V Horním Maršově budou hrát a zpívat pro místní památky
( Jan Hrudka, Mf Dnes, 20.6.2003)


Horní Maršov - Jsou festivaly, které do vás napumpují takřka vše, co se do tuzemské rockové scény vejde, a návdavkem přidají porci zahraničních hostů, a jsou akce komornější a žánrově vyhraněné.
Vládne na nich obvykle větší pohoda, nervózní pořadatelé nemusí kapely honit z pódia (Jen aby, proboha, nepřetáhla! Už tak jsme ve skluzu!) a program mívá často mimohudební přesah. Takovým podnikem je dvoudenní hudebně-divadelní festival "pro faru a starý kostel" v Horním Maršově ve východních Krkonoších.
Může za to Vojtěch Havel. Tato polovina manželského a tvůrčího violoncellového dua, které patří ke špičce domácí alternativní scény, jednou v Maršově koncertoval a protože mu před vystoupením zbyl čas na prohlídku obce, neušel mu místní hřbitovní kostel pocházející z počátku 17. století. "Prostředí stavby ho oslovilo natolik, že by prý bylo fajn, kdyby si tam mohl zahrát," uvedla Kateřina Sobotková z pořádajícího Střediska ekologické výchovy Sever.
Havel pozval do renesančního kostela sousedícího s areálem barokní fary okruh svých hudebních přátel, který pořadatelé doplnili o divadelní soubor Nejhodnější medvídci a o nestora divadla jednoho herce Miroslava Gabriela Částka.
O výtěžek festivalu se krkonošští ekologové rozdělí s Hradní společností Aichelburg, která pečuje o krkonošské památky. "Peníze podpoří opravu kostela a rekonstrukci památkově chráněné fary, kterou chceme začít využívat jako středisko ekologické výchovy. Akcí chceme vzbudit zájem o tyto památky a upozornit lidi, že se okolo nich začíná něco dít," sdělila Sobotková.
Festival odstartuje zítra dopoledne komedie Chilliastra Nejhodnějších medvídků, divadelního souboru, který má své počátky v Hradci Králové a letos slaví patnáct let činnosti. Na odpoledne je připravena série hudebních vystoupení, které ozvláštní výtvarná performance malíře Petra Nikla, člena výtvarné skupiny Tvrdohlaví. Částek si pro kostel v Horním Maršově připravil meditativní variace na Exupéryho Citadelu a festival zakončí v neděli Songová bohoslužba Luboše Svobody na text Pavly Zachařové.

SLUNOVRAT 2003 Horní Maršov areál fary, kostel Nanebevzetí Panny Marie

sobota

11.00 - Nejhodnější medvídci

13.00 - Vlastislav Matoušek, Karel Babuljak, Dagmar Andrtová-Voňková, Irena a Vojtěch Havlovi, Elena Kubičková a Fabrice Michel, Oldřich Janota

20.00 - Miroslav G. Částek

neděle

10.00 - Songová bohoslužba, hraje Hus band Internet: www.sever.ecn.cz

    

[zpět na úvod ][novinky][diskografie][obrázky][články][texty][linky]

mezivlnami@centrum.cz