Jitro kouzelníků

tento týden | chystáme | archív

Co chystáte dál?

Jsem blázen nebo prorok?
V psychologii existuje proud, který tvrdí, že ne všechny mimořádné stavy vědomí musí být psychickou chorobou. Je možné, že tyto stavy (šamanská krize, probuzení kundalini, věštení, setkání s UFO...) jsou zvláštními projevy duchovního vývoje. Když ale člověk s podobnými zážitky narazí na nepochopení okolí, dostane se často do psychiatrické léčebny. Jak jsme ukázali v nedávném pořadu, "léčba" někdy spíš traumatizuje. Jak by obstál biblický prorok Izaiáš v Bohnicích? Utlumili by ho léky kvůli nesmyslným bludům. V psychiatrických léčebnách jsou možná stovky lidí, kteří se dostali dál než ostatní. Pomáhat jim se snaží Michael Vančura a Alan Jarkovský ze sdružení Diabasis. Holotropní dýchání, psychedelika, podivné zážitky.
[play]ukázka / namlsávka (MP3 / 6,5MB)
[debata]Chcete dopředu položit otázku?


Svítání nad Tamwölem
Anděl z knihy Svítání
nad TamwolemKateřina Trněná je snad nejtvořivější bytost, kterou znám. A taky nejoriginálnější. Do rádijové podoby se rozhodla převést svůj román Svítání nad Tamwölem, který, ač úžasný, zatím žádné nakladatelství nechtělo (vyšel zatím elektronicky na Eldaru). Tak je aspoň na webu. Sama ho nádherně ilustrovala (všechny obrázky udělala propisovačkou na zadní strany prošlých kalendářů, čemuž asi nebudete věřit), a sama ho bude i číst.
[debata]Chcete poslat otázku? Impresi?Želvička připravuje výlety do hudby a kultury blízkého východu.Pásmo poezie, autorskejch písní, básniček a improvizace chystají studenti oboru tvorba textu a scénáře z Ježkovy konzervatoře.Jindřichovice pod Smrkem - vesnice, v níž to funguje?
z médií znáte Jidřichovice jako vesničku u hranic, kde svérázný starosta-motorkář Petr Pávek vyhlásil zákaz vstupu úředníků. To však není všechno. Čtrnáct dní jsme natáčeli v obci, kde si postavili větrné elektrárny, aby byli energeticky soběstační, topí biomasou, mají několik ekofarem a ve škole učí tak alternativně, že je rodičům podezřelá chuť jejich dětí chodit do školy. Zachytili jsme i rozpor mezi hypermoderní stranou ekologů, kteří věří v technický pokrok a lidmi, kteří se snaží žít jako před sto lety - bez elektriky, umělých hnojiv a hypermarketů.Zpěvy z Indie
Hudebníci Irena a Vojtěch Havlovi (rozhovor s nimi v Dračí studněe) strávili dalších několik měsíců v Indii a v Jitru kouzelníků se představí tentokrát jako moderátoři a vypravěči. V orientu natočili spoustu tamější hudby, kterou vás budou provázet.

Ústecký underground
"S Járou nemůžu nikam v Ústí chodit, protože ho pořád zdravěj a zastavujou ňáký lidi," říká o něm výtvarnice, která nás seznámila. Jára Balvín je výrazná ústecká figurka a něco jako umělecký aktivista - dělá čtení a koncerty neznámých umělců, které by jiní poslali spíš na psychiatrii, se zaujetím empaticky prozkoumává všechny pozoruhodné nejen ústecké tvory. A Jára nás bude ústeckým uměleckým undergroundem osobitě provázet.Naděje pro deštné pralesy přichází z Čech?
Manželé Bohdan a Jana Lojkovi jsou mladí vědci z Institutu tropů a subtropů pražské ČZU, kteří už několik let za peníze českého státu rozjíždějí v peruánské Amazonii projekt, který by mohl zabránit zkáze tamějších deštných pralesů. Až se po novém roce vrátí z tropů, zavítají do Jitra kouzelníků. Vezmou nám asi mnohé iluze, ale snad budeme porozumění problému o něco blíž a dozvíme se i, jak by se dala zkáza unikátního přírodního celku odvrátit.Rozhovor plný zvuků nám slíbila kytarová experimentátorka Dagmar Andrtová.
[debata]Máme se jí za vás na něco zeptat?


pořad Jitro kouzelníků

prostor poskytuje Eldar.cz radioAKROPOLIS