"Italské Stonehenge" nalezeno v horách Kalábrie


   LONDÝN 22. října (ČTK) - Skupina prehistorických kamenných objektů připomínající britské Stonehenge, ale vyšší a patrně staršího data, byla objevena v horách ve výšce 1064 metrů nad mořem v jihoitalské Kalábrii. Napsal to britský list The Daily Telegraph.

   Objekty - nyní převážně v ruinách v důsledku zemětřesení - jsou většinou sestaveny ze dvou objemných žulových kvádrů s jedním nahoře, který je zastřešuje.

   Úlomky objektů až 10 metrů vysokých a 18 metrů širokých jsou rozptýlené v okolí na "mnoha čtverečních kilometrech". Jsou to doposud jediné nalezené stavby tohoto druhu v Itálii. Jednotlivé kameny dosahují váhy až 200 tun.

   Profesor geologie na Kalábrijské univerzitě Alessandro Guerricchio prohlásil, že jej nález zcela "vyvedl z míry". Objekty nedaleko Nardodipace mohly být podle něj postaveny k duchovním účelům.

   Kameny patrně pocházejí z období 4.000 až 2.400 let před naším letopočtem. Nejstarší část Stonehenge se datuje do období 2.150 let před naším letopočtem.


Osobně bych měl k výše uvedené zprávě jen několik poznámek. Jednou je to že výraz "vyveden z míry" je ještě velice slabý. Představa přesunu skalních bloků 200 tun těžkých v horském terénu na úsvitu starověku je šílená představa.
Dále si pak v žádném případě nedokážu představit takové zemětřesení které by tento megalitický artefakt mohlo rozmetat na plochu o "mnoha čtverečních kilometrech".
Jinými slovy monument Stonehenge je vcelku průzračně jasná a pochopitelná záležitost.

Fotografie které zde publikuji, jsou přímo z italské univerzity Facolta di Ingegneria dell'Università della Calabria, která se průzkumem zabývá. Pokud umíte italsky, jistě dozvíte podrobnější informace:-)) Pokud ne najdete zde další fotograie a situační plány místa.

Hade, 22.10.2002