Ž  Í  Ž  A  L  A    
 
Rady pro domácnost

<< KKKK
  
  Kožešiny

Kožešinový oděv nebo oděvní doplněk po svléknutí vždy vytřeste. Neděláme to jen kvůli tomu, abychom jej zbavili sněhu, dešťových kapek nebo prachu, ale také proto, aby se srovnal jeho vlas.

Mokré kožešinové oděvy po vytřepání zvolna usušíme při teplotě kolem 18 °C. Po uschnutí se lehce překartáčují. Pamatujme si zásadu, že kožešinové výrobky vždy věšíme na ramínko nebo figurinu, nikdy je nevěsíme za poutko.

Pro delší uskladnění vybíráme vždy chladnější místo s normální vlhkostí vzduchu. Při vyšších teplotách kožešina vysychá, při zvýšené vlhkosti se kůže kazí a při vysušení láme. Pod vlivem světla, zejména slunečního, ztrácejí kožešiny barvu a například bílé kožešiny žloutnou, což se domácími prostředky odstranit nedá.

Proti molům můžeme uskladněné kožešiny chránit buď zakoupenými přípravky, nebo přípravky domácky připravenými. Velmi dobré je vytření skříně terpentýnem, nádobka s tetrachlórem nebo eukalyptovým olejem. Moli také nesnášejí tabák, terpentýnové mýdlo, parachlorbenzol, pačuli, komonici, levanduli, rozmarýnové listí, tymián, šalvěj a pelyněk. Kožešiny můžete také lehce postříkat směsí, kterou si připravíte tak, že do lihu dáte hrst kafru a trochu pepře, nádobu uzavřete a necháte několik dní stát na slunci. Po procezení máte výborný prostředek proti molům. Moly můžete také oklamat - stačí dát do skříně kousek červené vlněné látky a larvy si pak ostatních šatů ani nevšimnou.

Před čištěním kožešiny nejdříve dobře vyprášíme, vysajeme vysavačem a nakonec ještě důkladně prokartáčujeme.

Silně znečištěné kožešiny, zejména skvrny od potu, tuků apod., čistíme směsí denaturovaného lihu a kuchyňské soli (1 čajová Ižička lihu a 3 čajové Ižičky soli na 1/2 litru vody). Kožešiny můžeme čistit čistým vlněným hadříkem namočeným do benzínu nebo trichloretylénu.

Velké kožešinové výrobky se dají čistit i čistými a trochu zahřátými dřevěnými pilinami nebo pšeničnými otrubami navlhčenými benzínem. V žádném případě však nesmíte použít piliny z jehličnatých stromů, které jsou smolnaté. Postup je jednoduchý: 1-2 hrsti pilin nasypeme na kožešinu a rukou je důkladně vetřeme do vlasu na ploše několika čtverečních centimetrů. Silně zašpiněná místa ošetříme stejným způsobem i několikrát. Nakonec celou kožešinu důkladně vyprášíme a rozčešeme.

Bílé kožešiny můžeme čistit stejným způsobem bramborovou moučkou, v tomto případě však bez benzínu. Nejlepším přípravkem na čištění kožešin je však speciální pasta. Připravíme si ji z plavené křídy (případně i rozemleté školní křídy) a páleného magnézia, které můžeme nahradit také mastkem. Stejné množství obou komponentů dáme do malého hrnečku a za stálého míchání k němu přidáváme trichloretylén nebo benzín, dokud se nevytvoří středně hustá pasta, které by neměla téct. Hned po přípravě ji kartáčem nebo hadříkem natřeme na kožešinu, necháme dokonale zaschnout a suchý prášek pak odstraníme i s nečistotami kartáčem.

Pro zvýšení lesku můžeme kožešinu potřít hadříkem namočeným v octě.

Ztvrdlý povrch kožešinových výrobků můžeme změkčit následujícím způsobem: nejdříve natřeme kožešinu roztokem octa a kuchyňské soli (2-3 Ižíce octa na 50 g soli). Místo tohoto roztoku můžeme také použít zvláště u tmavých kožešin emulzi, kterou si připravíme roztokem 100 g mýdla, 100 g rybího tuku a 15-20 kapek lihu v několika decilitrech teplé vody. Oba roztoky nanášíme z rubové strany a necháme působit v co největším množství asi 3-4 hodiny. Po zaschnutí kožešinu v rukou opatrně promneme. Pokud se nám roztokem podařilo znečistit i vlas, vyčistíme ho snadno benzínem.

Bílé a světlé kožešiny, jejichž základ tvoří velmi tenká kůže stále si zachovávající svou pružnost, můžeme vyprat v mýdlových vločkách tak, že jimi pohybujeme jako při máchání. Potom vymácháme ve vlažné vodě, ale neždímáme. Mokrou kožešinu posypeme křídovým práškem a usušíme při pokojové teplotě. Poté vykartáčujeme, vyprášíme a pročešeme.

Uvedené postupy platí pouze pro čištění a ošetřování přírodních kožešin nebarvených. Barvené a umělé kožešiny ošetřujeme pouze prostředky podle doporučení výrobce. Kožešiny můžeme svěřit také k vyčištění příslušné chemické čistírně, která ponese také riziko, které jinak v případě domácího čištění leží jen a jen na nás. Kožešinové čapky a klobouky nosíme obvykle celou zimu a čistíme po skončení sezóny. Pot a zamaštění od vlasů na hedvábné či jiné podšívce vyčistíme čistým benzínem nebo benzínovým čističem skvrn a občas lehce vystříkáme vnitřek čepice tělovým dezodorantem.



  
 
A
B
C
D
E
F
G
H
Ch
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z