Básník minimalismu míří do Varů
( L.Havlíček, MF Dnes, 5.4.2004 )

Do Karlových Varů zavítá výrazná hudební osobnost - hudebník Oldřich Janota. Ten vystoupí v karlovarském hudebním klubu Rotes Berlin v rámci cyklu Hudební sklepy.
V něm se představují nejzajímavější osobnosti české písničkářské scény. Mezi ty tichý nenápadný písničkář bezesporu patří, o čemž svědčí i cena za celoživotní přínos, již Janota obdržel od hudebních kritiků v roce 2000.
Více než ceny o Janotově tvorbě vypovídají hudba a poezie. "Hudbu považuji za poslání, do kterého investuji svoji životní energii. Hudba není jen poslechová záležitost, cítím ji jako určité předávání obrazu světa. To předávání není určení k teoretickému rozboru, ale je na koncertě přítomné," říká Janota.
Přestože se na hudební scéně pohybuje tři desítky let, na hudebních nosičích vydává svou tvorbu teprve od roku 1990. V loňském roce vydal desátý titul - dvojcédéčko Jako měsíc. Jedná se o devětadvacet archivních nahrávek skupiny Mozart K., jedné z Janotových hudebních inkarnací, z let 1979 - 83.
Od prvních vystoupení, kdy byl Janota řazen díky kytaře mezi folkaře, se lety propracovával na cestě vpřed různými formacemi a kombinacemi nástrojovými i lidskými. Experimentování a hledání tvaru, který by v konečném vyznění nejlépe odpovídal tomu, co chce vyjádřit, jej po letech přivedly opět k samotné kytaře.
"Hudba mnohdy postihne sdělení přímo jako vnitřní zážitek. V tom je úžasná oproti slovům, protože nevysvětluje, ale přímo vyvolává vnitřní stav vědomí. Člověk to najednou sám, aniž by někdo něco vykládal, vidí a získává vnitřní zkušenost, která třeba teprve následně umožňuje četbu některých věcí. Bez oné vnitřní zkušenosti jsou knihy úplně zavřené, protože jim člověk nerozumí, nechápe, o čem to je. Stačí ale naťuknout vnitřní zkušenost a najednou všechno do sebe zapadá, dává smysl a člověk se může zase dál rozvíjet," zamýšlí se Janota.
Janotovi vyšla před lety kniha textů z let 1969-91, jako básník je dále zastoupen ve třech antologiích.
Zatím poslední, antologie české zpívané poezie Den bude dlouhý, vyšla v loňském roce.

    

[zpět na úvod ][novinky][diskografie][audio][obrázky][články][texty][linky]

mezivlnami@centrum.cz