Králický festival vyhrál boj s počasím
( O.Bezr, LN, 23.7.2001)O víkendu proběhla jedna z nejzajímavějších hudebních akcí tohoto léta


KRÁLÍKY, 23. července 2001 - Rozmanitou hudební přehlídku mohli zhlédnout diváci, kteří přijeli na festival do městečka Králíky v okrese Ústí nad Orlicí. Tou největší sázkou do loterie při pořádání jakéhokoli festivalu pod širým nebem je počasí. To si v králickém případě letos vybralo vysokou daň.

Páteční olověná obloha nad jinak utěšenou krajinou a husté provazy deště změnily festivalový areál (park, fotbalové hřiště, parkoviště a přilehlé pozemky) ve zcela rozmáčenou plochu měnící se pod nohama nejprve stovek, posléze asi dvou tisícovek návštěvníků ve zcela rozbahněný terén.

Ke cti pořadatelů je nutno připsat, že se snažili situaci řešit skutečně akčně (např. přesunutím některých vystoupení pod střechu kulturního domu Střelnice, který byl také součástí festivalového městečka). Obdiv patří ovšem především návštěvníkům, z nichž jen malé procento se nechalo nepřízní počasí zastrašit a účast na festivalu ke své škodě vzdalo.

Od hard rocku k Martě Kubišové

Dramaturgie králického festivalu se vyznačovala především velkou rozmanitostí, a na své si mohli přijít příznivci zcela rozdílných hudebních žánrů. Výběr umožnila existence hned čtyř paralelně fungujících scén: akustické (mj. Jablkoň, Oldřich Janota, Irena a Vojtěch Havlovi, Václav Koubek), taneční (mnozí z nejznámějších českých DJ), ˝druhé˝ (především méně známé kapely věnující se různým odnožím tvrdého rocku) a samozřejmě hlavního pódia. To - vybavené na zdejší poměry vysoce profesionální zvukovou a světelnou aparaturou - nabídlo výběr převážně známých jmen domácí i světové scény. K vidění byly jak legendy našeho undergroundu (Psí vojáci, Garage), tak skupiny výrazově aktuální (-123 min., Support Lesbiens, Blow). Úspěch zaznamenala i ˝návštěva z jiného hudebního světa˝ Marta Kubišová. Ze zahraničních hostů jednoznačně nejvíce zaujali britští Zion Train taneční hudbou stojící na základech reggae a nizozemští Legendary Pink Dots se svébytným psychedelickým písničkářstvím.

Bez masa a tvrdého alkoholu

Nikoli nepodstatnou součástí festivalu, na němž se podávala výhradně vegetariánská strava a nenaléval tvrdý alkohol, byly filmové projekce kultovních hraných snímků (Pulp Fiction, Lola běží o život) a nejrůznějších dokumentů s ekologickou, zeměpisnou či filozofickou tematikou. Na programu bylo i představení Smoljakova divadelního Studia Láďa s kusem Hymna. Vyvrcholením králického festivalu, který se podařil i navzdory páteční a sobotní nepřízni počasí, bylo včerejší podvečerní vystoupení znovu obnovené americké hvězdné kapely Living Colour, jež proběhlo až po uzávěrce tohoto vydání.

Ondřej Bezr

 

    

[zpět na úvod ][novinky][diskografie][obrázky][články][texty][linky]

mezivlnami@centrum.cz