KyberuměníDnešním tématem bude KYBERUMĚNÍ a na čaj přijdou Denisa Kera, Pavel Sedlák a někteří z jejich studentů. Denisa učí Kyberumění (v rámci něj studenti vytvářejí i blog přednášky) na FHS UK a sama se do některých kyberuměleckých projektů zapojuje, uváděla například středeční přednášku Ivora Diosiho v Ciantu, což je kyberumělecké hnízdo přímo sousedící se studiem našeho rádia v Paláci Akropolis. O jednom z projektů Ciantu jsme už vysílali.

Ivor je slovenský (ale původem maďarský) umělec, který se zabývá modifikací enginů počítačových her (jako správný postmodernista jako svou domovskou stránku uvádí: "napište do googlu moje jméno"). Ve středu předváděl svůj poslední kousek, Home Dictate, dvě "města" vytvořená v enginu hry Unreal, v nichž se pohybují "boti", reagující na to, co člověk říká do mikrofonu. Klíčová slova jsou převzata z projevů Bushe, Hitlera, Goebelse, a Martina Luthera Kinga. Když mluvíte o národních zájmech, terorismu, agresi, začnou se boti řezat. Kdyz mluvíte o rodinných hodnotách a bratrství, začnou se množit. Když agresi vystupňujete a řeknete "jaderná zbraň", všechno vyletí do vzduchu.

S jedním ze starších Ivorových projektů jsme se měli možnost seznámit na retrospektivní výstavě slovenské fotografie vloni v Městské knihovně v Praze. "Přišli za mnou takoví staříci a říkali, že prý chystají tu výstavu a rádi by tam měli i post-fotografii a že neví co to je. Tak jsem jim udělal tenhle projekt." Do rohu zdi tam počítač promítal výřez z jakési orbitální stanice, kterým jste mohli procházet pomocí joysticku. Zjistili jste, že stanice je tvořena vlastně dvěma kostkami, z nichž jedna je postavena z fotek ženy a jedna z fotek muže. Obě spojeny lávkou a do obou se dá vstupovat. V Jeho kostce poletují bubliny, možná sny, představy, vzpomínky, v nichž vidíme Ji. V její kostce poletuje v bublinách On. Z celýho toho vesmírnýho ticha a izolace dost podivný pocity, kupodivu strašně intenzivní a lidskej dojem. Když jsem ve středu Ivora viděl naživo, zjistil jsem, že On je on a Ona je jeho bývalá žena.

Podobné projekty pak najdete na výstavách jako Transmediale - mnohé z nich převratné, jiné jenom k pousmání, některé jdou chápat jenom v širokém a složitém kontextu. Naši dva hosté jsou jimi však rozhodně posedlí. Dalším z témat, o kterých možná budeme mluvit, je blogování či "deníčkování", které Denisa nejen sama intenzivně provozuje, ale i obhajuje ve svých článcích (rtf). Možná tady vzniká zajímavý odraz tisíců lidských duší do média a možná je to jenom zaplácávání internetu nesmyslama a vnášení dalšího chaosu. Co si myslíte vy?

Napiště klokanek (zavinac) eldar (tecka) cz! A poslouchejte Rádio Akropolis v sobotu 24. 4. 2004 od 21.00 do 22.00.Ivor Diosi - Ivor Diosi (uprostřed)

Pavel Smetana, šéf CIANT - Pavel Smetana, šéf CIANT

Denisa Kera, CIANT - Denisa Kera, Ciant

Myf, Denisa - Myf (vlevo), Denisa (pravo)

digilomo myf & klokánek
pořad Jitro Kouzelníků