Firma pro labužníky
( Milan Šefl, Magazín AD 6/2000 )


Firma pro labužníky

O renomé, jakého dnes Indies požívají, vypovídají třeba každoročně udělované Žluté ponorky, prestižní ceny sdružení nezávislých hudebních publicistů Periskop. za loňský rok si je odnesli Oldřich Janota, Zuzana Navraová a Ivan Gutiérrez, Jan Spálený a ASPM a skupiny Hradišťan a Už jsme doma. S Indies nemá dosud nic společného jen Spálený, naopak Janota svou poslední nahrávku vydal právě u nich a také další “ponorkáři” dostali cenu za alba, která v roce 1999 ozdobila katalog zmíněné firmy. Je to vlastně přirozené – stěží bychom v několika posledních letech zaznamenali měsíc, kdy by se z Brna za vnímavými posluchači nevydala zbrusu nová nahrávka výjimečné kvality. Svědčí o tom ostatně čas od času sestavované CD kompilace Czech Alternative Music, nabízející (ze nevídaně “lidovou” cenu) ukázky z desek, jež Indies v určitém období dodali na trh.

Od Skoumala po Činnu

Také pro letošní rok přichystalo vydavatelství hned několik titulů, které se mohou stát událostí, a to nikoli pouze na scéně, vágně označované jako alternativní. V dubnu vyšla novinka Jablkoně, či spíš jakési její odnože jménem Malá lesní Jablkoň, dosvědčující pozoruhodnou schopnost zpěváka Michala Němce psát krásné, folkově laděné písničky, a neztrácet přitom sebeshazovačný nadhled. hravost prýští také z další,v pořadí už čtvrté “dětské” desky Petra Skoumala, který se po letech opět sešel s Janem Vodňanským a s albem pro děti od pěti... stoprocentně pobaví každého, kdo v sobě dětskou duši ještě neudupal. jiný z již zavedených písničkářů, Jan Burian, pro Indies připravil album Unavený válečník, dvě desítky nových písní napsaných na verše islandského básníka Bennyho Andersena. Očekávání již nyní budí tajé další chystané novinky: Vůz se senem pražského kvarteta Činna nebo popový projekt Lesika Hajdovského a skupiny Manželé.

A když k této “várce” připojíme ještě plody záslužné reediční praxe (z letošního jara například Alba Šaty šupáka od Václava Koubka nebo Místa častých zjevení od MBT), je snad už jasné, kdo že dělá pro původní českou muziku přesvědčivě nejvíc.

Milan Šefl

 
    

[zpět na úvod ][novinky][diskografie][obrázky][články][texty][linky]

mezivlnami@centrum.cz