé získávají pocit že jejich snahy jsou naprosto zbytečné, vůle jakoby naráží na zeď překážek a zábran. Aspekt vyvolává nepříznivé situační zvraty. Aspekt má i nepříznivý vliv na lidské zdraví neb je značně neurotizující. V pátek naštěstí končí.
  Od středy bude působit konjunkce Slunce s Merkurem pomáhající uplatnění inteligence a zvyšující bystrost.
  Od středy bude působit i sextil s Plutem. Je to aspekt který má příznivý vliv na sexualitu, neb umožňuje soulad vůle a sexuality. Aspekt rozvíjí tvůrčí schopnosti. V lidech uvolňuje touhu po samostatnosti a svobodě a může vést ke vzpourám proti obecně uznávaným myšlenkám a zvykům.
   
 • Lilith
  - Černá Luna, která ovlivňuje pudovou sexualitu, se nachází ve znamení Býka. Lilith v Býku umožňuje rozpínání smyslnosti a její působení závisí především na postavení Venuše. Lilith v Býku zvyšuje nebezpečí že pudy a vášeň budou suplovány zištností a materiálnem.
 • Merkur
  stojí ve znamení Vah. V tomto znamení planeta pomáhá úsudku, lidi vede k přehodnocování přejatých myšlenek, zlepšuje vyjadřování. Umožňuje orientovat se mezi různými cestami duchovních cest. Aspekt přeje cestování za láskou.
  Od soboty bude působit trigon Merkuru s Neptunem. Zvyšuje vnímavost a představivost, umělcům dodává inspiraci, nadaným pak až jasnovidnost. Obecně pak zlepšuje schopnost rozplétat zmatky. Přeje zkoumání i  hraničních a paranormálních jevů.
 • Venuše
  stojí do čtvrtka ve znamení Vah. Planeta je zde umocněná, láska a city vůbec nabývají na velkém významu. Planeta přeje i umění, uzavírání smluv z oblasti expertiz, daní či práva. Pozice planety sice nezaručuje u svazků vzniklých v tomto období věrnost až za hrob, ale rozhodně přeje rafinovanosti a vzrušení v lásce a milování.
  Od pátku už stojí planeta ve znamení Štíra. V tomto znamení korupce a rozkladu je planeta vždy špatně umístěna. City jsou zde redukovány především na tělesné požitky. Velmi zvyšuje sexuální touhy. Venuše v tomto znamení představuje spojení sexu, osudovosti a smrti. Zkrátka všechny tyto tři záležitosti lidé berou příliš vážně, láska se snadno může obracet v nenávist.
  Trigon Venuše s Marsem zvyšuje význam citového života i sexuality.
  Trigon Venuše s Uranem podporuje vznik náhlých lásek a přátelství, rozvíjí mimomanželské vztahy. Podporuje vztah k umění a přeje především filmovému umění a tvorbě.
 • Mars
  stojí ve znamení Ryb. Mars v tomto znamení představuje spojení agresivity a tajemství. Postavení přeje policejní práci, ožívají moralisté a sekty u kterých se pojí náboženská horlivost s morálním pokrytectvím. Můžeme očekávat že v tomto znamení budou všichni ještě více "zakonspirovaní" než obvykle:-). Lidé se prostě snaží utajit své činy a myšlenky před okolím.
  Konjunkce Marsu s Uranem často způsobuje prudké politické zvraty. Je to dynamický a výbušný aspekt umožňující rychlejší jednání, chápání ale i možnost rychlejší smrti. Je jako stvořený pro nehody i excesy matky přírody.
 • Jupiter
  stojí ve znamení Panny. V tomto znamení je planeta poškozena. Přeje pouze obchodu. Lidé pod vlivem Jupiterova působení mají problémy s pochopením skutečných citů a duchovna. Planeta způsobuje že vše se topí v přízemnostech, konzumním způsobu života. Roste i nebezpečí mezigeneračních konfliktů a střetů s těmi kdo představují opačný pohled na život.
 • Saturn
  stojí ve znamení Raka. Planeta je v tomto znamení poškozena a narušena. Symbolicky to lze označit tak jako když se kámen, symbol pevnosti a jistoty ztrácí v moři. Celkově postavení planety může znamenat problémy s přírodou, přírodní katastrofu ve které hraje roli voda nebo moře. Saturn nás vybízí abychom se více zabývali minulostí, historií. 
 • Uran
  je retrográdní a stojí ve znamení Vodnáře. Planeta je v tomto znamení dobře postavena. Přeje přátelství a zlepšuje politické vztahy. Přináší prospěšné změny, přeje boji za morální cíle. Díky retrográdnosti planety je možné že bude započat jakýsi děj který se neprojeví nyní ale je důležitý pro budoucnost.
 • Neptun
  je retrográdní a stojí ve znamení Vodnáře - přeje ideálům a idealistům. 
 • Pluto
  stále ve znamení Střelce. Planeta přeje nové mystice, objevování skrytých věcí a ideálů.

Pokud čtete tyto stránky pravidelně jistě víte, že poloha posledních tří planet je vždy dlouhodobá a symbolizuje směr kterým se doba ubírá z dlouhodobého hlediska.

Tento týden bude nejsilněji působit Venuše a Uran. Jistě jste sami postřehli že tento týden bude dosti útočit na naší citovou a pudovou sféru. Jinak tento týden nás čeká úplněk a to 10.10. v 7:29h.

Mějte se hezky...

 
Hade, 5.10.2003