Nových 11. měsíců Jupitera


Skutečně jsem na rozpacích co si mám o následující zprávě myslet. Nezpochybňuji fakt, že astronomové objevili nové oběžnice, ale je zarážející že bylo objeveno 11 nových satelitů najednou, navíc se silně nepravidelnou eliptickou drahou. Je to všechno jen náhoda, nebo se máme připravit na další překvapení? Nemám na mysli právě mimozemskou invazi, ale těch překvapení v naší sluneční soustavě je skutečně poslední době poněkud hodně.... Ale pro jistotu by měl někdo kontaktovat alespoň Hana Solla:-))))


Jedenáct nových měsíců bylo nalezeno na oběžné dráze okolo Jupitera
AFP Washington
17. květen 2002


Američtí astronomové oznámili že objevili 11 nových měsíců obíhajících kolem Jupitera, čímž se zvyšuje celkový počet jeho družic na 39. 
Objev umístí Jupiter na první místo v počtu měsíců, před Saturn, který jich má 30, oznámili astronomové z univerzity na Havaji ve čtvrtek. 

Objev byl uskutečněn v půli prosince 2001 teleskopem Kanada-Francie-Havaj Teleskop (CFHT) univerzitním týmem pod vedením Scotta Shepparda a Davida Jewilla. 

CFHT, umístěný v Mauna Kea na hlavním ostrově Havaje, je vybaven kamerou s vysokým rozlišením nazývaným "12k". 

Nové měsíce mají průměr mezi dvěma a a čtyřmi kilometry, a všechny jsou nepravidelného tvaru, a mají eliptickou dráhu s prudkými výkyvy. 

Snímky byly analyzované pomocí silných počítačů, měsíce byly identifikovány a pak sledovány po několik měsíců teleskopem Univerzity Havaj, také umístěným v Mauna Kea. 

Zkoumání potvrdilo že se jedná o družice a oběh těles ukazuje na měsíce a ne asteroidy. 

Jupiterovy čtyři hlavní měsíce jsou Io, Europa, Ganymédes a Callisto.

Zdroj: AFP
Překlad: Hade,20.5.2002