Každá desátá deska bude výběr, plánuje Petr Fiala
( V.Vlasák, MF Dnes, 1.11.2001)Po třinácti letech koncertování, mystifikačním filmu Mňága - Happy End, stovkách koncertů a devíti studiových deskách skupina Mňága a Žďorp bilancuje. "Nikdy jsem netušil, že si budu s muzikou takhle užívat," říká Petr Fiala, zpěvák a hlavní autor skupiny.

* Jezdívali jste přes sto koncertů ročně. Stále máte takový nápřah?

- To není nápřah, ale realita. Začátkem devadesátých let jsme měli dvě stě padesát vystoupení do roka.

* Dá se to vydržet?

- To je přece příjemný způsob života, když si umíte zorganizovat čas, abyste úplně nezakrněl. A také se snažíme o pravidelné vydávání desek. Nemůžeme být příliš rozevlátí.

* Dá se říci, že proto zníte stále stejně?

- Já si to nemyslím. Z každé nahrávky poznám, v jakém jsme byli období a že jsme byli třeba rádi, když jsme album vůbec natočili. Na jiné desce jsme průběžně pracovali tři roky a vybírali z třiceti písní. Nemůžeme vydávat desky jednou za pět let jako zahraniční skupiny, které mají k dispozici celý svět. Republiku projedeme za pět hodin.

* Na bilanční výběr jste zařadili vaše úpravy písní od Jaromíra Nohavici, Oldřicha Janoty či Karla Plíhala, které jste opatřili souhrnným podtitulem Folk není mrtev. Je to míněno vážně?

- Ne, to je zaměřeno proti všem škatulkám. Kdo přesně ví, co je folk? Ale taky to znamená, že folk není mrtev. Tím označením jsme oddělili naše skladby od folku. A zároveň jsme chtěli, aby bylo vidět, že Janotu nebo Nohavicu máme rádi.

* Název kompilační desky Jen pro vlastní potřebu! je podobný dvojsmysl jako podtitul Folk není mrtev?

- Jasně. Když se něco snažíte prodat lidem, tak to přece nemůžete nazvat Jen pro vlastní potřebu.

* Vaše verze písně I cesta může být cíl, jejímž autorem je ztišený písničkář Oldřich Janota, se ujala. Co on na to?

- Jednou se na nás přišel podívat. Stál vzadu v sále narvaném tančícími lidmi, kteří si zpívali I cesta může být cíl. Říkal, že je rád. Nikdy nevěřil tomu, že napíše píseň, která by se zalíbila tolika lidem. Divil jsem se, že to neví. Má takových písní třicet. Já bych rád udělal desku složenou jenom z jeho věcí. Natočil bych je buď s kapelou, nebo s pomocí technologických postupů. Přál bych si, aby je nazpíval Janota, ale ten už je někde jinde. Nechce se vracet ke starým věcem.

* Které muziky ze zahraniční byste se rád ujal?

- Vybral bych jinou kapelu, než která se podobá nám, třeba robotický Kraftwerk. Líbí se mi jejich hypnotické rytmy, ve kterých najdete melodii, i když je třeba naivní. Z hudby Kraftwerk by se daly udělat písničky pro bigbítovou kapelu. Ta by hrála strojově přesně, ale tím, že skupinu tvoří živí lidé, zněla by vlastně nepřesně. Něco takhle zábavného by mě zajímalo.

* Pomohl jste nové pardubické kapele Vypsaná fiXa. Čím vás upoutala?

- Měl jsem pocit, že přesně ví, co dělá. Nabídl jsem kapele, že budu zadarmo produkovat desku, když získá nahrávací smlouvu. Album jsme natočili živě. Všichni hráli dohromady, aby zněli co nejpřirozeněji. Dívali se přitom skrz sklo na mě a na zvukaře. Když jsme se smáli, věděli, že je to v pohodě.

* Jak dlouho tady bude Mňága & Žďorp?

- Nevím. Na otázku, proč vydáváme bilanci, odpovídáme: každá desátá deska bude výběr. A k tomu dalšímu se chceme propracovat.Autor: VLADIMÍR VLASÁK 

    

[zpět na úvod ][novinky][diskografie][obrázky][články][texty][linky]

mezivlnami@centrum.cz