Elfové dle germánské mytologie

      Elf:       Staroseverský               álfr

                 Staroanglicky                aelf [alb]

                 Starohornoněmecky      ald

                 Středohornoněmecky    elbinne (albína – víla)

 

      Elfy musíme rozlišit mezi přívětivými a neobyčejně krásnými, světlými alby, mezi démonickými, jako smůla černými Temnými alby, kteří hospodaří pod zemí, a mezi černými alby, které ztotožňujeme s trpaslíky. Podobné dělení, bohužel nenalezneme ani ve starších písních, a to ani u skaldů. Pokud si představíme Elfy jako nějaké nadpřirozené bytosti, tak pomocí tohoto dělení můžeme elfy připodobnit k andělům a čertům v lidovém křesťanství.

      Pohádky a pověsti přinášejí pestré, dokonce i matoucí obraz skřítků – elfů, kteří se také dají nazvat šotci, koboldi, bludičky, nebo pucci. Většinou jsou k lidem příznivě nakloněni a pomáhají jim, alem také rádi škádlí a na jejich případné urážky reagují zlostně a pomstychtivě. Dokáží se proměňovat, nebo se učinit neviditelnými. Mají rádi hudbu, za měsíčního svitu tancují na loukách a mnozí lidé se domnívali, že v ranní rose našli otisky jejich nohou.

      Vypráví se také o únosech do říše Elfů. Ta se prý nachází v rozsáhlých podzemních prostorách, ale na povrchu země se dá nalézt množství bran do tohoto světa. Často jsou unášení muži, či ženy po svatbě, krátce před svatební nocí, nebo novorozené děti. Únosům se ale také nevyhnou hospodářská zvířata. Tito unesení nejsou unášeni pouze z tzv. reálných prostorových vztahů, ale také z času. Neboť těch málo jedinců, kteří se vrátili na tento svět po mnoha letech, pociťovali tuto dobu jako krátký okamžik.

      Četná jsou i vyprávění o vodních bytostech: o vodníkovi, který byl popisován jako malý, postarší, vousatý muž s dlouhými zelenými vlasy v zeleném oblečení. Nebo také vyprávění o rusalkách s dlouhými světlými vlasy a okouzlující půvabnou postavou, jejichž elfickou podstatu prozrazuje snad jen mokrý lem jejich šatů.

      Domácí duchové sice občas strašili lidi svým lomozením, ale pomáhali jim při práci a přispívali k blahobytu domácnosti.

      Snad v důsledku keltského vlivu se v anglosaské oblasti rozvíjela svébytná tradice Elfů, kteří se původně neodlišovali od albů. Ale staré anglosaské přídavné jméno „aelfscine“ (krásný jako elf) dává tušit, jak si lidé tyto vodní nymfy a horské či lesní elfy představovali.

      I přes vliv věků zůstali Elfové živí, a to převážně v anglosaské literatuře. Názornou ukázkou je třeba Shakespearovo dílo Sen noci Svatojánské nebo trochu mladší, Tolkienovi dílo, Pán prstenů. Tato díla ovšem představují i vědomé mystické koláže. Ale kdo ví. Třeba je to všechno pravda. Třeba to jen neumíme spatřit.

Na základě knížky Germánská mytologie napsal

elda Mealtiner