V noci v autě
(úryvek z knížky "Z nejhoršího jsme uvnitř !", nakl. Hájek a spol., 1993)Na podzim 1982 jsme se vraceli autem z pololegálního koncertu v Brně-Tuřanech. Byla noc a v zakouřeným aute hráli v kazeťáku Třirychlostní Pepíčci, Oldřich Janota a Vašek Koubek. Před pár hodinami vystupovali v nabitém sále. Nabylo vůbec jednoduché se na Valnou hromadu, jak se nazývali tyto koncerty převážně brněnských alternativních skupin, dostat. Publikum se na ně sjíždělo z celé republiky. Neexistovali žádné plakáty, žádný předprodej. O hudebnících, kteří na Hromadách vystupovali, se v oficiálním tisku nepsalo, a když, tak pouze jako o spodině společnosti. Přesto se zprávy o připravovaných vystoupeních šírily spolehlivě. Ale nikdy nebylo nic jesté. Vždy existovala možnost zákazu koncertu.
V Tuřanech na mě nejvíc zapůsobil Janota. Hrál písně jako Hotel Savoy. Žlutý kopec, které i po letech pořád poslouchám a stále mě fascinují. Úplně jinak hrál druhý vrchol večera - Třirychlostní Pepíček. Brutálně oholená hudba na samou dřeň, bez bubnů, monotónní rytmy basy, syrové kytary i texty. Bylo cítit, že se s tím hoši moc nepářou. Neustále jsme se bavili o založení vlastní kapely a mě teď napadlo - tak bychom mohli hrát taky! Vždyť oni hlavně řvou: "Jsme tady!!!"
Auťák se houpal do rytmu právě hrající skladby, kouřili a kecali jeden přes druhého a osud některých z nás by zpečetěn.


(Knížka Z nejhoršího jsme uvnitř se zabývá historií Mňágy a Žďorp, a hlavně tím co se dělo než Mňága vznikla. Dočtete se jak to bylo se Slepým střevem, Happyendem, Velkým Plytkošem i Rytmickou mládeží. To vše je doplněno zajímavými historkami z koncertů a pařeb, historickými fotkami a texty.

Vydalo nakladatelství Hájek a spol.
Brožovaný výtisk, 294 stran.)

    

[zpět na úvod ][novinky][diskografie][obrázky][články][texty][linky]

mezivlnami@centrum.cz