Čaj, jenž se dá poslouchat.
(Daniel Dočekal, Svět Namodro, 29.6.1997)

V obalu, který imituje pytlíku konzumního čaje, je ukryto CD nekonzumní hudby "velejemné".
57 minut a 10 druhů "čajů" k poslouchání.

Když jsem v polovině 80. let jednou dal Lubošovi Rychvalskému ochutnat japonský zelený čaj (přispíval jsem do jednoho samizdatového časopisu a Luboš si pak ode mne koupil malý samplovací syntezátorek), vychutnal jsem si Lubošovo překvapení z kvality. A po sametovém převratu jsem s radostí sledoval, jak se vrhl do podnikání: založil celou řadu čajoven a spustil takovou čajovou lavinu. Začal dovážet kvalitní čaje přímo od producentů.

Velmi rád jsem pak jemu a jeho hostům hrával na tibetské mísy na různých místech a při různých příležitostech (pamatujete altánek na Slovanském ostrově?). Mimochodem, celé ty roky provibrovával prostory Dobré čajovny na Václavském náměstí můj gong.

Velmi rád jsem pak také několikrát v několika čajovnách koncertoval. A vždycky když jsem čajovny navštívil, žasl jsem, jak moc se do prostoru, kde lidé pijí čaj jinak než konzumně, hodí hudba: new age, etnická, world music.

Tento kompakt nabízí příjemnou hudbou k čaji. Je ale také dokumentem: představuje tvorbu současných protagonistů české verze hudby new age. Hudby k zamyšlení, duchovnímu růstu, hudby, která nespěchá, nepředvádí se. Havlovi, Oldřich Janota, Relaxace, Orloj snivců, Sedláček, Bělík a Doležal, Mantra.

A navíc - výtěžek z prodeje pak kluci odvezou přímo potřebným lidem do vesnice, odkud přivážejí čaj.


Daniel Dočekal
Svět Namodro    

[zpět na úvod ][novinky][diskografie][obrázky][články][texty][linky]

mezivlnami@centrum.cz