Děravý kostel v mrtvé vsi ozdobily obrazy
(Petr Broulík, MF Dnes, 19.07.2002)

Pelhřimovy - Osadu Pelhřimovy lze stále najít na mapách Osoblažska a Bruntálska. Tato kdysi sudetskými Němci velmi obydlená obec u hranic s Polskem však už dnes prakticky neexistuje. Z mnoha desítek stavení zůstaly po vysídlení Němců a marném pokusu o jejich znovuobydlení řeckými přistěhovalci stejně jako na Šumavě jen zarostlé základy domů. A v bujném porostu ztrácející se, opuštěný, pomalu se bortící kostel. Právě ten však v tomto týdnu ožil. Každý den jeho okolí upravují příznivci a členové sdružení ekologických aktivistů Hnutí Duha. Ochránci přírody chtějí především upozornit na to, že památka na kdysi poměrně živou obec nezadržitelně podléhá zkáze. „Do konce týdne bychom chtěli vyprostit kostel z obklíčení okolního lesa a upravit zchátralý hřbitov v areálu kostela,“ slibuje člen Hnutí Duha Ivo Dokoupil.

Kostel, i přes svůj smutný úděl nedávno několikrát vykradený, však neožil v těchto dnech jen mladými lidmi s pilami v rukou, ale i hudbou a uměním. Včera večer totiž při svíčkách zahrál v ponuře romantickém prostředí desítkám návštěvníků písničkář Oldřich Janota. Za deště, kdy kapky děravou střechou zmáčely hliněnou podlahu, přibila rezavými hřebíky na stěny kostela své obrazy také ostravská výtvarnice Radana Parmová. „Je to hrozně brutální místo a přitom sakrální prostor,“ hodnotila uchváceně výtvarnice děravou a bortící se „výstavní síň“. Rezavé hřebíky si vyprosila od jednoho ze dvou nynějších obyvatel Pelhřimovů, kteří si opravili staré domy. Elektřinu přitom berou přes hraniční potok z polské strany, protože do Pelhřimovů z české strany elektrická síť nevede. „Nedávno jsem vystavovala v nově vybudovaných kostelech, které spíš připomínají architekturou supermarkety Bauhaus. Vystavovat v tak opuštěném a zničeném objektu je pro mne skvělá cesta ven ze suché moderny,“ řekla Radana Parmová. Té se prostor kostela tak zalíbil, že zvažuje pro příští rok vytvořit pro pelhřimovskou ruinu speciální obrazy, které by pak na konci výstavy demonstrativně spálila. Vysekat kostel z objetí lesa přijel do Pelhřimovů i Pavel Zehnálek z jihomoravského Vyškova. „Je to zážitek pobývat v oblasti, kde lišky dávají dobrou noc a kde vás překvapí, když za den vidíte jedno auto,“ řekl muž, který se už této akce účastní podruhé. Ve dvě hodiny odpoledne přijel ke kostelu automobil. Muž z Blanska, který z něj vystoupil, ohromeně zíral na impozantní trosku. „Mám volno, tak se toulám po zapadlých koutech země. Ale něco podobného jsem letos ještě fakt neviděl,“ řekl muž, kterého však nejvíce zajímalo, jak daleko ještě pojede bohem zapomenutým krajem. Po zarostlé silnici s dvěma asfaltovými pruhy, stačícími tak tak pro kola auta.

Foto: VÝSTAVA V RUINĚ. Výtvarnici Radaně Parmové se kostel v Pelhřimovech tak zalíbil, že zvažuje pro příští výstavu vytvořit speciální obrazy, které by na jejím konci demonstrativně spálila
FOTO: MAFA - JAROSLAV OŽANA







 

[zpět na úvod ][novinky][diskografie][obrázky][články][texty][linky]

mezivlnami@centrum.cz