Sympozium Hermit, klášter Plasy
( kronika Orloje snivců, 13.6.1992)


13. 6. 1992 ORLOJ SNIVCŮ
klášter Plasy
sympozium Hermit


Naše první setkání s tak jedinečnými a fenomenálními prostorami plasského kláštera.

To moje úplně první bylo v dubnu, kdy jsem v Plasech vypomáhal Pierrovi Berthetovi a promítal nějaké diáky žákům místního gymnázia. To příjezd do chladných a mokrých chodeb byl přesně týmž obrazem, jaký nacházíte v Tarkovského filmu Nostalgie. Kdy do naprostého ticha jen a jen kape voda, v oknech do rajského dvora chybí skla a je vidět jen déšť a pobíhající vlčák. Vše naprosto nehybné, chladné , obrovské a stoleté, jen do toho všeho občas přelétne klášterní poštolka...

Tento velký mezinárodní festival vymyslel a zorganizoval Miloš Vojtěchovský a nazval ho Hermit ( poustevník ). Všechny následné pobyty a setkání zde s různými dalšími lidmi jsou stejně neuvěřitelné jako toto první, a docení se až mnohem později.

Hrajeme ve čtvrt na osm po Lubošovi Fidlerovi a Oldřichu Janotovi. Jdeme se projít k řece, trochu vydechnout a nadýchat se čerstvého vzduchu. Uléhám do trávy, zdálky zní Markovo ťukání na buben a pak jdeme, trochu pozdě, na to...V kapli sv.Benedikta na nás již čekají...

Probíhá to docela příjemně, tedy alespoň pro nás. V kapli je na snivce poněkud světlo.Tentokrát s námi hraje Martin Janíček na svůj termoskový nástroj.

Večer byl pak hezký koncert Oldřicha při svíčkách v zámeckém sále. Doprovázel ho Luboš, ale škoda, že pak už nezahrál na "harfu".

Michal je stále nějak nemocnej.


    

[zpět na úvod ][novinky][diskografie][obrázky][články][texty][linky]

mezivlnami@centrum.cz