Ž  Í  Ž  A  L  A    
 
Rady pro domácnost

<< KKKK
  
  Kůže

Nejde zde o naši kůži, ale o výrobky z kůže.

Přeschlé a scvrklé kožené kabáty, rukavice apod. přetíráme čistým hadříkem namočeným v ricinovém oleji. Vybledlá nebo odřená místa načerníme před potíráním barvou na kůži, tu však musíme nechat dobře zaschnout.

Plíseň z kožených předmětů odstraníte tak, že ji nejdříve vytřete vazelínou a pak ošetříte aerosolovou impregnací na kůži. Kožené kabelky nebo obuv dobře vyčistíte a vyleštíte pomerančovou kůrou. V případě potřeby a znečištění očistěte nejprve kožené předměty slabým roztokem čpavku, vysušte a potom potřete pomerančovou kůrou.

Kožené čalounění vytřete při čistění hadříkem namočeným v teplém mléce a po vyčištění vyleštíte kouskem starší, již několikrát seprané sametové látky. Ošoupaná místa potřete vaječným bílkem s trochou inkoustu nebo tuše příslušné barvy a pak je vyleštíte. Jiný postup doporučuje nejdříve otřít předmět hadříkem namočeným v octě a potom přetřít Iněným olejem. Nakonec do sucha vytřeme flanelem. Tmavé skvrny z kožených sedacích souprav můžeme vyčistit terpentýnem a lesk jim vrátíme potřením rozkrojenou cibulí.

Méně znečištěné sedací soupravy čistíme vlažnou vodou, do níž můžeme přidat i některý běžný saponát (Jar, Pur apod). Po vyčištění je do sucha vytřeme. Koženkové soupravy čistíme pastou Kordovan podle přiloženého návodu. Jiný postup se nedoporučuje.  
 
A
B
C
D
E
F
G
H
Ch
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z