Dračí studna

"Dračí studna"


archív pořadu

Graffiti jako umění, Graffiti jako životní styl.


Graffiti v průchodu pod Petřínem (foto Kangaroo)Graffiti jako životní styl představili 28. 11. 2001 v Dračí studně členové OneName Teamu.
Povídali jsme si o tom, že graffiti a věci kolem něj, jako skateboard, hudební styl hiphop, tanec break a podobně tvoří celou subkulturu. Kluci si myslí, žeměsto je prostor, kde se musíme pohybovat a proto máme právo ho podle sebe měnit (možná proto, že oba vyrostli na sídlišti). Když mohou být na ulici billboardy, proč ne osobité malby graffiti? Bojovníky za práva utlačovaných ovšem nejsou. "Když přijeli policajti, zahodil jsem spreje a nemohli mi nic dokázat." Dozvěděli jsme se taky, že graffiti je jen jiný způsob uměleckého vyjádření (s příměsí adrenalinu) a že mnozí writeři se dávají na cestu "klasického" umění (viz například Galerie Mafia. "Lidi, zastavte se a pořádně si to prohlídněte," vzkazují writeři.
Graffiti z Prahy se taky pro zasvěcence liší od malby z Paříže a dá se na první pohled rozeznat. Vyslechli jsme divoké historky o šplhání na komíny a rozbíjení zdí krumpáčem v depu metra. "Kdo to nezkusil, nemůže to nikdy pochopit."

Záznam pořadu MP3, 60 minut, 60 MB

Titulní stránka | archiv
Kangaroo's Homepage