JINÁ RYCHLOST ČASU: Hvězdná mapa
(Pavel Klusák, Rock & Pop, 17.01.1994)Jiná hvězdná mapa, hvězdná rychlost času, jiná mapa času...Slova názvů jsou na obalu i na disku poskládány s nenápadnou dvojznačností, můžete si z nich skládat všelicos, titul nahrávky a název interpretujícího sdružení se prolínají, tak jako se ve zvuku prolínají všechny přítomné nástroje do kompaktní zvukové hmoty. Tahle hudba referuje o tajemství a sama je tajemstvím prostoupena: kolik tu hraje nástrojů a který je který ? Bylo něco
předem domluveno, nebo je toto plně výsledkem vzácné chvíle a vstřícnosti pěti muzikantů (či spíš pěti lidí) ? Co bychom slyšeli, kdyby tahle hudba zněla jiným prostorem než v kapli svatého Benedikta v klášteře Plasy ? Mohli by tihle interpreti spolu improvizovat jinak než hudebně ? Některá slova ve skladbě Klášter na vodě jsou zřetelná, co ale znamenají ta, kterým není rozumět ? Na jinou hvězdnou hudbu by se jistě dalo krásně tančit - ale jak ?
Ticho má svůj vlastní čas, napsal si před půlstoletím do deníku český básník Jiří Orten. To je asi ta jiná dimenze, ve které pluje hudba Zbyňka Bělíka, Luboše Dalmarora Fidlera, Radky Hanzlíkové, Oldřicha Janoty a Zdeňka Nováka. Český minimalistický improvising se za poslední léta konstituoval do osobitého proudu, který má styčné plochy - zaplaťbůh -spíš s tradicí mnohastylové alternativní scény než s davovou mystikou new age music: krom Jiné rychlosti času je teď především řeč o dalších dobrodruzích skupinové improvizace - dvojjediné formaci bratří Kořánů Orloj snivců a Zapomenutý orchestr Země snivců a Richter bandu. Každé z těchto sdružení už dnes charakterizuje osobitý zvuk: Jinou rychlost času poznáte podle soukolí vícehlasu akustických kytar
(a občasné mandolíny), které zahušťují dlouhé zvuky, často nepevného ladění (píšťaly, trouby, skleničky, hlas); do toho se ještě může shora zařezávat kytarová viola (gambovitého charakteru) anebo gongy jako nástroj rytmický i barevný. Alternativa dalších obohacení je neustále otevřenou záležitostí.
Pokud umíte vidět události i v dění, které se sune vpřed jen velmi zvolna, pokud umíte při pohledu na detail myslet na celek, pokud vás těší chápat tvorbu druhých jako prostor pro vaši vlastní imaginaci, je tohle hudba pro vás. Jinou rychlost času lze najít poměrně pravidelně v pražském Rubínu; při troše štěstí bude koncert stejně povedený jako hudba zaznamenaná na Hvězdné mapě.

****1/2
Pavel Klusák
 

[zpět na úvod ][novinky][diskografie][obrázky][články][texty][linky]

mezivlnami@centrum.cz