Filadelfský projekt Duha
Od doby, co si lidé vymysleli (a nebo spatřili) bohy, přáli si být lepší než oni. Mít tak jejich schopnosti a vlastnosi! Moci se neslyšně vznášet nad krajinou mezi oblaky, povídat si se stromy, spouštět hrůzu ničení a zkázy a nespatřeni se procházet mezi lidmi. Nespatřeni. Jak by se nám líbilo, moci slyšet, co si jiní povídají o nás, co dělají bez nás a co říkají v okamžicích domnělé samoty! Jak by se nám líbilo nezůčastněně pozorovat děj a ve vhodném okamžiku vstoupit do prostoru! Do by se to přepadáv alo, válčilo a zabíjelo! Ne, lidé zatím nejsou schopni nezneužívat svých prostředků. A otázkou zůstává, zda toho kdy schopni budou.
Člověk není bůh. A kdo se chce nad bohy povyšovat, skončí tak jako posádka malé americké vojenské doprovodné lodi DE 173.

***

Představte si vojenský přístav. Je 22. červen 1943. Tajný projekt, nejvyšší stupeň utajení. Na molu stojí několik lidí, mezi nimi nenápadný mužík, o jehož bílých vlasech říkají drsní mariňáci, že má trvalou. Hloubavým pohledem svých magických očí zkoumá loď DE 173. Jmenuje se Albert Einstein. V evidenci amerického námořnictva je veden jako vědecký pracovník. Jeho Teorie sjednocených polí byla označena za nedokončenou. Teď se ukáže!
Loď DE 173 je k prasknutí nacpána měřící a radarovou technikou. Posádka neví, co se bude dít, raději ji to ani nezajímá. Dvě lodě směřují na loď silné silové pole.
Okay, zapínáme! Mocné generátory napojené přímo na elektrárnu se rozbíhají. Loď DE 173 pomalu obklopuje zelený dým. Je to v pořádku? Loď zmizela z radaru. Podařilo se nemožné - radar byl již v průběhu II. světové války oklamán! Dým se konečně rozplývá a loď - nikde! Jen ve vodě jsou vidět kruhy.
Proboha vypněte to pole!!!
***

V americkém pobřežním městě Norfolk sedí dva obchodní cestující v baru. Čekají na svou loď do Anglie a krátí si čekání tlacháním o starých dobrých časech a zíráním na moře. Kus od břehu se objevuje podivný zelený mrak. Vyjíždí z něj loď. Moc toho ani nepili a volají na servírku. Vidí to co oni? Na mou duši! Loď je opět obalena zelenou mlhou a zakrátko zcela mizí. Přístav je zanedlouho uzavřen armádou. Obchodní cestující ani servírka samozřejmě nic neviděli.
***

Loď se opět objevuje ve filadelfském přístavu. Pokus se nadmíru zdařil. Zbytek posádky, který přežil je odvezen do sanatorií, izolován od světa. Někteří jsou dementní, jeden muž prochází zdí. Je odvezen... Jsou přesvědčeni námořnictvem, že nic neviděli, ale pro jistotu musí podepsat přísahu, že to co neviděli nikomu neřeknou...
"Pokus se nadmíru povedl, doktore!"
***

Doufám, že se mi trošku podařilo roztočit obrátky vaší fantazie. Co z toho je pravda? Faktem je, že Albert Einstein byl od 31. 5. 1943 do 30. 6. 1944 zaměstnán u ministerstva námořnictva jako vědec. Faktem je, že obyvatelé města Norfolk o zjevení a opětovném zmizení lodi hovořili. Faktem je, že posádka lodi byla hospitalizována. Faktem je, že lidé, kteří se experimentu zůčastnili vydávají svědectví o úspěchu. Faktem je, že posádka lodi hovoří o věcech z jiného světa "tam v mlze". Faktem je i, že se oficiální místa odmítají vyjádřit.
Kde je pravda? Co se 22. června 1943 ve Philadelphia Navy Yard skutečně stalo? Potvrdila se teorie o pararelních vesmírech?

Už od dob, kdy člověk odešel z Edenu mu není dáno být bohem. A třeba je to tak i lepší.


Pokud se zajímáte o fyziku a chcete se o Teorii jednotného pole dozvědět něco více, sežeňte si následující literaturu:
 • Landau, Lifšic: Teorie pole, II. díl
 • W. Heisenberg: Úvod do jednotné teorie pole elementárních částic, Mir, 1968, rusky
 • V. Vizgin: Ertangenský program ve fyzice, Nauka, 1975, rusky

  Honza Šípek
  Schizofrenní blud?

  Připomínka k tomuto sajtu

  Jsem student fyziky jaderne, subjaderne a vysokych energii na MFF UK tretim rokem, takze mam jiste predstavy o teoriich pole a podobne.

  Takova poznamka k unitarni teorii pole - Einstein hluboce podcenil kvantovku a presto ze stal u jejiho zrodu, nikdy neprijal kvantovy obraz sveta (viz Diracova reprezentace) za svuj, porad v tom hledal nejake "materialni vlny" a podobne (viz Schrodingerova vlnova mechanika). V Einsteinove dobe nebyla poradne znama slaba a silna jaderna interakce, dalo by se rici, ze Einstein je zcela ignoroval pri budovani Unitarni teorie.

  Nakonec se ukazalo, ze cesta nevede pres sjednoceni elmag a gravitacnich interakci, ale pres sjednoceni elmag a slabe jaderne, ze tyto interakce jsou "podobnejsi", lepe receno, ze sjednoceni techto dvou interakci dochazi pri nizsich energiich nez je potreba k sjednoceni s gravitacni interakci.

  Toto je pro me duvodem, proc si myslim, ze nic jako Unitarni teorie nikdy nebylo, protoze to proste nejde. Cas ukazal, ze cesta vede jinudy, tehdy na to doba nebyla zrala. GWS teorie (elektroslabe sjednoceni) je nekdy z konce sedesatych let a jeji overeni bylo provedeno nekdy na zacaku 70's, finalni potvrzeni bylo v r. 1983, kdy v CERNu nasli castice, ktere GWS teorie predpovidala (W+, W-, Z0 bosony)

  docela by me proto zajimaly vase prameny s pozdravem zdarOndrej Chvala <0@lib.amu.cz>