Takyléto na Křivoklátě začíná o víkendu
( Lída Vondráková, Mf Dnes, 20.6.2003)


Program jsme sestavovali tak, aby si vybral opravdu každý, říká zakladatel akce Milan Zimmermann

Křivoklát - Už deset let mají návštěvníci Křivoklátu jednu jistotu. Když o prázdninách zamíří na hrad, minimálně o víkendech tu mají šanci pobavit se při hudebních, divadelních a dalších produkcích.
Festival Takyléto 2003, který má v podtitulu především pohodu, začíná již o tomto víkendu. Jednou z jeho organizačních duší je Milan Zimmermann, který stál i u zrodu celé akce a kromě toho se s kapelou Hradní Duo pravidelně objevuje během festivalu i na pódiu.

Program festivalu Takyléto 2003

21. 6. Znouzectnost (punk) - 20 hod. 26. 6. O. Janota a taneční skupina - 19 hod. 28. 6. R. Vašinka & Orfeus (divadlo ) - 19 hod. 1. - 8. 7. Noc na Karlštejně (muzikál) - 19 hodin 6. 7. Pulpeho sirotci (jazz)- 15 hod. 10. 7. Jaroslav Dušek&Vizita (divadlo) - 20 hod. 11. 7. ASPM &J.Spálený (blues) - 19 hod. 12. 7. Bokomara&Veselá tráva (folk) - 19 hod. 13. 7. DS Tyrš Lány „Královna Koloběžka“ (divadlo)- 20 hod. 18. - 20. 7. Loutkový minifestival(Buchty a loutky,Teatrotoč) - přes den 19. 7. Yo-Yo Band ( reggae) - 19 hod. 25. 7. Ludus Musikus (komorní soubor) - 19 hod. 26. 7. J.Krček&Chairé&Fiorretto (hist. hudba a tanec) 19 hod. 29. 7. - 3. 8. Křivořezání ( řezbářské sympozium ) 1. 8. Nezmaři ( folk) - 19 hod. 2. 8. TiDiTaDe ( afro - etno + ohňový rituál ) 20 hod. 3. 8. Tyjátr na káře (divadlo) - 15 hod. 8. 8. DS Tyrš Lány „Strašidelný les“ (divadlo) - 20 hod. 9. 8. Žalman&spol. (folk) - 19 hod. 10. 8. Bílá nemoc (rock) - 19 hod. 14. 8. DS Tyrš Lány „Hamlet...“ (divadlo) - 20 hod. 16. 8. Hradní Duo&Prsten (folk) - 19 hod. 21. 8. DS Tyrš Lány „Strašidelný les“ ( divadlo) - 20 hod. 22. 8. Vojta Kiďák Tomáško (folk) - 19 hod. 24. 8. Cop ( bluegrass) - 19 hod. 28. 8. O. Janota ( meditační hudba) - 19 hod. 29. 8. Par Avion ( hudební improvizace) - 19 hod. 30. 8. Kořán-Svobodová-Nikl (improvizace)

Program Takyléta letos symbolicky začíná ne až o prázdninách ale už první letní den...

Je to symbolické, ale zároveň kapela Znouzectnost, která festival zahájí, neměla jindy volný termín.

Co návštěvníky Takyléta během prázdnin na hradě čeká?

Program jsme sestavovali tak, aby si vybral každý. Z muziky tu zazní od folku a country přes jazz až po punk, divadelníci předvedou od loutkového divadla přes klasiku až po improvizaci a nebude chybět ani historický tanec či ohňový rituál. Diváci se také dočkají muzikálu Noc na Karlštejně, který na Křivoklátě uvede v prvním červencovém týdnu pražský divadelní soubor TY-JÁ-TR.

Kde všude se budou programy odehrávat?

Programy chystáme převážně na hradních nádvořích. Novinkou letošního ročníku je dřevěná tesaná loď, Archa Noemova, která již stojí na dolním nádvoří a na níž se uskuteční některá divadelní představení.

Na co se nejvíc těšíte vy osobně?

K mým oblíbencům patří Jan Spálený a ASPM, moc se těším i na vystoupení Yo Yo Bandu, který potvrdil i po nedávném tragickém odchodu Vladimíra Tesaříka, že na hrad přijede a zahraje. Poprvé k nám přijede i Jaroslav Dušek s divadlem Vizita.

K tradičním letním akcím na Křivoklátě patří řezbářské sympozium Křivořezání. Bude i letos?

Řezbáři z celé republiky se opět sejdou na hradním nádvoří na přelomu prázdnin a budou zde svá díla tvořit přímo před zraky diváků. Přesné tematické zadání jsme letos neurčovali. Někdo bude pokračovat ve výrobě loutek pro představení Posvícení v Hudlicích, další se zaměří na rozšíření vyřezávaného Křivoklátského betlému, ale volné téma pro všechny bude „čerti a peklo“.

Jak dlouho se takový prázdninový festival připravuje?

Program festivalu chystáme vlastně od chvíle, kdy skončí jeho předchozí ročník. Někdy začínáme dokonce dřív, protože se rovnou s účinkujícími, kteří na hrad přijeli, líbilo se jim tu a hlavně se líbili divákům, domlouváme na dalších termínech.

Kolik lidí festival organizuje?

Abych na někoho nezapomněl... Já, křivoklátská kastelánka Majka Šindelková, naše rodiny a přátelé. Letos možná už zapojím i naši roční dceru. Mohla by třeba trhat lístky, protože ona teď trhá skoro všechno.

Co byste vzkázal těm, kteří ještě nikdy festival na Křivoklátě nenavštívili?

Pochopitelně, aby přijeli. Pozval bych je, aby přišli i na program, který jim možná podle názvu nic neříká, protože na plakáty nemůžeme vypsat úplně všechny podrobnosti. Zároveň ale není vyloučené, že díky tomu právě tady mohou objevit nejedno příjemné překvapení.

Kde se zájemci dozví podrobnosti o programu festivalu?

Mimo jiné na internetových stránkách www.krivoklat.cz.

A jaké jsou vaše nejbližší plány?

Těsně po zahájení festivalu ještě odjedu s rodinou na týden na dovolenou, protože během prázdnin už se mi to v žádném případě nepovede.

 

    

[zpět na úvod ][novinky][diskografie][obrázky][články][texty][linky]

mezivlnami@centrum.cz