Janota zahraje ke kávě a čaji
( MF Dnes, 26.04.2001 )


Neúnavný hledač neprošlapaných cest, nezaměnitelný zpěvák a kytarový čaroděj, básník, a příležitostně i břitký fejetonista Oldřich Janota dnes večer vystoupí ve valašskomeziříčském M-klubu, který je už dlouhá léta jeho stálou scénou. Zítra se představí návštěvníkům zlínské Kafírny Archa a v sobotu v čajovně Pod kaštany v Uherském Hradišti. Současný Janotův repertoár tvoří písně z počátku osmdesátých let, ale především současná, minimalistickými postupy a etnickou hudbou ovlivněná tvorba.

--------------------------------------------------------------------------------

Oldřich Janota si na svůj první kvalitní nástroj vydělal v roce 1973 rozdáváním propagačních letáků restaurace Champollion na pařížském bulváru St. Michel.

Na počátku osmdesátých let už patřil k nejrespektovanějším písničkářům. Koncertoval sólově i s bizarní skupinou Mozart K, další možnosti si v roce 1984 vyzkoušel v minimalistickém triu Džafiri s rockovými hudebníky Pavlem Richterem a Lubošem Fidlerem.

V roce 1985 Janota opustil na čas hudební scénu úplně. Vrátil se tiše, za zvuku akustické kytary a tibetských mís Stanislava Doležala. Koncem osmdesátých let vystupoval a první desky natočil za doprovodu viol da gamba Ireny a Vojtěcha Havlových.

Na albu Žlutě si v roce 1994 vystačil sám, o dva roky později natočil s několika hudebníky další album Sešité.

Důležité Janotovy tvůrčí etapy nyní mapují také dvě alba archivních nahrávek. V polovině loňského roku vyšlo jako příloha časopisu Stereo & video CD Podzimní král a letos připomnělo brněnské vydavatelství Indies experimentální tvorbu tria Džafiri dvojalbem Janota Fidler Richter: High Figelity.


MF DNES 

[zpět na úvod ][novinky][diskografie][obrázky][články][texty][linky]

mezivlnami@centrum.cz