Boskovický festival se obejde bez hvězd
(Petr Slabý, Hospodářské noviny, 22.07.2003 )


Boskovice, 22. 7. 2003

Ani nepříznivé počasí či technické závady letos nenarušily program festivalu pro židovskou čtvrť v jihomoravských Boskovicích. Na rozdíl od předchozího ročníku, kdy přehlídku postihly přívalové deště a výpadek elektřiny, se letošní maratón hudby a divadla po všech stránkách vydařil.
Boskovický festival, v pořadí již jedenáctý, navíc znovu přesvědčil, že nepotřebuje "taháky" v podobě velkých hvězd. Návštěvníci sem totiž přijíždějí objevovat nové či obecně méně známé interprety.
Dramaturgicky byl skvěle vystavěn zejména páteční večerní koncert v letním kině, který odstartovala velká naděje slovenské scény, skupina Chiki Liki Tu-a. Slovenští ctitelé tradice poprocku, současně však tento styl více či méně nápadně parodují. A činí tak s velkým nadhledem i spontánním humorem. Klasické nástrojové obsazení rockové kapely doplňuje trombón, který dodává souboru další vzdušnou dimenzi.
Mezi vyhledávané hosty patřila i polská kapela Kormorany, které se podařilo přesně vystihnout zaměření boskovického festivalu. Jejich náročně komponované, osobité skladby plné rytmických zvratů v sobě nesou dostatek (art)rockového odpichu, který osloví díky nadčasovému espritu i méně zkušeného posluchače.
Pozadu ovšem nezůstaly ani domácí skupiny Hm... a Oswald Schneider, jež neustále dokazují své hledačství a bohatou škálu výrazových prostředků. Německá ska - kapela Hiccups byla šťastně zvolenou páteční tečkou pro tancechtivé publikum.
Výrazně méně vyvážený byl program sobotního večera, i když i ten nakonec zachránila vstřícnost diváků. Skvělá Činna by možná zapůsobila mnohem výrazněji v komornějším prostoru a nostalgické vystoupení Michala Prokopa & Friends & Guests bylo i přes brilantní provedení trochu "mimo". OTK zase asi neměli nejšťastnější den a Znouzecnost byla spíše úlitbou popověji naladěným posluchačům. Obecně si tak v sobotu získala bezvýhradné přijetí jen maďarská formace Trottel Stereodream Experience.
Tradičně velký zájem byl o meditativně pojatá odpolední vystoupení v synagóze. Mezi ta opravdu magická patřil bezesporu recitál Oldřicha Janoty, který dokázal navodit skutečně duchovní atmosféru, jež přítomné "zavedla" do astrálních výšin. Janota přitom není mentorem a jeho poetické skladby mají i dostatek vnitřního humoru.
Mezi unikátní boskovické pořady se zapsala synagóze na míru "ušitá" produkce japonského tanečníka Ryuzo Fukuhary a flexibilního hudebně-performančního tělesa Tonton Macoutes pod taktovkou Alexe Švamberka. Spojení smyčcových nástrojů, perkusí, elektroniky a uhrančivého výrazového tance v tradici butó, kde protagonistovi sekundovaly dvě tanečnice, tvořilo i přes velkou míru improvizace kompaktní celek.
Boskovická hradní scéna pak opět nabídla širokou paletu divadelních vystoupení. Nechyběl ani kabaret nebo artistní divadlo, hrála se i tradiční divadelní představení.
Pozornost upoutalo představení souboru T.E.J.P., které ve svých čtyřech vzájemně propojených etudách předvedlo úžasnou syntézu pantomimy, klauniády či výtvarného divadla, plnou nápadů a mistrných artistických výkonů.
Velkou devízou festivalu je také jeho doprovodný program. V prostorách parku účinkovali mladí literáti i divadelníci, ohlas měly i filmové projekce.
Již jedenáctiletá tradice festivalu v Boskovicích, kam letos zavítalo na tři tisíce návštěvníků, přitahuje větší pozornost i k tamním památkám, které tak mohou lépe prosperovat. Přehlídka, pořádaná sdružením Unijazz, tak naplňuje svůj původní záměr.


Autor je hudebním publicistou

Autor: Petr Slabý

Setlist koncertu O.J.

 

[novinky][diskografie][obrázky][články][texty][linky]

mezivlnami@centrum.cz