Grafika
 
Toto je místo, kde vám předvedu výsledky své grafické práce. O počítačovou grafiku se zajímám už dlouho, ale nikdy jsem neměl moc příležitostí prodat to, co umím. Tak alespoň předvedu co jsem uz udělal. Uvidíte tady mé garické návrhy v oblasti klascické HTML a také animací flash. Většinu z toho, co jsem dělal, se objevilo na těchto stránkách, ale i na stránkách některých přátel.
Také bych zde rád prezentoval některé jiné druhy mé grafické tvorby. Na většinu mých novějších grafických návrhů jsem používal hlavně program Macromedia Flash MX. Myslím, že práce s vektorovou grafikou je v tomto programu řešena asi tím nejlepším způsobem, s jakým jsem se zatím setkal. Na bitmapovou grafiku používám program COREL 9 Photo Paint. Novější verzi tohoto programu jsem zatím netestoval, ale na tuto verzi si zatím nemohu stěžovat.
 
Historie této stránky
 
Tato stránka - Rusttaf's WEB - dříve - Rusttaf's Den - se postupně vyvíjela od začátku roku 2001, kdy jsem své první úspěšnější pokusy s HTML publikoval na internetu. Bohužel už nemohu ukázat, jak vypadali ty úplně první stránky (vlastně si už ani nevzpomínám jak vypadali), protože bohužel vzali za své při poškození jednoho mého staršího disku. Ale mohu vám ukázat alespoň jejich fragment.
 
 
Stránka Gambler's Paradise byla před svou rekonstrukcí nejstarší část mých stránek. Když jsem upravoval design stránek, tuto jsem vždy nechal tak, jak byla. Byla to neuvěřitelná změť tagů a já neměl sílu ani odvahu se v ní přehrahovat a měnit ji. Až teď...
Psal jsem ji hlavně v notepadu a na to že jen zdrojový kód měl přes 45 kB to byl skoro heroický výkon. I se všemi obrázky a grafikou měla kolem 700 kB (jen pro zajímavost dnes má kód 25 kB a grafika kolem 150 kB). Tehdy jsem toho moc nevěděl o komprimaci grafiky a s HTMl jsem taky více méně začínal.
Jak vypadala před reknstrukcí se můžete přesvědčit sami, když si stáhnete menší zip se zdrojovým kódem i obrázky.
Dnešní verze je poněkud vylepšená. Obrázky jsem použil většinou původní, ale upravil jsem je a zkomprimoval, takže mají méně, než třetinu původní velikosti.
 
 
Druhá verze stránky dostala nové pozadí a také nové menu. Po grafické stránce byla daleko progresivnější a přibyly i nějaké skripty. Kaskádové menu napsané v JavaScriptu a propůjčené od Tatouška vypadalo rozhovně lépe, než to starší, které tvořila prostá mapa,ale mělo ale své mouchy. A byly to pořádné masařky. Zdrojový kód byl poněkud velký a než se načetlo, tak musel průměrný uživatel zešedivět. Navíc se nějak nesnášelo s rámy a to byl dost problém.
Změnilo se také pozadí a přibila utilitka jménem Mailer, přes který mi návštěvníci mohli posílat své návrhy a připomínky.
Na tvorbu grafiky jsem tehdy používal hlavně COREL 9 Photo Paint a na psaní kódu jsem místo Notepadu našel UltraEdit. Nebyl to až takový pokrok, ale alespoň jsem se mohl rychleji orientovat v kódu.
 
 
 
Při tvorbě třetí verze stránek jsem použil Flash 5. Zdálo se to jako velice dobrý nápad, protože při tvorbě ve Flashi se člověk odpoutá od tradiční strohosti HTML a přejde do úžesné dimeze interaktivních animací. Problém byl v tom, že stránky jsem jaksi nedokončil. Jejich mírně Matrixovský vzhled zůstal běžnému návštěvníkovi skryt, protože jsem byl příliš líný na to, abych vychytal všechny mouchy, které měli a nabídl je široké veřejnosti. Více či méně fungují, ale mají své mouchy, které ani nyní nechci opravovat, nehledě na to, že jsem přišel o jejich zdrojové knihovny, což může jejich opravu jaksi znepříjemnit.
Velice hrdý jsem byl tehdy na flashové menu, které se vinou nedopatření dostalo i na klasické stránky.
 
Toto je tedy už čtvrtá verze těchto stránek s novým designem a rovněž i novým názvem.
Při jejich psaní jsem použil ty nejlepší programy na tvorbu stránek, jaké znám. Grafiku jsem vytvářel v Macromedia Flash MX a Fireworks MX a kód a scripty jsem psal v programu Dreamweaver MX. Na celé stránky jsem použil jednotnou formu designu zajištěnou CSS sheety. Na ty jsem použil program TopStyle 2 od Bradbury Software. Musím uznat, že tyto programy jsou to nejlepší, s čím jsem měl zatím tu čest pracovat. Pokud sháníte kvalitní software pro tvorbu webů, moho vám tyto programy vřele doporučit.
Program Flash MX jsem použil pouze na grafický návrh stránky, protože jsem ji zatím nechtěl zatěžovat flash grafikou, ale počítám s tím že se zde brzy nějaká objeví.
 
Jiné stránky
 
Webové stránky sice tvořím už nějakou dobu, ale něměl jsem zatím moc příležitostí, jak se prosadit. Vytvořil jsem nějaké stránky pro přátele a známé, ale nikdy jsem nedělal něco opravdu velkého. Ukáži vám alespoň to, co jsem už vytvořil.
 
Jedna z prvních stránek, stránek, které jsem dělal pro někoho je stránka www.drevovyrova.zde.cz.
 
 
Je to více méně komerční stránka, která nabízí obří zahradní šachy. Byla vytvořena v roce 2002 primárně na bázi rámů, jejichž poněkud složitější struktura jí dovolovala přispůsobit se na jakékoliv rozlišení. Pro návštěvníky se staršími prohlížeči měla i modifikaci bez rámů. Nemáí žádnou pokročilejší grafiku, ani složitější skripty. Na přání majitele jsem ji psal co možná nenáročně. Je pravda, že dnes bych ji napsal možná jednodušeji, ale svůj účel plní.
Návrh stránky jsem udělal ve Flash 5 a graficky složitější nadpisy v Corel 9 Photopaint.
 
Další stránka následovala tu předchozí téměř o rok později. Je to stránka mého dřívějšího spoluautora Vonnukem's Stuff
 
 
Je to osobní stránka Vonnukema, která je stále ještě ve vývoji, a tak se na ní v současné době odchytávají mouchy a čas od času se přidá nějaká vychytávka. Na Vonnukemovo přání jsem ji vytvořil také velice jednoduše. Tedy chtěl vlastně ještě neco prostšího, ale jeho koncepce jaksi postrádala jakýkoliv řád a tvůrčí nápad stránky, tak jsem se od ní mírně (spíš hodně) odklonil. Zkrátka, Vonnukem je spíše literát a o grafické stránce stránek toho moc neví a kdybych se do písmene řídil tím, co mi předložil, tak by mi čest nedovolila se pod to podepsat.
 
Poslední je stránka základní školy ve Strakách. Vytvořil jsem ji pro soutěž na soutez.indos.cz
 
 
 
Je to stránka malé mateřské a základní školy na Nymbursku a byla vytvořena na celostátní soutěž webových prezentací základních a středních škol. V kategorii stránka základní školy vyhrála, kategorii grfického designu se umístila na 2. a v kategorii nápad opět vyhrála. U mě osobně vyhrála cenu express století. Na její vytvoření jsem měl až neskutečně málo času (ani ne 14 dnů a při přípravě na maturitu).
Asi nejzajímavější část stránky je její intro vytvořené ve FLASH MX podle obrázku, který podle návrhu dětí nakreslila učitelka oné školy. Vzhledem k tomu, že zatím nemám tablet bylo překlelení onoho obrázku asi časově nejnáročnější část celé tvorby. Zbytek stránky je vytvořeno v Corelu 9 a Fireworks MX.
 
Ostatní grafika
 
Z mimowebové grafiky bych se mohl pochlubit třeba návrhy vstupenek a pozvánek na náš maturitní ples, které jsem realizoval s přispěním Milana Šťávy.
 
Vstupenka
 
Přední strana   Zadní strana
 
Výsledná vstupenka, tak jak ji zde vidíte, byl vlastně kompromis mezi mým návrhem a návrhem Milana Štávy. Můj původní návrh byl velice podobný té výsledné, jen neměl ten výrazný červený pás na okraji, který dominoval Milanovu návrhu a kterého se nechtěl vzdát. Myslím, že výsledek Milanových připomínek nakonec nevypadal vůbec špatně a propojení našich návrhů mělo za následek velice pěknou vstupenku.
Návrh jsem udělal ve Flash MX. Byla tištěna na čtvrtku ve formátu vizitky a jako ochranný znak měla na zadní straně UW razítko.
 
Pozvánka - přední strana
 
 
Pozvánka - zadní strana
 
 
Pozvánka byl můj návrh, i když jsem se musel v něčem podřídit dominantní osobě. Celý návrh jsem udělal taktéž ve Flash MX, protože se mi zalíbila kompizice zvlněné sítě, kterou jsem použil už na vstupenku. V návrhu pozvánka nevypadá zle, ale nepřál bych nikomu vidět to, co s ní prvedla jistá neschopná a neseriózní tiskařská firma. Za to, co s ní provedli bych je byl proklel až do třináctého pokolení a nenechal bych je potiskovat ani toaletní papír. Nicméně nás talačil čas a tak jsme jim ony pozvánky nemohli hodit na hlavu.