Struny podzimu 2001
(www.strunypodzimu.cz, 2001)



neděle 11/11 - Míčovna, 19.30
Alan Vitouš - “Má vlast”

Happenning na rozloučenou (?)

Spoluúčinkují:
Edita Adlerová - zpěv
Martin Zbrožek - housle
PaSait Nyass - bubny
Oldřich Janota - kytara
Miloš Vacík - bubny
Song Vojtová - zpěv
Pavel Klikar - klavír
Milan Knížák -výtvarná spolupráce


“Stává se výjimečně, aby hudebníci etablovaní ve svém oboru byli ochotni vstoupit na tenký led nepoznaného. Oslovil jsem kumštýře, kteří mají potřebu vyjadřovat se mimo zavedené kulturní vzorce. Díky tomu budeme svědky umělecké výpovědi lidí, kteří tvoří v příbuzných oborech a přesto by se na podiu asi nikdy nepotkali.” Alan Vitouš

Alan Vitouš oslovil umělce, kteří mají potřebu se vyjadřovat mimo zavedené kulturní vzorce. Díku tomu budeme svědky umělecké výpovědi lidí, kteří tvoří v příbuzných oborech, a přesto by se na pódiu asi nikdy nepotkali. Čeká nás nevšední zážitek.


Multiinstrumentalista Alan Vitouš, který dnes žije v Curychu, se narodil v hudebnické rodině v Praze, kde rovněž absolvoval konzervatoř v oboru bicích nástrojů. V šedesátých letech začínal jako zázračné dítě ve skupině Junior Trio, spolu se svým bratrem, kontrabasistou Miroslavem Vitoušem a hráčem na klávesy Janem Hammerem. Po letech působení s českými i evropskými jazzovými špičkami, získal postupně renomé znamenitého improvizátora. Spolupracoval jak tanečníky (1985-1990 s japonským buto tanečníkem Min Tanakou), tak s divadelníky (1989-1998 realizoval více než 200 vystoupení v rámci divadelního projektu „Vizita“ s hercem Jaroslavem Duškem).

Zpěvačka Edita Adlerová vystudovala Konzervatoř v rodných Pardubicích. Ve dvaceti letech upoutala na sebe pozornost v plzeňském divadla J. K. Tyla jako mladičká Carmen. Věnuje se interpretaci tradiční i moderní klasické hudby doma i v zahraničí.

Houslista Martin Zbrožek se po ukončení konzervatoře v Teplicích věnuje jazzu doma i v zahraničí. Mimo to uplatňuje své mimořádné pohybové a improvizační schopnosti v oblasti divadla. Působí jako pedagog na Konzervatoři Jaroslava Ježka.

Bubeník PaSait Nyass pochází početné rodiny kmene Wolof z Gambie. Od třinácti let byl členem tanečního kolektivu African Foundation (Africká nadace), působícího v oblasti západní Afriky. Pak přešel do tradičně orientovaného souboru Tumbuka. V České republice žije tři roky a pracuje jako lektor afrického tance v pražském Tanečním studiu a kromě toho se účastní různých hudebních projektů: Nayabingi Warriors (Válečníci Nayabingi), Back to Culture (Zpět ke kořenům kultury), Underwear (Spodní prádlo).

Kytarista a zpěvák Oldřich Janota je zařazován mezi představitele minimalistické a meditativní hudby, folku a rocku. Na české hudební scéně vystupuje již 30 let. Nemá hudební vzdělání. Typické jsou pro něho tvorba hudby z řeči a rozeznívání slov z tónu.

Bubeník Miloš Vacík původně vystudoval uměleckou školu. Od osmnácti let působí jako profesionální hudebník, např. Laura a její tygři, Šum svistu a ve velkém množství dalších skupin či orchestrů. V roce 1994 založil vlastní formaci Sluneční orchestr a nedávno Tam-Tam Orchestra, složený pouze z bicích nástrojů.

Zpěvačka Fengjün Song/ová/-Vojtová vyrůstala a vzdělávala se v rodném městě Jiamusi v severní Číně. Od svých osmi let se učila pekingskou operu. Byla dlouholetou žačkou Shang Huiminové, stoupenkyně školy Shang, jedné ze čtyř největších tohoto tradičního uměleckého projevu. Songová má vědecké tituly v oborech komparativní lingvistiky a frazeologie. Už šest let experimentuje s rozličnými technikami orientální zpěvu a spolupracuje přitom s řadou předních českých hudebníků.


 

[zpět na úvod ][novinky][diskografie][obrázky][články][texty][linky]

mezivlnami@centrum.cz