Žlutá ponorka 1999
(www.archatheatre.cz, březen 2000)


Předání výročních kritických cen za vynikající loňská alba a koncerty oceněných.

Letos počtvrté udělí Volné sdružení publicistů Periskop své Žluté ponorky - soukromé ceny, mapující především mimořádná alba uplynulého roku. Třídenní akce v Divadle Archa na počátku března toho tentokrát nabídne o dost víc, než bylo dosud při předávání zvykem.
V pátek třetího března v Arše vystoupí ďábelská kombinace Hradišťan - Už jsme doma (Žluté ponorky převezmou za alba O slunovratu, respektive Uši). O den později převezmou v rámci koncertu další ceny Zuzana Navarová a Iván Gutiérrez (album Skleněná vrba) a Jan Spálený spolu s ASPM (za album Až srdce usedá). Vrcholem sobotního večera bude premiéra nového programu Oldřicha Janoty, který vytváří hudebně-scénickou akci přímo pro tuto příležitost. Janotovi přiřkli publicisté "cenu permanentní výjimky" Muž, který prochází zdí: příčin je tolik, že o nich protentokrát pomlčme.
Koncertní večery jsou ale jen horizonty, k nimž se vztahuje sobotní a nedělní celodenní program - takzvaná Žlutá konference. "Pokus o diagnózu současné hudební scény", čili seminář s podtitulem Současná hudební scéna po deseti svobodných letech přinese setkání s vydavateli, producenty, muzikanty i publicisty, řeč bude o úspěších české hudby ve světě, potírání klubů a institucí pro alternativní kulturu, hudební kritice ve světě a u nás, uvidíte opomíjené české klipy a uslyšíte hudbu, která aktuálně vítězí v nezávislých světových anketách. Čili: to nejdůležitější z toho, co tu je, a také z toho, co tu bohužel není...
Jako bonus bude v neděli uveden filmový dokument Wima Wenderse o hvězdných veteránech kubánské scény Buena Vista Social Club, jejichž objev - pod producentskou ochranou kytaristy Ry Coodera - se stal zcela mimořádnou událostí, překračující hranice world music.
Nakonec stručné odtajnění Periskopu, čili šestice, která Ponorky (letos dílo Milana Caise, výtvarníka a bubeníka kapel Tata Bojs a Oswald Schneider) vymyslela a rozdává: Ivan Hartman, Pavel Klusák, Petr Korál, Karel Prokeš, Tomáš Seidl, Vladimír Vlasák.


    

[zpět na úvod ][novinky][diskografie][obrázky][články][texty][linky]

mezivlnami@centrum.cz