Dokument-meditace o dvou českých vědcích, kterým je věda trochu těsná. Meze odborného poznávání proto rozšířili o techniky východní meditace.
Film se snaží být tím, o čem pojednává – meditací. Je pomalý, teče jako voda, zrychluje, zpomaluje, proudí přes kameny.
Pavel Ctibor je fyzik pevných látek. Za pomoci mocných proudů plazmatu taví různé látky, aby dal vzniknout novým materiálům. Věda podle něj nemá než „nahlížet hmotě pod sukýnky.“ Pavel se noří do hlubin látek a uprostřed mikrosvěta krystalových mřížek se ale nemůže ubránit dojmu, že určité „korespondence mikrosvěta a makrosvěta existují.“ Stejné téma řešila před tisíciletími i východní mystika. Úcta k posvátnu – popsanému i nepopsanému – ho vede k opatrnosti.
Honza Burian je kognitivní vědec. Žije v domku v zahradní kolonii. Po letech zkoumání umělé inteligence, počítačových multiagentních systémů a filosofie dospěl k názoru, že věda nikdy nemůže popsat to, co ho zajímá: vědomí. Cestu „výzkumu v první osobě“ nalezl Honza v technikách pozorování mysli, jež jsou součástí buddhistické meditace. Při meditaci s vlastními emocemi se najednou ocitá blízko zdrojům utrpení.
© FAMU 2016
86 min., stereo, FullHD, DCP
kamera, režie: Honza Šípek
střih: Adam Brothánek
produkce: Anna Lísalová
zvuk: Eliška Blauberová, Veronika Bartošová
plakát: Michaela Casková
Mě ten film nadchnul. Protože zkoumá hranice. A já miluju ten pohyb po hranicích, kde se člověk může překlápet z jedné strany na druhou. A zároveň ta hranice je spojovníkem dvou světů, které v tom filmu spolu mluví: a to světa vědy a světa duchovna. To, jakým způsobem je tenhle film udělaný, pro mě bylo fascinující.--Petr Fischer, Slovo o filmu - Vladimír Hendrich, Karel Vachek a Petr Fischer (Český rozhlas Vltava, 16. 2. 2015, 27 min.)
Pokud ta intuice opravdu existuje, její síla se projevuje jak ve vědě, tak v umění, tak při procházce, tak při mytí nádobí. Já když jdu do lesa, tak jdu na houby! Ta nejhlubší stránka každého jednání se projevuje v tom praktickém. Moje žena říkala: jako filosof můžeš mýt nádobí. Čím se chováte normálněji, tím hlouběji můžete jít. Ale ten co si k tomu potřebuje dát nohu za ucho...--Karel Vachek, Slovo o filmu - Vladimír Hendrich, Karel Vachek a Petr Fischer (Český rozhlas Vltava, 16. 2. 2015, 27 min.)
Zásadní pro oba Šípkovy celovečerní filmy je také to, že nejde jen o experimenty, ale také o kroniky autorových vlastních soukromých fascinací. Možná právě proto se Tlačítkům bdělosti daří vyhýbat rozměru prvoplánové spiritualistické agitky. Ctiborovy a Burianovy názory nejsou nijak sofistikovanou formou mystiky, je to spíš žité než naučené přesvědčení, a tím pádem občas z jejich úst vyznívá neohrabaně. Jenže právě to je zachraňuje před nařčením z šíření snadno konzumovatelných a lacině útěšných duchovních nauk. Tlačítka bdělosti totiž nic nešíří, nepředkládají divákům hotové pravdy, ale naopak zaznamenávají ryze privátní, úpornou a obsedantní bitvu tří jedinců (Ctibora, Buriana a Šípka), jak vyjádřit něco, co se vyjádřit vůbec nedá.
A filmů, které porotě mohly "stát za to", bylo v české soutěži v Jihlavě ještě víc. Třeba Tlačítka bdělosti Jana Šípka, který pokračuje ve fascinujícím zkoumání mozkových sítí a dopadů jejich hraničních proměn na naše životy.
V sekci Česká radost letos soutěžilo hned šestnáct snímků. Sama své osobní vítěze mám. Jsou jimi Jan Šípek se snímkem Tlačítka bdělosti a Martin Kohout za Českou cestu, gratuluji.
Honzu znám dlouho, je jeden z mých nejbližších kamarádů. O Pavlovi mi řekl Martin Vlček. Když jsem se rozhodl, že bych Pavla chtěl do filmu, věděl jsem o něm jenom to, že se pěkně směje a je fyzik a asi i buddhista. To stačilo.
Kino Světozor, Praha - pondělí 19. 12. 2022 v 20:45
Filmový festival Litoměřice - 26. 8. 2022 v 15.00, Kino Máj
sobota 6. 8. 2016 - 12:40-13:50 - Festival Povaleč u hradu Valeč
28. 5. 2016 - festival vyosení - Nymburk
středa 27. 4. 2015, 19:00 - Městská knihovna Praha, Mariánské nám. Debata s protagonisty + Petrem Fischerem a Miroslavem Petříčkem.
úterý 3. května 2016, 20:40 - Kino Pilotů, Donská 19, Praha 10, [fcbk]
20. 4. 2016, 11:00 - AFO Olomouc - Konvikt, Univerzitní 3, Olomouc
Pražská premiéra čtvrtek 7. dubna 2016, 20:00, Kino Béla. Vstupenky tamtéž.
Kino Světozor, Praha, pondělí, 30. listopadu 2015, 20:45.
Premiéra na MFDF Jihlava 2015 28. října, 22:00, kino DKO I.