Hudba ticha chce probořit bariéry
(MF Dnes, JAN HRUDKA, 16.5.2003)

Kuks, Žireč - "Ta nemoc člověka naprosto odtrhne od společnosti a nezbývá mu než být po zbytek života doma odkázán na pomoc druhých," říkají lékaři o lidech, kteří trpí nevyléčitelnou chorobou - roztroušenou mozkomíšní sklerózou. V Česku jich je deset tisíc a o zlomek z nich se stará unikátní nestátní zdravotnické zařízení Domov sv. Josefa v Žirči u Dvora Králové. Zatím jediné specializované zařízení tohoto typu u nás vzniklo předloni na podzim v objektu někdejšího domova důchodců, který byl vrácen církvi. Zítra odpoledne a večer bude zahradní areál domova hostit první ročník minifestivalu Hudba ticha s předními osobnostmi domácí alternativní scény. "Chceme umožnit lidem upoutaným na lůžku či na vozíku kulturní vyžití. Pro ně je obtížné dostat se na koncert či do divadla, proto přicházejí hudebníci a divadelníci hrát k nám. Na představení zveme i širokou veřejnost, aby blíže poznala naše zařízení a naše pacienty," říká organizátorka akce Míla Kroulová.

Braunovy sochy a indická inspirace

Přehlídka začne dnes večer v lapidáriu kukského hospitalu. Mezi originály plastik Matyáše Bernarda Brauna bude od 20.30 hodin hrát Vlastimil Matoušek na japonskou flétnu šakuhači. O hodinu později se program přesune do refektáře hospitalu, kde vystoupí brněnské experimentální divadlo Líšeň se stínovou loutkohrou Sávitrí na motivy staroindických bájí. "Poté se diváci přesunou k bývalým lázeňským pramenům na protějším břehu Labe, kde je bude čekat promítání obrazového dokumentu Ireny a Vojtěcha Havlových z jejich pobytů v Indii. Ti produkci doprovodí hudbou," přibližuje Kroulová.

Esa písničkářské alternativy

Sobotní část festivalu zahájí v žirečském Domově sv. Josefa vernisáž výstavy fotografií Jany Bauerové, která se přitom představí jako svébytná písničkářka. Na ni naváží kytarista Petr Korbelář a hráč na orientální nástroje Jan Kotulán s ambientní hudbou, následovat budou Elen Podůlková a Emil Heyrovský, kteří se inspirují klasickou hudbou indického subkontinentu. "Myslím, že tento typ hudby do zdejšího prostředí přímo patří. Vždyť místa poznamenaná Braunovým dílem, v nichž se snoubí krása umění s hloubkou lidství, sama inspirují k tichému rozjímání," míní Kroulová. Hudební produkce bude pokračovat vystoupením osobité kytaristky a zpěvačky Dagmar Andrtové-Voňkové, na niž naváže legenda tuzemské alternativy Oldřich Janota. "Ten už tu jednou hrál, a protože je citlivý na prostředí, v němž vystupuje, je zážitek ho poslouchat. Ostatně žádní pozvaní netají, že rádi vystupují v podobných zařízeních, jako je náš domov," prozrazuje Kroulová. Koncertování v parku zakončí Irena a Vojtěch Havlovi, manželské a tvůrčí duo, které zahraje skladby ze svého posledního alba Tvá zlatá loďka. Nespavci se pak mohou vydat na noční vycházku do nedalekého Braunova Betléma. Tam je za světel svící a luceren čeká půlnoční improvizace zúčastněných umělců.

Bourání bariér

Pro Domov sv. Josefa nebude přehlídka Hudba ticha jedinou kulturní akcí, kterou pro své pacienty a veřejnost pořádá. Minulý týden se nádvoří domova proměnilo v divadelní scénu a ještě letos by do Žirče a do Kuksu měli letos zavítat flétnista Jiří Stivín a soubor Hradišťan. Na červen a červenec jsou v domově naplánovány výstavy fotografií. Petr Šilhánek představí snímky z Afghánistánu, po něm Jindřich Štreit fotografie zachycující život zdravotně postižených, kterým se podařilo zařadit se do "normální" majoritní společnosti. Podle vedoucí domova Kateřiny Hojné je bourání bariér mezi nemocnými a zdravými lidmi důležité neméně jako sama péče o postižené. "Otvírání a propojování světa zdravých a nemocných jsou pro naše pacienty, a zvlášť pro ty, kteří jsou tu trvale ubytovaní, i jakousi motivací k větší životní aktivitě," míní Hojná.

Hudba ticha Minifestival minihudby

Pátek - Kuks

20.30 Hospital - Vlasta Matoušek
21.30 Hospital - Divadlo Líšeň
22.45 kaskádové schodiště - I. a V. Havlovi

Sobota - Žireč

Domov sv. Josefa a přilehlý park
15.30 - vernisáž a koncert J. Baurové
16.45 - P. Korbelář a J. Kotulán
17.30 - E. Podůlková a E. Heyrovský
18.30 - Dáša Voňková-Andrtová
19.30 - Oldřich Janota
20.30 - Irena a Vojtěch Havlovi Braunův Betlém
24.00 - Půlnoční improvizace

Vstupné: pátek - 100 Kč, sobota - 150 Kč (pá + so 230 Kč)
Stanování či přespání pod střechou s vlastním spacákem
Internet: www.kuks.cz

 


[zpět na úvod ][novinky][diskografie][obrázky][články][texty][linky]

mezivlnami@centrum.cz