Informační nenažranost

Mother India - Klokánkův cestovní deník po Indii

Říkám tomu informační nenažranost. Nikdy jsem pořídně neměl stabilní připojení k Internetu, ale jakmile jsem se vyskytnul u nějakýho silnějšěího připojení, začalo to. Říkám tomu informační nenažranost. Eliška něco podobného nazývala intelektuálním otylstvím. I když to myslela jako přežírání se knihama. Stahuju. Na ehm nejmenované koleji, kdežto jest 700 otevřených ftp serverů, rychlá optická síť. Muzika. Bezesné noci strávené nad počítačem ve studiu. Prokletí P2P sítí. Neschopnost se odtrhnout. Pak filmy. Jenom klikání, stahování, ještě tohle a támhleto... V poslední době elektronický knížky. 

Odkazy kledám na Orkutu, kterej kromě toho, že je přeplněnej Brazilcema (56%, nejvíc vůbec), má svůj Boom i v Indii (třetí příčka po USA, 13%). V kterýkoliv internetový kavárně, stísněný místnosti s co největším počtem boxů, tak akorát pro jednoho skrčence, na osdesáti procentech obrazovek běží Orkut. Možná o tom tu budu natáčet. 

Orkut je sociální software. Není možný se do něj dostat zvenku, zaregistrovat se. Podobně jako na Gmailu (Orkut provozuje Google) je zapotřebí, aby člověka někdo pozval. Pozvaný a zvoucí pak spolu vytvářejí první sociální vazbu. Kliknutím na člověka je možný zobrazit si jeho přátele. Úroveň přátelství (znám ho, neznám ho, nejlepší kámoš, známej...) je možný nastavit, ale nikde se nezjevuje. Orkut má i geniální funkci zobrazováníí sociálních sítí. Uprostřed fotka člověka, kolem něho jeho přátelé. Kliknutím na někoho přátel se zobrazí jeho mapa. Serfování po sociální síti. 

A komunity. Asi desítky tisíc komunit, tématickejch. Kliknutím se člověk může přidat ke komunitě/hnízdu/clusteru. Některý z nich jsou diskusní, některý ale spíš jenom vyjadřují pozici, názor. Třeba "Ti, kdo milují konzoli", "Kozorozi", "C. G. Jung". Další bezesnou noc někdy v zimě trávím klikáním a přidáváním komunit. Vím, že Google, informační gigant a mocná firma, zcela jistě provádí nad Orkutem datamining, analyzuje tenhle model společnosti, podobně jako se to dá dělat v programu Analyst's Notebook s výpisama z telefonních ústředen, z bankovních operací. Nic z výsledků není veřejný, spíš jenom tušený pod povrchem. Mám averzi k monopolním gigantům, vím, že moje údaje budou využity/zneužity Googlem, ale stejně klikám a klikám. Zobrazuje to nějak i lidi, kteří mají podobné komunity a tudíž můžou být zájmama blízko. Klikám na ně, procházím jejich komunity, klikám a přidávám. Až konečně po několika stovkách skupin, jimiž se stanu členem, narazím na skupinu "Lidé závislí na přidávání komunit". V indickým knihkupectví narazím na knížku o data miningu neboli dolování dat. Jak data samočinně shlukovat, analyzovat, hledat v nich vzorce. Prolistovávám, přemejšlím, že si ji koupím, pak ale v noci objevím WiFinu, ke který se dostanu z ochozu studia, ve kterým bydlím, a hledám o dataminingu elektronický knihy. Další půlden. Zajímá mně to. 

Na gymplu jsem se přidal k Tomášovi Kubešovi, kterej chtěl rozběhnout časopis pro mladý a propojit ho s něčím jako komunitním/sociálním/redakčním systémem. Začal jsem ho psát, vzniknul program Cvrček. Dva roky práce, ale od tý doby žádnej posun, na Cvrčkovi běží Hlucnasamota.net, radioakropolis.cz, několik časopisů na fildě... Ale už dlouho beze změn, bez updatu. Když čtu Bondyho Kyberkomix, když čtu knížky o Internetu, mám puzení v psaní cvrčka pokračovat, udělat novou verzi. Kyberia.sk nás předběhla. Software napsanej Hromim, jedním člověkem, užívanej tisícema. "Na Kyberii vznikají partnerský vztahy, lidi se propojujou a z toho jsem nejvíc šťastnej," říká Hromi v zahradní hospodě na Žižkově, kvítky kaštanů dopadaj na dřevěnej stůl, piju syntetickou višňovvou limmonádu. Hromi studuje Mongolian Phrasebook, buddhista, vydává se do Mongolska, ambiciózně, chce tam rozjet internetovou revoluci dřív, než tam přijde televize. 

To všechno tady v Indiích je. Včera v noci jsem našel bůžka oděnýho do kosmickýho hávu, v chrámku. Kolem svatejch blikaj neonový světýlka. Nedaleko od Prabhat Theatre v Půně je Book Market, lidi prodávaj knížky na ulici, rozložený jenom tak na zemi, a všechno jsou to knihy o počítačích. TCP/IP, .NET, ASP, Oracle... Vtahuje mně bandička místních kluků, který tam ty knihy prodávaj. Fotím je, říkaj, že mám přijíít s fotkama, což se tady málokdy stává, každej chce vyfotit, ale výsledek ho nezajímá, jenom poděkuje a zmizí. Nebezpečný chodit s foťákem po ulicích, protože za chvíli je film fuč. Už jsem se naučil fotit bez stisknutí spouště. Ale tyhle kluci se chtěj kamarádit. Tak možná o nich budu natáčet. Asi těm knížkám nerozuměj. Ale kdybych tam potkal nějakýho skutečnýho počítačovýho geeka... Na jednom náměstíčku je velký billbboard. "20 Wifi, 340 Cisco Routers, 234 Kerberos Hacked? Staňte se etickým hackerem! Vstupte do našeho kurzu."  Tak možná to je téma filmu. Nebo aspoň skicy. 


Vždycky si za tu informační nenažranost nadávám. Ale časem zjišťuju, že všechno se hodí. Muzika dobře posloužila v rádiu. Kolekce ilegálně postahovaných filmů jsem nakonec všechny viděl, našel jsem i školní filmy Tarkovského. Ubijcii a Katok i skripky. Paráda. Na knížky bych rád udělal nějakej šikovnej fulltextovej vyhledávač. Potřebujou péči, třídit, popisovat, indexovat. Možná jsem rozenej knihovník. Sním si o velkým diskovým poli, zazděným kdesi ve zdi domu (prej takhle ukládaj svoje data právnický firmy pro případ razie) s archívem a vyhledávačem. Mám teď Apple a ten má výbornej vestavěnej vyhledávač Spotlight. A začíná se to vracet. Zadám klíčový slovo a můžu fulltextově vyhledávat v celý knihovně. Tak to asi má cenu. A spouustu těch knih jsem přečetl, odborný se hoděj pro rychlý vyhledávání při práci. 

 Ale ten stav pohroužení, honby, dychtění a pachtění se po dalším a dalším kousku, ještě jednu knížku, ještě giga a nechám toho... A ještě tuhle... A co by se tak ještě mohlo hodit. Další vyhledávaný slova, další otevíraný archívy a hodiny a hodiny. Ten stav je šílenej. Nemocnej. 

A sedím u Ganéšova čajového stánku, je zavřeno, z čelní stěny plechovýho kiosku kouká Andřej Tarkovský a Ganéš mluví o přítomném okamžiku. A vím, že se mám zpomalit. Zastavit. Stát. Teď. 



http://portal.acm.org/ft_gateway.cfm?id=1081956&type=pdf&coll=&dl=acm&CFID=15151515&CFTOKEN=6184618 - teoretická přednáška o dataminingu na Orkutu přímo od výzkumníků z Googlu

http://media.orkut.com/articles/0078.html - a laičtější článek od jedné z autorek

Indie se dohodla s Googlem na cenzuře Orkutu - článek z Mumbai Mirror

7. března 2006, 16:00 beze spánku

Klokankova Homepage > Mother India
Připište komentář