Rok Koně se slavil v předstihu
(Petr Slabý, Hospodářské noviny, 12.02.2002 )Praha, 12. 2. 2002


Po Roku Hada nastává právě dnes podle čínského lunárního kalendáře Rok Koně, který je příslibem velkých zlomů a úspěchů. Předzvěstí těchto "lepších dnů" se stala páteční oslava Roku Koně spojená s křtem CD v Česku žijící čínské zpěvačky Feng-Jun Song Horská karavana v pražském Divadle Archa.
Song za pomoci svých českých spoluhráčů manželů Vedralových a skladatele současné vážné hudby Martina Smolky dokázala možnosti symbiotického propojení odlišných kultur, které vytváří zcela novou dimenzi. Výsledek nemohl než pohladit duši každého posluchače.
Zvukově dokonalé album z produkce firmy Black Point, obsahující čínské, mongolské, tibetské, korejské a tchajwanské lidové písně v nezvyklých aranžích, bylo poprávu vysoce oceněno naší i zahraniční hudební kritikou. Jemné předivo melodií má obrovskou hloubku a prostor. Vedralovi mu dodávají český folklórní přínos i folkjazzové cítění a Smolka zase zkušenost evropské klasické hudby.
Živé vystoupení mělo však ještě další rozměr, který umocnily zpěvaččiny komentáře v perfektní češtině. Procítěnost se tu snoubila s laskavým jemným humorem a neobyčejnou spontaneitou. Místy až minimalistický doprovod pak neokázale podtrhl křehký, ale značně dynamický sugestivní vokál.
V druhé polovině večera vystoupil folkový renegát a meditátor Oldřich Janota, k němuž se po několika skladbách přidala i Song. Dalšími "hosty" byli opět Jiří a Helena Vedralovi, prezentující zde polovinu souboru Musiga, jenž se orientuje na osobité úpravy valašských lidových písní. Jejich vystoupení svou uvolněností dokonale ladilo s celkovou náladou večera a představovalo další kamínek do propracované mozaiky. Došlo i na sólové vystoupení Song v korejské písni Alalia plné touhy a nostalgie. V poslední skladbě zpěvačka potvrdila dokonalou znalost češtiny.
Jestliže byl tento večer jakousi vstupní bránou do Roku Koně, pak se máme nejspíš na co těšit.

 

[novinky][diskografie][obrázky][články][texty][linky]

mezivlnami@centrum.cz