Komentář, který v žádném případě NEČTĚTE!
Nemůžeme říct, že jsme o ničem nevěděli
Včera se na teletextu České televize objevila krátká textová zpráva, podle které unikla radioaktivita z jaderného reaktoru v Japonsku. A to šest dní poté, co bylo oznámeno, že z jiného japonského reaktoru unikla radioaktivní voda. Všichni jsme viděli záběry z Hirošimy (kdo ne, *mohl* je vidět), slyšeli jsme o Černobylu, víme, že nejen v jeho okolí, ale například i ve Fracii žijí tisíce lidí, trvale postižené vlivem radioaktivity. Víme, že radioaktivita v prostředí přetrvává stovky let a deformuje většinu živých organismů. Zůstal jsem sedět a nezvedl jsem ani telefon.
Greenpeace zveřejňuje každý týden desítky obsáhlých tiskových zpráv, které informují (důrazně varují, případně apelují) o děsivých ekologických katastrofách, průserech, které způsobujeme i my sami. Dostávám je až pod nos mejlem, stejně však jejich čtení odkládám na neurčito.
Tuhle planetu jsme od našich otců (dědů) dostali totálně vyčerpanou, nadáváme, kýcháme z důvodu různých alergií, nepouštíme děti hrát si do potoka, protože je otrávený, brzo se budeme schovávat před deštěm. Pokud však něco neuděláme, dáme ji svým dětem možná již mrtvou.
Přihlíželi jsme vzrušeni, když Spojené státy bez rezoluce mezinárodních orgánů útočily na Irák. Když byl tento konflikt nahrazen Kosovem, neptali jsme se, co je se v Iráku děje. Tyto informace jsou dostupné. Máme je? ptám se.
Nechali jsme organizaci, v níž je i náš stát (a není to nějaký tento stát, ale NÁŠ stát, i my jsme zodpovědní za jeho činy a také je financujeme), aby vybombardovala Jugoslávii, kdysi bratry Slovany.
Mlčíme, když nám vláda tohoto státu chce omezit právo na svobodu projevu (tiskový zákon), svobodu shromažďování (v reakci na Global Street Party). Nezajímá nás to. A nebo víte, co projednávali poslanci na poslední schůzi? Lidé, kteří nás o všem informují jsou fakticky nejmocnějším mužem v zemi označováni za "hnůj, póvl a debily".
Nebráníme se. Jen pár skupin demonstrovalo za zvýšení platů, horníci proti zrušení uranových dolů... Mladí lidé protestovali proti globalizaci a dostalo se jim označení "protistátní živlové".
Lidi, chcete říct pravdu? Tehle server byl spadlej, protože se nám posrala grafická karta a nevěděli jsme, že se posrala grafická karta. A taky na něm nebylo místo, protože jsme neměli na nový disky (obé je už spraveno).
Všichni lžeme a s oblibou. A navíc děláme, že spoustu věcí nevidíme. Je pohodlnější lhát a nevidět. Můžeme dělat, že nevidíme učitele na ulici, bude pohodlnější ho nezdravit. Bude pohodlnější předstírat, že jsme nevěděli, co dělají Spojené státy, že nás vláda obírá o svobodu, že se naše Země valí do pekla, že už teď možná dostáváme dávku záření...
Ale teď už to víte! Jestli chcete být hloupými žáčky, konformními posluchači, tichými a neškodnými lidmi, klidně si buďte. Ale teď už víte, co způsobujete.
Za to všechno totiž neseme vinu.
Já i ty!
Klokánek, 20. 5.1999, 19:22:24
P.S. pro Eldar: K tiskovému zákonu chystáme s Detvan protestní akci, o Iráku stránky připravuju a o tom, jak pomoci téhle planetě, bez ztráty vlastního pohodlí už stránky jsou. Ale ty informace může sehnat každý. Visíte sakra na Internetu, ne?
[ další komentáře ]

© 1999 Eldar
(Hade, Kangaroo, Picard)
Všechna práva vyhrazena
Pište nám svoje nápady a připomínky!