JANOTA / HAVLOVI / KONOPÁSEK: Mezi vlnami
(Zóna/Bonton Music, čas 52:48)

( Leoš Kofroň, Rock & Pop, 3/1997)


Úctyhodný záměr kolínské Zóny vydávat postupně všechny důležité projekty Oldřicha Janoty byl zatím doveden ke své druhé kapitole. Zdá se, že se to bude patrně dít v opačné časové posloupnosti.
Zatímco první album Žlutě (1994) představilo Janotu v jeho tehdy nejsoučasnější podobě, další titul této ediční řady Mezi vlnami je průřezem z období bezprostředně předcházejícího. Zachycuje spolupráci s Vojtou a Irenou Havlovými a trumpetistou Zdeňkem Konopáskem.
Páteř alba Mezi vlnami tvoří pantonská kazeta a deska, které obě bez názvu vyšly v roce 1990. Altová a tenorová viola gamba manželů Havlových sice souzněly s Janotovou kytarou v minimalistických kompozicích po delší dobu než Konopáskova trubka, přesto je vzpomínaná kazeta, kromě EP z roku 1989, jejich jedinou kolektivně pořízenou nahrávkou. Na elpíčko se vešly už jen dvě písničky z kazety - V hlubinách lesa a Mezi vlnami - zbylé skladby Janota pořídil již pouze se svým novým spoluhráčem.
Jedenáct vybraných kompozic představuje de facto polovinu veškerého materiálu z obou nosičů. Zvuková podoba závěrečného Tyrkysového rána byla pořízena nově v loňském roce.
O neuchopitelnosti nevšedního Janotova muzikantství a jeho myšlenkovém světě plném imaginace a zvláštních obrazů se píše tím nesnadněji, čím beznadějněji jim posluchač podlehne. A koho neosloví, tam je jakékoli další přesvědčování zbytečné. V plné míře to platí i pro tuto reedici.
Poznámka závěrem: atypický booklet s krásnými ilustracemi, přetištěnými texty a všemi potřebnými informacemi se už stává nanejvýš sympatickou samozřejmostí všech titulů vydavatelství Zóna.

**** 1/2
Leoš Kofroň


[zpět na úvod ][novinky][diskografie][obrázky][články][texty][linky]

mezivlnami@centrum.cz