Malé Valy 353
288 02 Nymburk
tel. 325 514 636
Čajovna na Valech
Čajovna Obchůdek Čajový lístek O čaji Fotogalerie

O ČAJI

Z historie čaje

Čaj, po celé Asii známý jako jeden z největších čínských pokladů, je hned po vodě druhým nejužívanějším nápojem na světě.

O jeho objevení a původu kolují různé legendy. Alespoň trochu jisté je to, že čaj byl pro své blahodárné účinky využíván již ve 12.století př.Kr., kdy jej král Wen, zakladatel dynastie Čou, dostal jako vazalskou daň od kmenových náčelníků z oblasti dnešní provincie S´-čchuan.

Do 3.století př. Kr. se čaj připravoval výhradně tak, že se čerstvě utržené čajové lístky povařily ve vodě. V době panování dynastie Tchang (618-907 n.l.) se z prostého pití čaje stalo opravdové umění. V této době vzniklo také první obsáhlé dílo o čaji, a sice kniha nazvaná Klasické pojednání o čaji (Čcha-ťing), jejímž autorem je Lu Jü (733-804).

Během panování dynastie Tchang, v 8.století, se čajová kultura také začala prvně šířit do okolního světa, do Japonska, kde se ovšem čajovník jako takový začal pěstovat až o něco později. Z Číny se čajová kultura rozšířila i do Tibetu, Mongolska, Ruska, Indie...

Do Evropy se čaj poprvé dostal roku 1610 a brzy se stal velmi oblíbeným nápojem, především mezi aristokraty. Intenzivního zakládání čajových plantáží se svět dočkal především v 19.století, kdy byly založeny plantáže v indickém Assámu, Nilgiri (1839 ), Darjeelingu (1850).

Po roce 1867 se svých prvních čajových plantáží dočkal Ceylon, na počátku 20.století africká Keňa, začátkem druhé světové války Turecko. Dnes se čaj pěstuje i v jižní Americe, Austrálii...

Pokud člověk něco dělá, tak by o tom měl něco vědět.
Přijměte proto, prosím, něco čajové teorie.

Sběr čaje

Zelené čaje - nefermentované, tedy takové čaje, u kterých neproběhl proces fermentace (tj.komplex takových chemických změn, které nastávají uvnitř listu vlivem působení kyslíku). Proces fermentace je znemožněn tím, že se čajové lístky prudce zahřejí ihned na počátku zpracování.

Polozelené čaje - tzv.oolong, jsou částečně fermentované čaje, u kterých proces fermentace započal, ale neproběhl úplně.

Černé čaje - u těchto čajů byl proces fermentace zcela dokončen, poté byly čajové lístky usušeny a dále zpracovány.

Tmavé čaje - jsou specificky čínskou doménou, jsou to čaje, u nichž proběhla dvojí či několikanásobná fermentace.

Bílé čaje - jedná se o speciální sortu pečlivě vybraných, lehce fermentovaných čajů, které jsou bohaté na koncové výhonky, tzv.tipsy, stříbřitě ochmýřené koncové výhonky čajovníku.

V pekingské čínštině se čaji říká čcha. Odtud i český výraz čaj. V anglicky mluvících zemích, kam se čaj dostal přes moře, se čaj nazývá tea, což zřejmě vzniklo od t´e, což je výraz pro čaj, používaný v čínské provincii Fu-ťien.

Všechny čaje pocházejí z čajovníku Camellia sinensis (L.), který existuje ve třech variantách - čínské, assámské a indonéské, lišících se od sebe především vzrůstem, velikostí lístků a zbarvením.

Čajovník

OZNAČENÍ LISTOVÝCH ČAJŮ

OZNAČENÍ ZLOMKOVÝCH ČAJŮ

OTEVŘENO:

pondělí - pátek
13 - 22

sobota - neděle
14 - 22

jindy neváhejte zazvonit

Napište nám:

e-mail

radekcech@centrum.cz

Čajovna Na Valech
XHTML 1.0 | CSS
webdesign: LogoLU