Nahrávky Janoty, Fidlera a Richtera neztratily na síle
( Alex Švamberk - AlbumCity.cz , 2001 )Velkou splátkou tuzemské alternativní scéně osmdesátých let je dvojalbum High Fidelity, zachycující dva koncerty tria Janota, Fidler, Richter integrálně propojujícího prvky minimalismu a ambientu s akustickou hudbou.
Jde o zcela originální přístup, který nemá obdoby. Podobné experimenty využívající echovaného zvuku a táhlých tónů elektrické kytary, smyček i industriálních zvuků se totiž většinou odehrávaly buď v rámci alternativního rocku, nebo industriálu. Skladby drží pohromadě Janotova akustická kytara, jejíž zvuk bez ohledu na uplatněné repetitivní struktury odkazuje k folku. Jeho prvky jsou ostatně patrné i ve stavbě skladby Výkladní skříně a v některých pasážích Měsíce nad Radlicemi. Oldřich Janota sice v doprovodném textu poukazuje na skutečnost, že v záznamu je zvuk akustické kytary příliš dominantní, což vazby na folk možná až příliš zdůrazňuje, těžko je ovšem může popřít.
Tvorba tria však měla mnohem více poloh než jen onu meditativně-akustickou podmalovanou zvuky elektrické kytary ve Sněhové kouli. Prolínání repetitivních struktur, typické pro minimalismus, najdeme ve Žlutém kopci i v Meteorech, kde je jasně zřetelný Frippův vliv na Richterovu hru. V závěru Tanečnice se zas objevují rytmické struktury hrané na ocelové pružiny. Významnou roli však mají i přednatočené pásy s hlasy. V Pleteš zní nesrozumitelné slabiky, zatímco v Červené karkulce se mění rychlost, jíž je pásek pouštěn.
V tvorbě tria se však nepodařilo jen neuvěřitelně skloubit odlišné přístupy všech protagonistů, ale také hudbu s texty, jejichž autorem je většinou Oldřich Janota.
Album se stalo osobitým a přitom komplexním obrazem socialistického bezčasí, onoho smutku zaměnitelných všedních dnů, které přecházejí jeden v druhý, aniž by se na matné realitě cokoli měnilo. Tyto pocity odráží nejen hudba, ale také texty, kdy "zprávy hlásí stavy vody a neříkají a co břehy".
Alex Švamberk - AlbumCity.cz

   

[zpět na úvod ][novinky][diskografie][obrázky][články][texty][linky]

mezivlnami@centrum.cz