Thaiwan: Pod hladinou moře u pobřeží Penghu byly objeveny starověké zdi.
ZDROJ: http://www.taipeitimes.com/News/taiwan/archives/2002/11/26/184887 Detaily o podmořské oblasti údajně obsahující starověké městské zdi více než 10000 let staré budou již brzo známé - včera vláda oznámila podporu výzkumného projektu. Huang Yung-bafat, náměstek ředitele Národního muzea historie, oznámil zahájení projektu v tiskové konferenci.

Místo, umístěné mezi ostrovem Hsichi a ostrovemostrovem Tungchi , který spadá do kraje Penghui, přitahuje pozornost skupiny zkušených potápěčů od srpna kvůli místní legendě týkající se existence podmořského chrámu. 
"Po početných pokusech, jsme nakonec objevili kamenné zdi u severovýchodní strany ostrova Tungchi na konci září," řekl Steve Shieh, předseda potápěčského "Chinese Dolphin Diving Clubu". 
"Tyto kamenné zdi jsou v průměru 1m vysoké a 50cm široké. Jsou asi 100m dlouhé. Naše sonarová data odhalila že je tam okolo pěti takových kamenných zdí", řekl Shieh. 
Veřejná televize (PTSF) nyní rozmístila tým připravený filmovat zdi. 
"Když jsem prohlížel kamenné zdi, našel jsem hromady kusů korálu a kamení v "závětří" zdí. Stěží jde o přirozené ukládání materiálu", řekl Chin-yuan , redaktor z PTSF. 
Huang říká že nahromaděné korálové kusy a kamení jsou zatím jediný důkaz že kamenné zdi byly postaveny lidmi.
"Zdi jsou velmi přímé a jen 50cm široké - to je extrémně vzácné aby přírodní síly zformovaly takové přímé a tenké zdi", řekl Huang. 
Huang říká že tyto zdi mohly být dokonce postaveny před více jak 10000 lety. 
Tian Wen, profesor z National Sun Yat-sen University's, oddělení námořního prostředí, představil tři sonarové grafy na tiskové konferenci. 
"Tyto sonarové grafy ukazují mořské dno kolem místa které je velmi rovné. Nicméně, v blízkosti kamenných zdí je mnoho výčnělků vypadajících jako uličky, schodiště, zdi a stupně," řekl Tian.

Hade, 1.12.2002