Under Plunder jde vstříc novinkám
(MF DNES , Halka Friedmannová, 29.8.2001)

---------------------------------------

Plakát festivalu Under Plunder v Brně
Autor: Tetrahydroclub


B r n o - Nové hudební směry, performance, výstavy, videoart a další jsou náplní festivalu Under Plunder, který v pátek 31. srpna začíná v brněnském klubu THC. Po letním přívalu klasických hudebních festivalů čeká návštěvníky THC úplně něco jiného. Ona odlišnost spočívá jednak v programu, jednak v prostředí, v němž se bude festival konat.

--------------------------------------------------------------------------------


Narozdíl od některých předešlých ročníků se přehlídka "jiné" kultury odehraje pouze v klubu na Spolkové. "Přestože se tentokrát neúčastní garant dřívějšího souběžného projektu Pandora Box Michal Mašarák, výtvarno jsme nepominuli. Ať díky výstavám obrazů či použítí nových technologií," uvedl k letošnímu ročníku Under Plunder jeho organizátor Jiří Klestil.

I tak je festival rozdělen na dvě části - první se odehraje již o víkendu. Na konci září pak čeká návštěvníky komplexu druhý díl, který seskupení lidí v THC připravuje se svými holandskými patrnery. "S nizozemskou stranou jsme spolupracovali vždy. Letos nás podpořila i utrechtská radnice," popisoval Klestil.

Oficiální začátek první části stanovili pořadatelé na páteční 17. hodinu. Jak Klestil přiznal, klub jde již delší dobu cestou taneční muziky: "Nejde však o žádné techno, ale spíše o klidnější proudy. Nás momentálně uhranul trance." Elektronický trance s vlivy ambientu a etnohudbou v podání seskupení Raja a Shivanam pak také letošní Under Plunder zahájí. Následuje vystoupení brněnského sdružení Almanach Vítrholc s projektem Cube Base."

Severskou verzi stylu trance si užijí posluchači norské psychedelické kapely Troll. "Ti budou spolu se sobotním vystoupením Deprogramu - projektu bývalé členky Tribal Drift Mary Budimir - patřit k největším tahákům festivalu," prozradil pořadatel.

Moderní hudební směry se pak potáhnou celým programem, a to i v druhé holandské části koncem září. Jejím těžištěm bude podle Klestila jednoznačně několikahodinové vystoupení sdružení Puha Hu$tlers.

THC je nejen hudební klub
Brno (haf) - TetraHydroClub je momentálně nepřístupný, ale festivalem Under Plunder otevře novou sezonu. Provozovatel prostor bývalého kulturního domu na Marxově se netají velkými plány.
"K provozu samotného klubu se postupně připojují další aktivity," tvrdí Jiří Klestil. Místnosti v druhém patře, které sloužily jako ubytovna, se změnily v centrum volného času. "Fungují spíše jako dílny, výtvarné, divadelní. Před prázdninami slušně fungovala dětská odpoledne, která vedli externí lektoři nebo samy maminky," popisoval Klestil. Jak dodal, snem centra je vytvoření počítačového kroužku. "Některé děti se stále k počítačům natož internetu nedostanou," vysvětlil.
Příklon klubu k taneční muzice dokazuje i vlastní THC soundsystem. "Počet dýdžejů a spolupracovníků není stálý, kdo může jede," říká se smíchem Klestil. Soundsystem mohli nedávno slyšet kupříkladu návštěvníci festivalu Boskovice. "O taneční muzice se toho pořád mnoho neví a sound system může vzbuzovat dojem podivných lidí, podle většiny lidí permanentně pod drogama. Což samozřejmě není pravda, je to lepší než sedět v hospodě," říká Jiří Klestil.
Finance shání THC různě. "Od holandské strany, malých sponzorů až po granty," osvětluje majitel. Další informace najdou zájemci na adrese http://club.thcnet.cz/.

PROGRAM VIII. ROČNÍKU FESTIVALU UNDER PLUNDER 2001

(31. 8. - 2.9. a 28.9. - 30.9.)
I.ČÁST
31. srpna
17.00 Zahájení první části festivalu: Raja (elektronický trance), Shivanam (ambient ethno trance), Cube Base (Vítrholc), Troll (norská elektronická psychedelic trance kapela), DJ Troll
1. září
18.00 Dáša Voňková a Oldřich Janota + dívčí taneční soubor Hyeny a hyacinty, Deprogram - australská ambientní skupina pod vedením Mary Budimir (ex Tribal Drift)
2. září
18.00 DJ Filip Stan a další (odpočinkový, relaxaní program v klidných vodách především reggae rytmech, zahrada a další aktivní programová centra zůstanou zpřístupněny)
II. ČÁST (ve spolupráci s utrechtskou radnicí)
28. září
17.00 Zahájení druhé části festivalu: vernisáž obrazů Petra Ferenbauera; instalace, paintings, diataties, videoprojection: Rudi T. Warners, Peter Schrijwers; Mirek Novotný fotografie
21.00 Puha Hu$tlers featuring: decadent beats for the urban elite; special lounge DJ Critof, DJ Simon, P.Sixsmith (Velká Británie), MC Paul, Roberto Emerencia percussions, VJ Zinder, Rob, Pascal, VJ V-Gun; DJ Javas, DJ Sayko; Performance, projekce, lidský faktor, technologie, projevy, media: Balkan Tracks Abbruch (aus Temelin), ex Das Hyenas in show Audio/Video, aneb já se ten videoart snad nenaučím...
29. září
20.00 Deepinit (DJ Vik, DJ Koala, DJ Lucas; Chill out a malá tančírna v režii THC soundsystemu. + Projekt Neuron); Performance: Balkan Tracks Abbruch (aus Temelin), ex Das Hyenas in show Audio/Video, aneb já se ten videoart snad nenaučím...
30. září
09.00 DJing under trees aneb Denní hraní v zahradě: Jemný poslechově - kulinářký zážitek a seminář na téma: Sklizeň a její úloha v domácí gastronomii, aneb od špenátu k pudingu a zase zpátky...MF DNES , Halka Friedmannová

    

[zpět na úvod ][novinky][diskografie][obrázky][články][texty][linky]

mezivlnami@centrum.cz