pseudoPUBLICISTIKA

Kdo vyrabi viry?




kangaroo

Vsichni vime, ci alespon tusime, jak vypada tvurce pocitacovych viru. Je osamely, bez milujicich rodicu a pratel, zakomplexovany, znaly pouze sve klavesnice a prikazu assembleru.
Sarah Gordonova, ktera sestavovala profily osmdesati tvurcu pocitacovych viru pro jedno z vyzkumnych center IBM je presvedcena o opaku. ,,Tvurci viru byvaji lide socialne vyrovnani, maji dobre vztahy s rodinou i prateli a celkove nepredstavuji prilis velke nebezpeci,`` uvedla v Las Vegas na konferenci Black Hat.Typicky virovy programator je inteligentni a vzdelany muz (zen, ktere vyrabeji viry, bylo v pruzkumu pouze pet), nejcasteji teenager, i kdyz podivny konicek priznali i lide na vyssich profesnich mistech. Pochazi logicky z rodiny s takovym prijmem, aby si mohla dovolit adekvatni pocitacove vybaveni. A proc neco takoveho provadeji?
,,Ciste zaskodnicke duvody jsou velmi vzacne,`` rekla Gordonova na prednasce v sale plnem hackeru a odborniku na bezpecnost. ,,Volali mi napriklad studenti, kteri napsali virus jako svuj vyzkumny projekt a byli velmi prekvapeni tim, jak se nahodou rozsiril po cele skolni siti,`` uvedla. Lide podle ni programuji viry, aby se citili mocni, jini z ciste zvedavosti nebo aby ukazali zavislost lidstva na technologii. Nekteri z politickych duvodu, jako formu jakychci digitalnich graffiti, dalsi pouze pro svou vlastni neskodnou zabavu. ,,Neskodne to mohlo byt takpred deseti lety, kdy nebyl zadny Internet,`` varuje Gordonova. Zvlaste na sitich se totiz nektere viry dokazi sirit velmi rychle.
Asi nejvetsi ,,uspech`` zatim zaznamenal programek Internet Worm Roberta T. Morrise, ktery v roce 1988 behem nekolika hodin vyradil z provozu asi desetinu tehedjsiho Internetu, vcetne pocitacu NASA a Statnich laboratori v Los Alamos. V posledni dobe se na Internetu masove rosirily dva viry - Melissa a explore.zip. Ubranit se jim lze jednoduchym zpusobem - proste nespoustet nezname dokumenty, ci dokonce primo spustitelne soubory prilozene k emailu, pripadne si poridit dobry antivir. Ani ten vsak neni stoprocentni zarukou, jelikoz novejsi viry zrejme nema v databazi a programatori zaskodnickych programku se samozrejme snazi antiviry obelstit.



Jsi 25. ctenar tohoto clanku. | Pripravit pro tisk | poslat mailem


p-s-e-u-d-o