Avebury

Na své pouti Anglií jsme jednoho slunečného dne dospěli také do mystické lokality Avebury v hrabství Wiltshire (česky „Povadlý okrsek").

Avebury je největším kamenným kruhem na světě. Svým průměrem 427m pokrývá plochu 11,5 ha. I když není na první pohled tak působivý jako Stonehenge, představuje výjimečnou lokalitu, tvořenou kruhovým valem, širokým příkopem (nyní již jen poloviční hloubky) a obřím prstencem 98 pískovcových pilířů. Obsahuje dva menší kruhy, každý o 30 blocích, a další kamenné kompozice.
Vnější, dosud velmi působivý val dosahoval původně výšky 17m (měřeno ode dna příkopu k horní hraně valu). Kamenné bloky, každý o váze asi čtyřiceti i více tun, byly vztyčeny neotesané a neupravené (na rozdíl od Stonehenge). Pocházely ale ze stejného zdroje - blízkých Marlborough Downs (česky doslova Pahorkatina okrsku Jílového- zajímavá shoda se středočeským místním názvem!). Nyní jich na místě zbylo již pouze 27, neboť před několika stoletími byla řada kamenů úmyslně zničena. Zdejší usedlíci je nejprve rozpálili ohněm a pak je polévali vodou. Materiál vzniklý rozpadem pak používali ke stavbě místních obydlí. Jedním z nich je i maličký domek, ve kterém je dnes muzeum Alexandra Keillera s mnoha místními archeologickými nálezy - stojí na návštěvu.
Ve 14. století byly některé z kamenů zakopány. V té době patrně jeden z bloků také nečekaně zavalil dělníka, který hloubil jámu. Nikdo se však nešťastníka asi ani nepokusil vyprostit. Poblíž jeho ubohé kostry byly nalezeny nůžky, břitva a tři stříbrné mince. Proto se kamenu nyní říká Holičův. Dalšími významnými kousky jsou Swindonský kámen (největší ze všech, cca 60 tun), a Ďáblovo křeslo. Místní legenda říká, že tento kámen má mystickou sílu. Například když ho stokrát oběhnete proti směru hodinových ručiček, můžete prý údajně vyvolat ďábla… Pak je tu Opravený kámen, který byl rekonstruován do podivného tvaru.

Dva menší kruhy uvnitř velkého prstence pravděpodobně přestavovaly centrum rituálů a ceremonií.
Ze severnějšího z nich je vidět jen několik kamenů. Dva kameny uprostřed velkého kruhu se nazvývají The Cove (Výklenek), a byly pravděpodobně vztyčeny jako první, možná ještě dříve, než celý prstenec kolem. Krátce před letním slunovratem v r. 1996 byly znectěny čmáranicemi graffiti, ale tým restaurátorů z anglického National Trustu je ihned uvedl do původního stavu.

Z hlavního kruhu vedly dvě obřadní kamenné aleje. Ta z nich, která se dochovala do dnešních dnů, West Kennet Avenue, původně měřila 2,5 km a spojovala Avebury s malým kromlechem pojmenovaným The Sanctuary (Svatyně) na kopci Overton Hill.

 

V poslední době byl na lokalitě Avebury učiněn překvapivý objev. Došlo k němu při snaze o napřímení dvou obřích kamenů, tvořících Cove, které se začaly povážlivě naklánět. V době naší návštěvy byly z bezpečnostních důvodů ohrazeny lešením. Jedná se o dvojčata, stojící poblíž středu velkého kruhu, jejichž odchylka dosáhla 15 stupňů. Naklonění bylo zjištěno porovnáním počítačové grafiky současného stavu s rytinou Williama Stukeleyho z 18. století. Zvláštní je, že kameny zde stály beze změny nejméně 4 tis. let, a uvedená odchylka se projevila až v posledních desetiletích. Každý z téměř pět metrů vysokých megalitů, tvarem připomínajících rakve, váží přibližně 50 t. Nejdříve bylo nutné se prokopat pod ně a zjistit, jak hluboko jsou zapuštěny. Pak měl být vytvořen prostor pro jejich posunutí. Až budou kameny stát vzpřímeně, měly být v zemi zality betonem a zajištěny tak proti dalšímu pohybu. Archeologové, kteří začali na místě kopat, objevili vlastně jeden z největších kamenů v Anglii. Svými 100 tunami úspěšně konkuruje největším megalitům ze Stonehenge. Univerzitní tým totiž zjistil, že jeden z kamenů Cove spočívá v zemi mnohem větší částí, než se původně předpokládalo. Jeho nadzemní část je vysoká 4,4m, pod zemí se však skrývá nejméně dalších 2,2m, možná až 3m.  I když měly být původně oba kameny narovnány, poslední výzkumy ukazují, že bude stačit upravit pouze druhý ze dvojice kamenů. Ten pravděpodobně vězí v zemi pouze do hloubky 1,25m, zatímco nadzemní část je 4,9m. Obří kámen bude ponechán ve stejné poloze, pouze zpevněn v zemi betonem. Pak bude lešení odstraněno, a lidé budou mít opět po šesti letech ke kamenům přístup. Vzorky země, získané při vykopávkách, pak umožní moderní radiokarbonovou metodou zjistit datování vzniku této megalitické stavby.

©Agrimonrix,7.5.2003