Faerie:

 

V knize Katharin Briggsové - An Encyclopedia of Faeries čteme:

„Slovo 'Fearie' nemá svůj původ nejasný. Základy je třeba hledat v podstatném jméně Fay, které nám nyní zní starobyle a nelibozvučně. Toto slovo je zase považováno za pokaženou formu slova Fatae, které označovalo klasické tři sudičky, které byli později upraveny do podoby nadpřirozených dam které určovaly osud lidí a navštěvovaly porody. Slovo 'Fay-erie' nejprve vyjadřovalo kouzlo nebo iluzi. V dnešní době se pod termínem 'Faerie' skrývají Anglosaští a Skandinávští elfové, Daoine Sidhe z vysočin, Tuatha de Danann v Irsku, Tylwyth Teg ve Walesu, Seelie Court a Unseelie Court, Malincí lidé a Dobří sousedé a mnoho jiných.“

„Daoine Sidhe – jméno, které převzali Tuatha de Danann v době kdy je Milesians vyhnal z podzemního světa. Jejich králem je Finvarra, který dodnes sídlí ve svém paláci pod kouzelným kopcem Knockma. Jsou to mimo jiné zkušení šachoví hráči, a Finvarra žádný člověk nikdy ve hře neporazil. Finvarra je také sukničkář, který často unáší lidské ženy. Naproti tomu jsou Daoine Sidhe úplně unešení hrou Hurling.“

V této knize můžeme dále nalézt další stovky odkazů s velmi podobným tématem: Faerie, Fay, 'Malí lidé', či Skřítci. Z toho vyplívá, že téměř v každé zemi tento výraz označoval mnohdy velmi odlišné věci. Uvádím zde několik příkladů slova Faerie, aby jste si udělali představu:

Na Islandu věří, že zatímco se Eva umývala své děti, promluvil k ní Bůh. Ve svém překvapení a úctě, ukryla své děti které ještě nevykoupala. Bůh se jí zeptal, jestli jsou zde všechny její děti, a Eva řekla ano. Bůh ji odpověděl, že děti které schovala budou od té chvíle schovány před veškerými ostatními lidmi. Tyto děti jsou dnes známé jako kouzelní lidé, elfové, či Huldreijský lid*.

V severské mytologii se vypravuje o tom jak se červové vynořili z mrtvoly obra Umiř, a proměnili se pro tento svět do podoby světlých a temných elfů. Světlí elfové mohli létat, a uchovávali v sobě vše dobré a šťastné. Temní byli zlo, které toužilo po ničení. Opovrhovali světem, a proto žili podzemí.

 Na jiných místech se říká, že elfové jsou padlí andělé. Zlo, které vstoupilo do nebe a dobro, které se usadilo v pekle.

Naproti tomu v Devonu byli za elfy považovány duše nepokřtěných dětí.

* Huldreijský lid: Za Huldreijský lid jsou považováni elfové s překrásnými obličeji, a hladkými nebo stromovou kůru připomínajícími zády. Děvčata z tohoto národa jsou výjimečně krásná, ale často mají kravský ocas. A proto se říká, že Huldreijský lid zobrazuje jen krásnou přední stranu, která skrývá jejich pravou podstatu.

A co vlastně slovo Fairy znamená?

Fairy- malá, velmi milá a jemná bytost, která může pomáhat či ubližovat lidem. (Thorndike * Barnhardt Junior Dictionary, Šesté vydání, 1965)

Fairy- malý imaginární tvor s lidskou podobou, zobrazovaný jako chytrý, rozpustilý a ovládající magické síly. (The American Heritage Dictionary, Druhý universitní vydání, 1982)

Fairy- malý, půvabný imaginární tvor s lidskou podobou, s kouzelnými silami. (Webster's New World Dictionary, 1995)

 

Tak co? Už jste našli význam slova Faerie, který je vám nejbližší? Je to malý, imaginární, a do jisté míry lidem podobný tvor?

„V mytologii jsou elfové zobrazováni jako národ, žijící v podzemním světě, národ podobný lidem, ale spíše dětem. A bohužel jsou také na lidech závislý. Čelí problémům, které způsobili lidé, ale na člověka stále nezanevřeli. Můžeme nalézt množství příběhů o elfech jako sousedech a soužení se kterým se lidé musejí setkávat. Tyto příběhy ale ukazují pravou podstatu lidstva a jeho vztahu k přirozenému a nadpřirozenému.“

Freud prohlašuje, že Elfové jsou přirozenými bytostmi, které nám dávají směr snažení a zachraňují nejpřirozenější duševní stavy.

Podle některých pověstí jedí Feérie pouze chléb, který si sami pečou, a pijí kravské mléko, a to přímo z vemene krávy. Prý je také známo, že jim lze zaplatit sýrem nebo jinými mléčnými produkty. Ve starověkých pověstech Irska popisuje autor Lady Wilde Feérie takto: „milují mléko a med, pijí nektar z květů rostlin. Tento nektar je pro ně vínem.“ Giraldus Cambrensis popisuje pro změnu Waleské Feérie takto: „nejí maso ani ryby, ale živý se pouze mléčnými výrobky, které někdy smíchají se šafránem.“ V dalších legendách se ale také praví, že v království Feérie nepotřebovali elfové žádné jídlo ani pití, a že se živili pouze z lidské víry v ně. (Briggs) Podle J.G. Campbell v jehož bajkách z Vysočiny a Ostrovů nebo Skotska, si elfové často vypůjčovali ovesnou mouku a poté vrátit dvojnásobné množství, ale vždy se jednalo o ječmennou mouku. Ječmen se zdá být jejich nejdůležitější plodinou. Elfové také někdy kradou obzvláště povedené kusy jídla vyrobené lidmi a nahradí je surovinami, které byli potřebné na jejich výrobu. Campbell užívá při popisu Galské slovo 'toradth' [Které značí to jak se Elfové živí a co kradou.].“

Faerie jsou pravděpodobně nesmrtelní, ale ne všechny mýty souhlasí s tímto tvrzením. Freud dále tvrdil, že Cornwallský Malý lid má po všech stránkách divný život. Každým rokem jejich života má za následek, že se mírně zmenšují ze své původní velikosti. V poslední fázi svého kouzelného života tráví své dny v těle velikosti mravence. Proto se někdy v Cornwallu říká, že zabít mravence přináší smůlu.

V legendě o podvržených dětech se praví, že Elfové často kradou lidské děti a na místě zanechávají podvržené elfí dítě. Obvykle prý také podvržené dítě zemře a skutečné je místo něho vychováváno v kouzelném světě Elfů. Pokud prý ale podvržené dítě nezemře, pak má často tělesné vady, nebo vypadá scvrklé a zdeformované. Je také často nemocné a rozmrzelé. Podvržené dítě je prý možná rozpoznat několika způsoby. Jeden z nich říká, že se dítě posadí na rozpálenou lopatu, nebo vhodí do ohně. Pokud je podvržené, tak prý poté vyletí komínem. Méně brutální způsob říká, že se dítě má zavést do pivovaru a má se mu ukázat, že se pivo vaří z kalné, bledožluté vody. Podvržené dítě by se mělo posadit a říct: „Viděl jsem vejce před slepicí. Viděl jsem první žalud před dubem. Ale nikdy jsem neviděl aby se pivo vařilo z kalné bledožluté vody.“, tak se prý ukáže, jestli to není starý Elf. Pokud se povede prokázat, že jde o podvržené dítě, pravdivé dítě bude položené na prahu dveří.

"Proto, aby jste mohli vstoupit do světa kouzel, musíte věřit, že se tam nachází více ze známého vesmíru, než co může být viděno lidskýma očima. Musíte věřit ve skryté, mlhavé, a sotva znatelné. Musíte začít hledat svýma vnitřníma očima, aby jste spatřili to, co je skryté v mlhách, protože zde se nacházejí hranice smrti! Tyto hranice tvoří bránu do obrovských světů, tak různorodých a komplexních jak ten náš vlastní. Tato země Elfů a kouzel není místo, kde přežívají malé bytosti, které těší lechtání našich pyšných lidských nosů. Je to celá nová dimenze – obydlená mnoha neznámými věcmi, tvory a bytostmi."

Tuto pasáž napsal Ferrashynn. A ukazuje rozšířenou víru, že Elfové jsou duchovními bytostmi, a že ten jejich svět je dokonale spojený s tím naším.

Slovo 'fae' se často píše různě. Můžeme najít slova jako: fairy, faery, faerie, fayre, fayerye, fairye...

Na Nemesis se tvrdí: „slovo 'Faery' by se nemělo plést se slovem 'fairy' označující vílu. Týkat se totiž předstírané víře moderní kultury (myslí Tinkerbell). Slovo 'Faerie' pochází ze starofrancouzského výrazu a přiřazuje tento výraz ke Glamoury a pohanské faerijské tradici. Naproti tomu slovo 'Fairye' původně v angličtině znamenal stav či sílu kouzla, nikdy až do dnešních dnů nebyl použit pro označení mytologické bytosti."

Další jména odvozená z výrazu Fae:

Fays:

prvotní forma tohoto slova

Fair Family:

Welšsky

Fair-Folk:

Welšsky

Farisees:

Suffolk

Pharisees:

Suffolk

Fary:

Northumberland

Fees:

Horní Bretaňsko

Feriers:

Suffolk

Ferishers:

Suffolk

Frairies:

Norfolk & Suffolk

Good Neighbors:

Skotsko a Irsko

Good People:

Irsko (má spojitost s výrazem Sidhe)

The Green Children:

středomořská literatura

Greencoaties:

Lincolnshire Fen verze

The Grey Neighbors:

Shetlandské pojmenování pro Trowy

Henkies:

Orknejské & Shetlandské pojmenování pro Trowy

Klippe:

Forfarshireské pojmenování

Li'l Fellas:

Manské pojmenování

The Old People:

Cornishské pojmenování

People of Peace:

Irské označení pro Sidhe

Pigsies:

Cornwallská varianta slova Pixies

Piskies:

Cornwallská varianta slova Pixies

Sith/Si:

Galská varianta pro Sidhe

Sleigh Beggey:

slovo pro Little Folk pocházející z jazyka Manx

Still-Folk:

verze ze Skotské vysočiny

Verry Volk:

pojmenování v oblasti Gower (Wales)

Wee Folk:

Skotské a Irské pojmenování

            A co dodat na závěr?

           "Svět kouzel může být nalezený na zelené louce, nebo na hladinách řek políbených sluncem. Může být skrytý v pustině osvětlené pouze měsíčním svitem, na úpatí hor, nebo jen v krytu porostu u cesty. Náš reálný svět schovává všechny portály do tohoto druhého a my je můžeme kdykoliv použít pro vstup do světa kouzel. Musíme si ale vzpomenou na cestou, kterou se dá k bráně dostat."